Dosya ve Klasörleri Kolayca şifreleyin


Dosya ve Klasörleri Kolayca şifreleyin
Özellikle ortak kullanılan bilgisayarlarda herkesin kendine özel bir dosya veya klasörü bulunabiliyor , gel gelelim Bilgisayar ortak kullanıldığında bu klasör veya dosyayı meraklı gözlerden korumak zorlaşır.


EncryptOnClick Ücretsiz bir uygulama olup dosya veya klasörleri şifreleminize yardımcı olması için Kodlanmıştır. Uygulama kurulumlu olmasına rağmen kurduktan sonra masaüstündeki ikonuna sağ tıklayıp Özellikler - Dosya Konumunu aç diyerek kurulduğu klasördeki dosyaları alıp parmak bellek içerisinden veya masaüstünüzden Portable olarak kullanabilirsiniz. Yada sayfa sonundaki linkten sizler için oluşturduğumuz Portable sürümü edinebilirsiniz.

Encrypt OnClick

Encrypt OnClick ile dosya veya klasör şifreleyin

Uygulama, verileri korumak için Askeri sınıf 256 bit AES şifreleme kullanır ki normal şifreleme algoritmalarından daha güçlüdür.Bu nedenle kullandığınız şifreyi unutmamanızı şiddetle tavsiye ederim.Kullanımı oldukça kolaydır , ikonuna tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir arayüz gelecektir.
Not: "Folder" seçeneğini tercih ederseniz, program klasörün kendisini değil, klasör içindeki dosyaları şifreler.

Encrypt OnClick arayüzü

İster Bir klasör içerisindeki tüm dosyaları şifrelemeyi seçin isterseniz tek bir dosyayı şifreleme butonuna basın (File) karşınıza bir şifre ekranı gelecektir , şifrenizi iki defa yazıp dilerseniz son boşluğa hatırlatıcı bir not düşebilirsiniz. Şifrenizi oluşturduktan sonra , dip kısımda sırası ile aşağıdaki seçenekleri kullanabilirsiniz.

1. Show password - Şifreyi göster
2. Do not delete File after encrypting - Dosyayı şifrelemeden sonra silme
3. Encrypt File Names - Dosya adlarını da şifreler

Ok butonuna bastığınızda şifreleme işlemi başlayacaktır. Bunun için gereken süre şifrelemekte olduğunuz dosyaların boyutuna bağlıdır ve dosyalar EOC formatında kaydedilir. Şifrelenmiş dosyanın kaynak dosyanın boyutundan daha küçük olduğunu fark etmiş olabilirsiniz, çünkü EncryptOnClick dosyaları şifrelerken sıkıştırır. Dosyaları e-postayla göndermek istediğinizde bu oldukça kullanışlıdır. Dosyanın şifresi çözüldüğünde, orijinal durumuna ve boyutuna geri dönecektir.

Encrypt OnClick ile Şifre çözme işlemi

Dosya Şifresini çözmenin iki yolu vardır. Ya program arayüzünü açıp burada sağ tarafta bulunan Decrypt başlığı altında yeralan File yada Folder butonlarından birine tıklayıp şifreyi boşluğa girin veya direkt olarak şifreli dosyaya çift tıklayın her iki durumda da doğru şifreyi girmişseniz içerik gösterilecektir.

Encrypt OnClick ile şifre çöz

Uygulamanın ilginç bir diğer özelliği ise mesela şifrelediğiniz dosyayı 7-zip veya winzip kullanan birine yolladığınızda o kişi eğerki şifreyi biliyorsa buraya çıkar deyip şifreli dosya içeriğini görebilmesidir. Uygulamanın portable olarak kullanılabilmesi popüleritesini arttırabilir fakat kodlayıcısı nedense sadece kurulumlusunu indirime sunuyor. Portablesini Buradan indirebilirsiniz.

- Bir Dosya veya klasöre erişimi engelleyip gizleyelim Burada

- Dosya,klasör veya programlara erişimi yasaklama Burada

- Klasör 'e erişim engellendi sorunu ve çözümü Burada

- Sağ tuş ile klasör ve dosyalara erişimi engelleme Burada

- Program kullanmadan bir Klasöre erişimi engelleme Burada

- Bir kullanıcıya dizin erişimini yasaklama Burada

- Kısıtlı kullanıcı tek bir uygulamayı kullanabilsin Burada

- Windows 10 da Sağ tuşa şifrele ilavesi Burada

- Denetimli Klasör erişimi nedir nasıl kullanılır Burada


6 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha