Freedos yüklü Bilgisayara Windows yükleyelim


freedos sisteme windows kurmak
Windows işletim sisteminin yaygın olmasının sebeplerinden biride yeni satın alınan bilgisyarlarla birlikte yüklü olarak gelmesidir , tüketici bilgisayar satın alırken ödediği paranın içinde Microsoft şirketinin


üretimi olan Windows işletim sistemine de en azından birkaçyüz TL ödemektedir malesefki birçok kullanıcı bunun farkında bile değildir , eğer imkanınız varsa yeni bir bilgisayarı işletim sistemsiz satın alın çünkü önceden bilmeyerekte olsa Mutlaka bir Windows işletim sistemi satın almışsınızdır , defalarca size Windows satılmasına müsade etmeyin , işte tam bu noktada Free dos işletim sistemi devreye girmektedir çünkü işletim sistemsiz hemen hemen bütün bilgisyarlar Freedos yüklü olarak gelmektedir.

Free DOS : Microsoftun 1999 yılında MS-DOS u geliştirmeyi bırakması üzerine DOS u yaşatmak için açık kaynak kodlu olarak gelişmiş bir DOS tabanlı işletim sistemidir.

Free DOS yüklü bilgisayara Windows kurulumu sırasında karşılaşılan sorunlar

Bu konuda sıkça sorular almaktayız mesela , geçenlerde beni telefonla arayan arkadaş , Free DOS yüklü bilgisayara windows kurmaya çalıştığını fakat kurulum sırasında mavi ekran hatası aldığını nasıl aşabileceğini sormuştu , yine başka bir arkadaş ; k55vd model yeni alınan asus notebook a usb den win 7 (home premium 64 bit, ing. ) kurmayı denedim. biostan usb flash belleği yükleme için ilk sıraya almama rağmen açılış başarısız olup hemen freedos a geçiyordu. bu kez win7 iso dosyasını dvd ye yazdırdıktan sonra kurmayı denediğimde aşağıdaki hatayı almaktayım yardımınızı bekliyorum.

Windows cannot be installed to this disk. The selected disk an MBR partition table. On EFI systems, Windows can only be installed to GPT disks. Windows cannot be installed to this hard disk space. Windows must be installed to a partition formatted as NTFS

Free DOS yüklü gelen Bilgisayara Windows kuralım

Eğer üstteki gibi sorunlarla uğraşmak istenmiyorsa yapılması gerekli ilk iş format Medyasından başlattıktan sonra (Ki bu bir DVD veya Flash bellek te olabilir) mevcut dizini/leri tamamen silmektir , bu silme işi iki farklı şekilde yapılabilir :

1. Diskpart ile
2. Kurulum medyası ile

1. Diskpart ile tüm dizinleri silmek

1. Windows medyasından başlattıktan sonra Windows Kurulum ekranı geldiğinde Shift ve F10 tuşlarına birlikte basalım , eğer Windows medyasından başlamıyorsa Buradaki yazıyı uygulayın yada windows parmak bellekten başlamıyorsa biostan diğer başlatma seçeneklerinin hepsini iptal edelim ve birdaha deneyelim.

windows kurulum ekrani

Karşımıza Cmd (Komut istemi) gelecektir burada ısrası ile aşağıdaki komutları verelim:

diskpart
list disk
select disk 0
clean

Bu komut diskteki herşeyi silecektir ama zaten yeni alınan bilgisayarda freedos dışında birşey bulunmadığından veri kaybı yaşanması söz konusu olmayacaktır

diskpart ile diski sıfırlamak

Artık komut istemini kapatıp formata devam edebilirsiniz olası sorunları bertaraf etmiş olduk

2. Kurulum medyası ile tüm dizinleri silmek

Lisans koşullarını kabul ettikten sonra karşımıza gelen seçenekten Özel (gelişmiş) yükleme türünü seçelim

Özel gelişmiş kurulum

sonrada sürücü seçenekleri (Gelişmiş) Kısmını seçelim

sürücü seçenekleri gelişmiş

Karşımıza gelecek seçenekler arasından sil seçeneğini kullanıp bütün dizinleri silelim

dizin silmek

Hepsi silindikten sonra create partition (dizin oluştur) diyelim elimizde sadece tek bir C dizini kalacaktır şimdi bölmek istiyorsak bölelim bölmeyeceksek öylece bırakalım sonrasında zaten bize formatlama seçeneği sunacaktır ve NTFS olarak formatla (çabuk olanı kullanalımki beklemeyelim), kuruluma devam ettiğimizde sorunsuz bir kurulum gerçekleşmesi gerekir.


8 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha