Windows 11 de eski ses düzeyi karıştırcısını kullanın


Windows 11 de eski ses düzeyi karıştırcısını kullan
Ses düzeyi karıştırıcısı sayesinde tek tek uygulamaların ses düzeyini değiştirebilirsiniz, mesela tarayıcıda youtube videosunun ses seviyesini % 50 olarak ayarlayıp yine , O anda Winamp gibi bir müzikçalarda


dinlediğiniz müziğin sesini %20 ye çekebilir , sistem sesleri seviyesini % 35 olarak ayarlayabilirsiniz.

Ses düzeyi karıştırıcısı arayüzü

Windows 11 de Ses düzeyi karıştırıcısına ulaşmak artık tek tıkla yapılamamaktadır , Volume mixere ulaşabilmek için öncelikle saatin solunda yeralan ses simgesine sağ tıklayıp ardından "Ses Düzeyi karıştırıcısını Aç" butonuna tıklanması gereklidir.

Ses düzeyi karıştırıcısı ikonu

üstteki işlemleri yaptığınızda ses düzeyi karıştırıcısı Ayarlar uygulaması üzerinden açıldığından pek te kullanışlı değildir , mesela oyun oynarken ses mikseri kullanırsanız tüm ekranı kaplayacaktır , ekranı küçültmeye uğraşmanız gerekir, bu ilk resimdeki Ses düzeyi karıştırıcısından çok daha kullanışsız duruyor.

Windows 11 ses düzeyi karıştırıcısı

Eğer bu ve benzeri sebeplerden dolayı eski Ses düzeyi karıştırıcısını kulanmak istiyorsanız kısayolunu masaüstünüze oluşturup bir tıkla buradan çaıştırabilir yada bu kısa yola klavye kısayolu atayıp klavyenizdeki belirli bir tuş kombinasyonu ile eski ses düzeyi karıştırıcısı arayüzünü açabilirsiniz. gelelim nasılına

Masaüstünde eski ses düzeyi karıştırıcı ikonu oluşturun

Normalde eski ses düzeyi karıştırıcısını açmak için Çalıştır penceresinden aşağıdaki komutlardan birini kullanmanız yeterlidir.

sndvol
%WINDIR%\System32\sndvol.exe

Gel gelelim masaüstüne bir kısayolunu oluşturup buradan kullanmak daha pratik olabilir , ses düzeyi karıştırıcısı sisteminizde Sytem32 içerisinde bulunur "C:\Windows\System32\SndVol.exe " O halde buradaki exenin masaüstüne bir kısayolunu oluşturabiliriz bunun için çalıştırdan aşağıdaki komutu verin.

explorer /select, %WINDIR%\System32\sndvol.exe

Bu komut, "sndvol.exe" dosyasını otomatik olarak seçecektir, sndvol.exe yi sağ tıklayıp Gönder - Masaüstü (kısayol Oluştur) deyip masaüstünüze kısayol oluşturun.

Ses düzeyi karıştırıcısı kısayolu

Dilerseniz bu kısayolu sağ tıklayıp özellikler dedikten sonra Açılan pencerede yeralan Kısayol Tuşu kısmına fare ucunuzla tıklayıp klavyeden bir kısayol belirleyebilirsiniz ben örnek olması açısından F8 tuşunu belirledim , ve Ses düzeyi karıştırıcısını açmak istediğimde F8 tuşuna tıklıyorum.

Ses düzeyi karıştırıcısını klavye kısayolu ile aç

Eğer Klavyenizde medya tuşları bulunuyorsa F8 yerine mesela Ctrl + Alt + Z veya benzeri bir kısayol atayarak karışıklığın önüne geçebilirsiniz.

- Mikrofonda ses karşı tarafa parazitli gidiyor Burada

- Uygulamalar mikrofon ve Kameraya erişemesin Burada

- Windows 10 da Mikrofon yada Hoparlörü devre dışı bırakalım Burada

- Windows 10 da ses aygıtını yeniden adlandıralım Burada

- Mikrofonumuz çalışıyormu test edelim Burada

- Tek Jak Girişli Laptopta Oyuncu Kulaklığı kullanmak Burada

- Ses simgesi sağ tuş menüsünde Ses efekti yok Burada

- Skype de karşı tarafa ses gitmiyor Burada

- Windows 10 da ses kaydı ve kısayolları Burada

- Varsayılan ses aygıtını bir tıkla değiştirin Burada

- Hoparlör veya kulaklığın birinden ses gelmiyor Burada


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for yusufcan
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Tuba

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha