Google Chromede Şifreleri içe veya dışa aktar yok


Google chromede şifreleri içe aktar yok
Google chrome , Kullanıcıların şifrelerini bulut hizmetinde depolamalarını istiyor bunun başta gelen sebebi ise bulut hizmeti onlara ait olduğundan kullanıcılar kendi elleri ile şifrelerini Google şirketine


teslim etmiş olacaklar böylece Kontrol Google de olacak , Bu hastalıklı düşünce yapısı Facebook ve benzeri şirketlerde de bire bir kendini göstermektedir , Güç ve Paraya tapma , Kontrol tutkusu kendini Tek dünya düzeni, Globalizasyon ... gibi kavramların arkasına saklasada biraz araştırıldığında tüm bu saçmalığın sorumlusu olarak çok uluslu şirketler ve onların sahipleri olan birkaç aile çıkmaktadır. Herneyse konumuza dönecek olursak ; Google birkaç senedir nasıl edeyim de kullanıcılar şifrelerini bana teslim etse diye kıvranmaktadır keza Microsoft ta da aynı takıntının mevcut olduğu çok net şekilde görünmektedir. Bu nedenledirki Google arasıra Chrome şifrelerini içe ve dışa aktarma özelliklerini zorlaştırmakta , kaldırmakta ve tekrar eklemektedir.

Google chromede şifreleri içe veya Dışa aktar özelliği kayıp

Eğer Önceden Google chrome şifrelerini dışa aktarıp yedeklediyseniz , ve temiz bir formattan sonra Google chrome yi kurdunuzssa sizi ufak bir sürpriz bekliyor demektir. Şifreleri içe aktar özelliği yok. Kullandığım google sürüm numarası ; 78.0.3904.108 (Resmi Derleme) (64 bit) Sürümü. Google yine milleti bezdirmek için türlü numaralara başvurmuş ve bu özelliği gizlemiş. Eğer benzeri bir sorun yaşıyorsanız aşağıdaki adımları uygulayıp Chromede eski yedek aldığınız şifreleri tekrar geri yükleyebilirsiniz.

1. Google chrome adres satırına aşağıdaki kodu yazın

chrome://flags

Ve enter tuşuna basın Karşınıza deneysel özellikler sayfası açılacaktır burada yeralan arama boşluğuna aşağıdaki kodu girin

#temporary-unexpire-flags-m76

Ve hemen Aşağıdaki resimdeki gibi sarı fosforlu ile işaretli şekilde ilgili özelliği bulacaktır.

chrome geçici özelliği aktif et

Temporarily unexpire M76 flags yazısının sağındaki aşağı açılır menüden "Enabled" kısmını seçtikten sonra ekranın sağ alt kısmında belirecek olan "Relaunch" butonuna tıklayın ve tarayıcınızı yeniden başlatın.Bu özellik süresi dolduğu halde henüz kaldırılmamış fakat varsayılan olarak devre dışı halde gelen ve yakında tamamen kaldırılacak olan bir özelliktir.ilgili Özelliğe direkt olarak erişmek için aşağıdaki kodu adres satırından da çağırabilirsiniz.

chrome://flags/#temporary-unexpire-flags-m76

2. Arama boşluğuna busefer "PasswordImport" yazın (aşağıdaki ilk kod) veya Adres satırına direkt olarak ikinci kodu girip enter tuşuna basın.

#PasswordImport
chrome://flags/#PasswordImport

Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi şifreleri içe aktarma özelliğini bulacaktır.

Chrome şifreleri içe aktar

Sağ taraftaki aşağı açılır menüden Enabled kısmını seçin ve tarayıcınızı yeniden başlatın. Artık Google chorme içe aktarma özelliği etkin hale geldi son olarak aşağıdaki kodu adres satırından çalıştırın

chrome://settings/passwords

ve açılan ekranda Kayıtlı şifreler kısmının sağ tarafından yeralan Üç nokta işaretine tıklayıp aşağı açılır menüden "İçe aktar" veya "Şifreleri dışa aktar" kısımlarını kullanarak Google chrome şifrelerini içe veya dışa aktarabilirsiniz.

chromede şifreleri içe veya dışa aktar

Bunlarla uğraşmak yerine bir tıkla masaüstünüze "Chrome Pass" isminde bir google chrome kısayolu oluşturtup bu kısayolu çalıştırdıktan sonra adres satırına "chrome://settings/passwords" yazıp açılan ekranda "içe aktar" özelliğinin yeralmasını istiyorsanız aşağıdaki linteki scripti indirip çalıştırabilirsiniz. Google chrome yakında bu özelliği kaldıracağı için eğer üstteki yazılanları denediğiniz halde "İçe aktar" özelliği çıkmıyorsa alternatif olarak neler yapabileceğinizi sayfa sonundaki linklerde açıklamaya çalıştık.

NOT: İçe aktar özelliğini ekledikten sonra , Şifrelerinizi  içe aktarmadan , "Şifreleri dışa aktar" özelliği aktif hale gelmeyecektir (Görünmeyecektir) çünkü henüz dışa aktaracağı birşey yoktur. Şifrelerinizi içe aktardıktan sonra "Şifreleri dışa aktar" özelliği görünür hale gelecektir.

- Google Chrome şifrelerini dışa veya içe aktaralım Burada

- Chrome Android sürümünde kayıtlı şifreleri görmek Burada

- Google Chrome Şifre kaydedilsinmi diye sormuyor Burada

- Chrome şifrelerini Firefox yardımı ile Yedekleyelim Burada

- Tarayıcım şifreleri yanlış hatırlıyor yada hiç hatırlamıyor Burada

- Tarayıcıda kayıtlı şifrelerinizi bir tıkla görün Burada


17 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha