Exploit protection ayarları değiştirilemesin


Exploit protection ayarları değiştirilemesin
Exploit,Bir yazılım veya donanımın açığından yada hatasından faydalanmaya yarayan eyleme verilen isimdir bu amaçla bilgisayar korsanları tarafından geliştirilen ve ağ veya internet üzerinden bilgisayar


sistemlerine kötü amaçlı saldırılar yapmak için tasarlanmış komut dosyaları veya yazılımlar mevcuttur. Buradaki amaç genellikle bir sistemi sömürmek, ele geçirmek veya bilgi çalmaktır. Windows 10 da exploit Protection (Koruması) uzunca bir süredir mevcut amacı ise sisteminizi zararlı saldırılarına karşı korumaktır bu amaçla varsayılan olarak çoğu kullanıcı için sistemi en iyi şekilde koruyacak biçimde ayarlanmış olarak gelir gel gelelim Exploit koruma ayarlarından bazıları sistemin yavaşlamasına sebep olmaktadır mesela Denetim Akış Koruması (CFG) nin tarayıcılarda yavaşlamaya sebep olduğu ortaya çıkmış olup Microsoft tarafından bu durumun 1903 te fixlenmesi beklenmektedir. Exploit protection ayarları dışa aktarılıp bir ağdaki diğer makinalarda da kullanılabilmektedir.

Exploit Protection ayarlarına nasıl ulaşılır

İlgili ayarlara ulaşabilmek için sol dipteki windows ikonuna tıklayalım ve açılan ekrandaki ayarlar dişli çarkını seçelim ve sırası ile Güncelleştirme ve Güvenlik - Windows güvenliği - Uygulama ve tarayıcı denetimi - Dip kısma inip Exploit protection ayarlarına ulaşalım .

Exploit protection ayaları açık

Eğer bu ayarların Yönetici yetkisine sahip kullanıcılar tarafından bile değiştirilmesini istemiyorsanız bu durumda Yerel grup ilkesi düzenleyici ile gerekli ayarları yapabilirsiniz gel gelelim bu araç Windows 10 home ve single language sürümlerinde bulunmadığından ayarı bir registry değişikliği ile uygulamak en doğru davranış olacaktır.

Exploit protection ayarlarının değiştirilmesi nasıl engellenir

Exploit Koruma ayarlarında yeralan "Program ayarları" kısmı bize korumadan hariç tutulacak yazılımları ekleme özelliği sunmaktadır.

Exploit Protection Program ayarları

Buraya bilginiz dışında yazılım eklenmesini istemiyorsanız ilaveten Exploti Protection dediğimiz koruma ayarlarında yapılacak değişiklikler sisteminiz için riskli ise ayarların kurcalanmamasını sağlayabilirsiniz

Exploit Protection ayarları değiştirilemiyor

Bunun için sayfa sonunda sizler için indirime sunduğumuz iki adet registry dosyası mevcuttur.

1. Disable_changing_Exploit_protection_settings.reg : Exploit Protection ayarlarını korumaya almaktadır.

2. Enable_changing_Exploit_protection_settings.reg : Exploit protection ayarlarını tekrar değiştirilebilir haline (varsayılan) döndürmektedir.

NOT: Registry kaydını uyguladıktan sonra sistemi yeniden başlatmadan ayarlar geçerli olmamaktadır bu nedenle mutlaka sisteminizi yeniden başlatınız.

-Windows 10 çok ağır çalışıyor sorunu Burada

- Windows 10 nasıl hızlandırılır Burada

- Windows 10 da Defenderi devre dışı bırakalım Burada

- Veri yürütme engellemesi (DEP) Nedir Burada

- Exploit Protection ayarlarını yedekleyip geri yüklemek Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Ertuğrul polat

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha