Az bilinen birkaç Windows ipucu


Az bilinen birkaç Windows ipucu
Windows 10 kendinden önce gelen birçok windows özelliğini de bünyesinde barındırdığından , bazı kolaylıklar gözden kaçabilmektedir. Hele hele bazı özelliklere ihtiyacınız çok az düşüyorsa farkında bile olmamanız


gayet normal. Mesela klasör,Dosya veya dizin özelliklerine sağ tıklamadan ulaşabilirsiniz veya Mp3 lerinizin olduğu bir klasör içerisindeyken Dosya gezgini sütun genişliğini klavyenizdeki bir tuş kombinasyonu ile optimum hale getirebilirsiniz. Hatta Komut istemini bir klasör içerisinde kolayca açabilir vey Dosya gezginini Görev çubuğu üzerinden yeniden başlatabilirsiniz. Aşağıda açıklayacağımız ipuçları farklı tarihlerde anasayfamızda açılmış olan başlıklardan derlenmiştir.

1. Sağ tıklama yapmadan Klasör/Dosya/Dizin özelliklerine ulaşın

Bir Klasör , Dosya veya dizinin özellikler menüsüne ulaşmak için faremiz ile gider ve üzerine sağ tıklarız ardından Özellikler kısmını seçeriz. Aslında bu iki hareketten oluşan eylemi tek tıka indirebilirsiniz. Bu durum bazen takılan ve çalışmayan Fare (Mouse) sağ tık menüsü sorununda işinize yarayacaktır.

Klavyenizdeki "Alt " yada "Alt Gr" Tuşuna basılı vaziyetteyken herhangi bir Klasör , dosya veya dizine çift tıklarsanız özellikler menüsü açılacaktır.

Sağ tıklamadan özellikler penceresini açalım

2. Komut istemini (Cmd) yi bir klasör içerisinde kolayca açtırtın

Komut istemi ile sıkça çalışıyorsanız , bir klasör içerisinde Komut istemini klasik dos komutları ile cd (change directory) yapmadan açtırmak için klavyedeki shift tuşuna basılı tutar ve klasöre sağ tıklarız açılan "Komut istemini burada aç" linkine tıklayıp Cmd nin o klasör yolunda açılmasını sağlarız , işte diğer bir yol:

Varsayalım Hosts dosyası üzerinde işlem yapmak için Komut istemini aşağıdaki yol içerisinde açmak isteyelim

%WINDIR%\System32\drivers\etc

1. Üstteki Kodu çalıştır penceresine yapıştırıp çalıştırın
2. Dosya gezgini adres satırının klasörü yolunu gösterdiği yere cmd yazın

cmd klasör yolu

3. ve son olarak Enter tuşuna basın Cmd (Komut istemi) nin otomatik olarak klasör içerisinde açıldığını göreceksiniz (Aşağıdaki resim)

cmd yi klasör yolunda açtır

Not: Üstteki özellik Windows 8 ve 8.1 dede geçerlidir. Windows 7 de denemedim.

3. Dosya gezgini sütun genişliğini klavye kısayolu ile ayarlayın

Mp3 lerinizin yeraldığı bir klasörü açtığınızda Görünüm olarak ayrıntılar seçili ise (Ki varsayılan olarak öyledir) bu durumda parça isimleri tam olarak görünmeyecektir (Aşağıdaki resim)

Dosya gezgini sütun genişliği

Mp3 lerden birinin üzerine fare ile tıklayın ve Ardından klavyenizdeki Ctrl ve + Tuşlarına tıklayın. Dosya gezgini sütun genişliği otomatik olarak ayarlanacak ve Mp3 şarkı isimlerinin hepsi görünür hale gelecektir.

4. Görev çubuğu üzerinden dosya gezginini yeniden başlatın

Bazen Dosya gezginini yeniden başlatmak birçok sorunu çözebilmektedir. Önceki makalelerimizde dosya gezginini yeniden başlatmanın birçok yöntemini açıkladık fakat Görev çubuğu üzerinden nasıl yapılabileceğini yazmamıştık. Klavyenizdeki Ctrl + Shift Tuşlarına basılı vaziyetteyken Görev çubuğuna sağ tıkladığınızda Gezginden çık özelliği belirecektir.

Görev çubuğu üzerinden Dosya gezginini yeniden başlat

Fakat bu özellik Dosya Gezginini yeniden başlatmaz  ,üstteki işlemden sonra klavyenizdeki Ctrl + Shift + Esc tuşlarına basıp görev yöneticisini açın ve Dosya - yeni Görev çalıştır dedikten sonra Boşluğa explorer.exe yazıp Tamam butonuna tıklayın böylece ekranınız düzelecektir.

- Klavye kısayolu ile komut istemini şeffaf yapalım Burada

- Tarayıclarda birden fazla sekmede aynı işlemi yapın Burada

- Windows 10 da Masaüstü ikonlarını gizleyelim Burada

- ClicKey - Klavyenize daktilo sesi ekleyin Burada

- Ses Simgesi Kayboldu sorununu çözelim Burada

- Sistem açılışında Mobil Etkin nokta otomatik başlasın Burada

- Microsoft Mağaza uygulamasını bir komutla sıfırlayın Burada


5 Yorum Var
  1. Avatar for isim soyisim ip adresim
  2. Avatar for Velociraptor
  3. Avatar for Güzide
  4. Avatar for Velociraptor
  5. Avatar for MURAT AYDEMİR [TRWE_2012]

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha