Ekran klavyesi açılışta otomatik olarak başlamasın


Ekran klavyesi
Ekran klavyesi , on-screen keyboard (OSK) ; Microsoft tarafından geliştirilmiş bir yazılım özelliğidir ve kullanıcıların giriş yapması için ekranda sanal bir klavye görüntüler. Windows 7 sonrası ekran


klavyeleri kullanıcıların yazabilecekleri kelimeleri tahmin etmelerine yardımcı olan akıllı bir metin motoruyla donatılmıştır. Ekran klavyeleri yazım modunun, yazı tipinin... değiştirilmesine imkan verirler , ilaveten genellikle yeniden boyutlandırılabilir ve özelleştirilebilirler. Ekran klavyesinin kullanılmasının faydalı olacağı birkaç durum vardır .

1. Fiziksel klavyenin arızalandığı durumlarda alternatif veya geçici bir klavye olarak kullanılabilir.
2. Fiziksel klavyeyi kullanmakta zorluk çeken engelli kişiler için faydalı olabilir
3. Ekran klavyesini kullanmak, tuş vuruşlarının, keylogger gibi belirli casus yazılım programları tarafından yakalanmasını da önler.

Ekran klavyesi nasıl çalıştırılır

Ekran klavyesinde yazmak, fiziksel klavyede olduğundan daha yavaş ve daha zordur. Ekran klavyesine erişmenin farklı yolları vardır ; mesela Windows 10 da Ayarlar - Erişim kolaylığı - Klavye kısmından Ekran klavyesini kullan butonunu açık konuma getirdiğinizde ekran klavyesi karşınıza gelecektir.

Ayarlarda Ekran klavyesi

Windows tuşu + Ctrl + O tuş kombinasyonu ile de ekran klavyesini çalıştırabilirsiniz veya çalıştır penceresinden aşağıdaki komutu verdiğinizde de ekran klavyesi karşınıza gelecektir.

osk

Dilerseniz masaüstünüze bir ekran klavye kısayolu da atayabilirsiniz bunun için sayfa sonundaki indirme linkinden edineceğiniz scripti çalıştırmanız yeterlidir.

Masaüstüne Ekran klavye kısayolu

Ekran klavyesi her oturum açıldığında otomatik olarak çalışmasın

Bazı kullanıcılarda ekran klavyesinin istem dışı her açılışta çalışmakta ve bu durum rahatsızlık oluşturmaktadır, Microsoft forumlarında veya googlede ekran klavyesinin çalışmasının durdurulmasını isteyen yazılara bolca rastlayabilirsiniz. eğer sizdede benzeri bir sorun varsa aşağıdaki adımları uygulamanız sorununuzu çözecektir.

1. Üstte anlatılan yöntemlerden biri ile ekran klavyesini çalıştırın

2. Açılan ekran klavyesinda sağ altta bulunan "Seçenekler" kısmına tıklayın

Ekran klavyesi seçenekler

ve seçenekler penceresinin açılmasını sağlayın. Pencerenin dip kısmında "Oturum açtığımda Ekran klavyesini başlatıp başlatmamayı..." diye devam eden bir link var , bu arada cümle oraya sığmamış lakin microsoft ve/veya Tercüman bunun farkına varmamış veya aldırmamışlar. Bu linke tıklayın

Klavye seçenekleri

Bilgisayarı faresiz ve klavyesiz kullan penceresi açılacaktır. Bu pencerede aynen şu ifade yeralır ; Bu araçları seçtiğinizde , her oturum açtığınızda otomatik olarak başlatılırlar. İşte burada yeralan "Ekran klavyesini Kullan" kısmında yeralan tiki kaldırın ve Uygula ve Tamam butonları ile tercihinizi onaylayın

Ekran klavyesini kullan

sonrasında her oturum açtığınızda ekran klavyesinin otomatik olarak başlamadığını farkedeceksiniz.

- Modern uygulamaları klavye kısayolu ile başlatmak Burada

- Telefonda yazı yazarken kelime önermesin Burada

- Vbs de klavye tuş kombinasyonları Burada

- Windows 7 Kurulumu sırasında Fare ve klavye Çalışmıyor Burada

- Laptoplarda Recovery (kurtarma) klavye kısayolları Burada

- BlueLife KeyFreeze v1.3 (Klavye ve fareyi bloklayın) Burada

- Windows 10 da kısayol tuşlarını iptal etmek Burada

- Favori sayfanızı Bir klavye tuşu ile açın Burada


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha