Windows 11 ve 10 da ikon önbelleğini arttırın


Windows 11 ve 10 da ikon önbelleğini arttırın
Windows işletim sistemi, simgeleri daha hızlı göstermek için bir dosyada önbelleğe alır ve bu özel dosya birçok uygulama ve dosya türü için ikonları barındırır bu sayede Dosya gezgini bilinen dosya uzantıları

ve uygulamaları için simgeleri uygulamalardan çıkarması (extract etmek) gerekmez bunun yerine cache dediğimiz önbellekten gösterir. Bu sistem Dosya Gezgini'nin daha hızlı çalışmasını sağlar. Ancak, simge önbellek dosyası boyutu varsayılan olarak sadece 500 KB'dir. Bu kısıtlama nedeniyle, çok sayıda dosya içeren klasörler yavaş açılabilir. Simge önbellek boyutunu artırmak, bu yavaşlık sorununu gidereceği gibi Dosya Gezgini üzerinden simgelerin yavaş yüklenmesi problemini de çözecektir.

Simge önbellek boyutunu değiştirmek için Windows 11 - 10 da ve Dosya Gezgini'n de herhangi bir seçenek yoktur fakat registryde değişiklik yaparak simge önbelleğini arttırabiliriz işte nasılı.

Registry düzenlemesi ile simge önbelleğini arttıralım

1. Registry editörünü açalım ve aşağıdaki anahtara gidelim. Bir anahtara kolayca ulaşmak için Buradaki yöntemi kullanabilirsiniz.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer

2. Sağ taraftaki boşlukta herhangi bir yere sağ tıklayıp "Max Cached Icons" isminde bir Dize değeri (REG_SZ ) oluşturalım.

İkon cache (Önbellek)

3. Yeni oluşturduğumuz Dize değerini çift tıklayp değer olarak "4096" değerini verelim. Dilerseniz Simge önbellek boyutunu daha da artırabilir ve Maksimum Önbelleğe Alınmış Simgeler değerini 8192 = 8 MB olarak ayarlayabilirsiniz. Bu şekilde registry ile uğraşmamanız için herzaman olduğu gibi sizler için bir script kodladık.

VBscript ile Simge önbelleği boyutunu arttıralım

Sayfa sonundan edineceğiniz dosyayı zipten çıkartın ve ardından "icon_cache.vbe" dosyasını çift tıklayıp çalıştıralım karşınıza "İkon önbelleği boyutunu belirtiniz" diyen bir ekran gelecektir.

İkon önbelleğini belirleyin

Boşluğa 1,2,3....16 aralığında bir tam sayı değeri girelim , mesela ben İkon önbelleğimin 4 Mb olmasını istediğimden "4" değerini girdim. Tamam butonuna bastığımızda Belirttiğimiz rakamın ikon boyutu olarak ayarlandığını belirten bir pencere gelecektir.

İkon önbelleği ayarlandı

Ardından Dosya gezgini otomatik olarak yeniden başlatılacaktır. Eğer ikon belleğinizi Windows varsayılanı haline geri döndürmek isterseniz bu durumda scripti bir kez daha çalıştırmanız yeterlidir.

İkon önbelleği varsayılan yapıldı

Görüldüğü üzere Registry ile uğraşmadan kolayca istenilen değer atanıp Windows varsayılanına dönülebilmektedir.

- Windows 10 Font hafızasını sıfırlayalım Burada

- ikon belleğini (Icon cache) temizleyelim Burada

- Windows jpeg resim kalitesini düşürmesin Burada

3 Nisan 2019 Tarihli başlık güncellendi


22 Yorum Var
  1. Avatar for Burak
  2. Avatar for Velociraptor
  3. Avatar for wonder
  4. Avatar for Velociraptor
  5. Avatar for Süleyman
  6. Avatar for Velociraptor
  7. Avatar for Tarık
  8. Avatar for Velociraptor
  9. Avatar for Uğur
  10. Avatar for Velociraptor

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha