Dosya gezgini altında Ağ simgesi yeralmasın


Dosya gezgini altında Ağ simgesi yeralmasın
Bugün forumda bir arkadaşımız Dosya gezgini altında görünen ağ simgesini gizlemenin bir yolu olup olmadığını sordu , sebebi ise ağdaki (Network) kullanıcıların buraları karıştırması ve ağdaki diğer


kullanıcılar tarafından yanlışlıkla paylaşıma açılmış olan dosyaları görebiliyor olması . Elbetteki işyerlerinde bu durum oldukça can sıkıcı sonuçlar doğurabilir hatta teknoloji casusluğuna dahi yolaçabilir. Tam olarak istenen ise kullanıcı bilgisayarlarında Ağ simgesi olmasın ama sistem yöneticisi ilgili yolu girdiğinde ağa erişebilsin. Aşağıda vereceğimiz ipucu ile bu sağlanabiliyor ve Windows 10 , Windows 8 , Windows 7 ve muhtemelen daha düşük sürümlerde de Dosya gezginindeki ağ simgesini görünmez yapabiliyoruz.

Dosya gezgini ağ simgesi

Dosya gezgini ile Ağa (Network) erişim olmasın

1. Normal registry editlemesini aşağıdaki anahtarda yapamayacağımız için PowerRun isimli uygulamadan faydalanacağız çünkü yazılım regedit i TrustedInstaller (SYSTEM) yetkilerinde çalıştırmamızı sağlayacaktır. yazılımı Buradaki linkten indirip zipten çıkartalım ve sistemimize uygun olan sürümünü çalıştıralım karşımıza aşağıdaki gibi bir arayüz gelecektir

PowerRun

2. Yazılım üst menüsündeki registry ikonuna tıklayalım karşımıza Kayıt defterini aç başlıklı bir arayüz gelecektir.

Powerrun kayıt defterini aç

Çalıştır butonunun hemen solunda yeralan boşluğa aşağıdaki anahtarı yapıştırıp Çalıştır butonuna tıklayalım

HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{F02C1A0D-BE21-4350-88B0-7367FC96EF3C}\ShellFolder

Açılan Kayıt defteri düzenleyicisi arayüzünde sağ tarafta "Attributes" anahtar değerini önce dışa aktarıp yedekleyelim

Attributes değeri

ve ardından Anahtarı çift tıklayalım ve değer içeriğini "b0940064" olarak değiştirelim ve onaylayalım

Değeri düzenle

Son işlem olarak Ya dosya gezginini yeniden başlatalım ya Oturumu kapatıp tekrar kullanıcı girişi yapalım veya Bilgisayarı yeniden başlatalım. Artık sağ tarafta yeralan Ağ simgesi görünmeyecektir. Eğer daha sonra Ağ simgesini tekrar geri getirmek isterseniz üstteki işlemi tekrarlayıp "Attributes" anahtarının değerini "b0040064" yapmanız yeterlidir , dosya gezginini yeniden başlatırsanız artık ağ simgesi tekrar görünür olacaktır.

Üstteki şekilde registry anahtarlarını tek tek açıp değerleri değiştirmek ile uğraşmamanız için registry kaydını sayfa sonundaki indirme linkinde sizlerle paylaştık , indirdiğiniz dosyayı zipten çıkartın ve içerisinde yeralan "ag_yok.reg" kaydını PowerRun arayüzüne sürükleyip bırakın arından bu dosyayı seçip PowerRun un ilk butonu olan çalıştır butonuna tıklayın. Böylece üstteki işlemleri yapmanıza gerek kalmayacaktır. Sonrasında Ağ simgesini tekrar görünür yapmak için aynı işlemi "ag_var.reg" kaydı ile tekrarlamanız yeterlidir.

- İnternet Erişimi Ağ simgesi kayboldu Burada

- Ağ bağlantıları nasıl silinir , simgesi, adı değiştirilir Burada

- Görev çubuğundan ağ bağlantılarını yönetelim Burada

- Bilgisyarınızı ağda gizleyin Burada

- Ağınızda Erişim engellendi hatası ve çözümü Burada


13 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha