Freedos yüklü Bilgisayara Windows yükleyelim


Freedos yüklü Bilgisayara Windows yükle
Windows işletim sisteminin yaygın olmasının sebeplerinden biride yeni satın alınan bilgisyarlarla birlikte yüklü olarak gelmesidir , tüketici bilgisayar satın alırken ödediği paranın içinde Microsoft şirketinin


üretimi olan Windows işletim sistemine de en azından 800 - 1000 TL ödemektedir malesefki birçok kullanıcı bunun farkında bile değildir , eğer imkanınız varsa yeni bir bilgisayarı işletim sistemsiz satın alın çünkü önceden bilmeyerekte olsa Mutlaka bir Windows işletim sistemi satın almışsınızdır , defalarca size Windows satılmasına müsade etmeyin, işte tam bu noktada Free dos işletim sistemi devreye girmektedir çünkü işletim sistemsiz hemen hemen bütün bilgisyarlar Freedos yüklü olarak gelmektedir. Windows ürün anahtarınızı dilerseniz 10-20 $ gibi bir fiyata satan Online sitelerden de edinebilirsiniz , bu konudaki tecrübelerimiz olumlu oldu ve sorun  çıkmadı. Tek dikkat etmeniz gereken şey ; satın aldığınız anahtarın kabul edilebilmesi için BIOS taki Tarih ve Saat ayarının Doğru olmasıdır.

Free DOS : Microsoftun 1999 yılında MS-DOS u geliştirmeyi bırakması üzerine DOS u yaşatmak için açık kaynak kodlu olarak gelişmiş bir DOS tabanlı işletim sistemidir.

Free DOS a format sırasında alınan Hiçbir Sürücü Bulunamadı hatası

1. 2020 yılından sonra birçok bilgisayar firması BIOS unda MBR desteğini sona erdirdi örnek Lenovo, eğer bilgisayarınız daha yeni tarihli ise Windows kurulum USB sini Rufus veya benzeri bir araç ile yazdırırken UEFI şeklinde yazdırmaya özen gösterin yoksa görmeyecektir.

2. USB belleği yazdırdıktan sonra Windows kurmaya kalktığınızda ; Hiçbir Sürücü Bulunamadı Depolama Sürücüsü Edinmek İçin Sürücü Yükleye Tıklayın hatası alırsanız sebebi ; Intel Rapid Storage Technology (iRST) için bir sürücü eksikliğidir. Çözüm adımları aşağıda açıklandı :

Format sırasında diskleri görmüyor

a) Buradaki yada Buradaki (İkiside aynıdır) sürücüyü indirip , ZIP dosyasını çıkarın ve "Rapid_Storage_18.0.0.1135" klasörünü Rufus ile yazdırdığınız format USB sinin kök dizinine kopyalayın.

b) Belleği takıp Tekrar format işlemine başlayın ve Kullanılacak sürücüyü seçtiğiniz sayfaya gelince, Sürücü Yükle'ye tıklayın.

Diski görmüyorsa sürücü yükle

c) Gözat'a tıklayın ve USB sürücüdeki Rapid_Storage_18.0.0.1135 klasörüne gidin. Bu klasörü seçtiğinizde, Tamam'ı tıklayın. Intel RST VMD Controller 9A08 (TGL) öğesini seçin ve İleri'ye tıklayın. Artık Sata diskleriniz görünür hale gelecek ve formata devam edebileceksiniz.

Freedos a format sırasında alınan mavi ekran hatası

3. Geçenlerde beni telefonla arayan arkadaş , Free DOS yüklü bilgisayara windows kurmaya çalıştığını fakat kurulum sırasında mavi ekran hatası aldığını nasıl aşabileceğini sormuştu , yine başka bir arkadaş ; k55vd model yeni alınan asus notebook a usb den win 7 (home premium 64 bit, ing. ) kurmayı denedim. biostan usb flash belleği yükleme için ilk sıraya almama rağmen açılış başarısız olup hemen freedos a geçiyordu. bu kez win7 iso dosyasını dvd ye yazdırdıktan sonra kurmayı denediğimde aşağıdaki hatayı almaktayım yardımınızı bekliyorum.

Windows bu diske yüklenemez. Seçilen disk bir MBR bölüm tablosu. EFI sistemlerinde Windows yalnızca GPT disklerine kurulabilir. Windows bu sabit disk alanına yüklenemez. Windows, NTFS olarak biçimlendirilmiş bir bölüme kurulmalıdır.

Disk bölümüne yüklenemiyor hatası

Free DOS yüklü sistemi tamamen kaldıralım

Eğer üstteki gibi sorunlarla uğraşmak istenmiyorsa yapılması gerekli ilk iş format Medyasından başlattıktan sonra (Ki bu bir DVD veya Flash bellek te olabilir) mevcut dizini/leri tamamen silmektir , bu silme işi iki farklı şekilde yapılabilir :

1. Diskpart ile
2. Kurulum medyası ile

1. Diskpart ile tüm dizinleri silmek

1. Windows medyasından başlattıktan sonra Windows Kurulum ekranı geldiğinde Shift ve F10 tuşlarına birlikte basalım , eğer Windows medyasından başlamıyorsa Buradaki yazıyı uygulayın yada windows parmak bellekten başlamıyorsa biostan diğer başlatma seçeneklerinin hepsini iptal edelim ve birdaha deneyelim.

kurulum ekranında Shift + f10 tuşlarına bas

Karşımıza Cmd (Komut istemi) gelecektir burada ısrası ile aşağıdaki komutları verelim:

diskpart
list disk
select disk 0
clean
convert gpt

Clean komutu diskteki herşeyi silecektir ama zaten yeni alınan bilgisayarda freedos dışında birşey bulunmadığından veri kaybı yaşanması söz konusu olmayacaktır. Son komut olan convert Gpt ise Ana Önyükleme Kaydı (MBR) bölüm stiline sahip boş bir diski, GUID Bölüm Tablosu (GPT) bölüm stiline sahip temel bir diske dönüştürecektir - Burada.

Diskpart ile diski sıfırla

Artık komut istemini (Cmd) kapatıp formata devam edebilirsiniz olası sorunları bertaraf etmiş olduk.

2. Kurulum medyası ile tüm dizinleri silmek

Lisans koşullarını kabul ettikten sonra karşımıza gelen seçenekten Özel (gelişmiş) yükleme türünü seçelim

Format sırasında gelişmiş yükleme seçeneği

Karşımıza gelecek seçenekler arasından sil seçeneğini kullanıp bütün dizinleri silelim.

Dizinleri sil

Hepsi silindikten sonra create partition (dizin oluştur) diyelim elimizde sadece tek bir C dizini kalacaktır şimdi bölmek istiyorsak bölelim bölmeyeceksek öylece bırakalım sonrasında zaten bize formatlama seçeneği sunacaktır ve NTFS olarak formatla (çabuk olanı kullanalımki beklemeyelim), kuruluma devam ettiğimizde sorunsuz bir kurulum gerçekleşmesi gerekir.

18 Temmuz 2016 Tarihli başlık güncellendi


14 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for salih

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha