Windows 10 da korumalı alanı (Sandbox) aktif edelim


Windows 10 da korumalı alanı (Sandbox) aktif edelim
Çok ihtiyacımız olan ve seneler önce geliştirilmesi durdurulmuş bir yazılımı günlerce aradığımız olmuştur fakat bulduğumuz site nekadar güvenli emin olamayız acaba bilgisayarıma virüs mü bulaşır diye aklımızdan


geçiririz , bu tür durumlar için genelde sanal makinalar kullanılabilir fakat aşırı ağır çalıştıklarından yada başka sebeplerle kurmak istemeyebiliriz. Microsoft ; Windows işletim sistemlerinde bu tür soru ve sorunlarla bolca karşılaştığı için Windows Sandbox u geliştirdi , yazılım geçici bir masaüstü ortamı oluşturarak güvenilmeyen uygulamaların burada test edilmesine olanak sağlar . Windows Sandbox'ta yüklü olan herhangi bir yazılım yalnızca sanal alanda (sandbox veya Korumalı alan) kalır ve ana makinenizi etkileyemez. Windows Sandbox kapatıldıktan sonra, tüm dosyalar ve yazılımlar içerikleriyle birlikte kalıcı olarak silinir.

Windows Sandbox

Windows Sandbox aşağıdaki özelliklere sahiptir

1. Windows'un bir parçasıdır ilgili özellik için herhangi bir VHd indirmenize gerek yoktur ve sadece Windowsun Pro ve Enterprise sürümlerinin 1903 (18305) veya üstü sürümlerinde yeralır. Hardware virtualization desteği olmalı ve aktif edilmelidir.

2. Windows Sandbox her çalıştırıldığında, Yeni formatlanmış bir windows gibi tertemiz çalışır

3. Sandbox taki durum Cihaz üzerinde devam ettirilmez ; Korumalı alanı kapattıktan sonra her şey silinir.

4. Çekirdek yalıtımı için donanım tabanlı sanallaştırmayı kullanır; böylece Windows korumalı alan yerel sunucudan ayrı bir çekirdek çalıştırabilmektedir ve güvenlik maksimum seviyededir.

5. Verimlidir çünkü tümleşik çekirdek zamanlayıcı, akıllı bellek yönetimi ve sanal GPU kullanır.
Eğer Windows 10 Pro yada Windows 10 Enterprise sürümlerinden birine sahipseniz Windows özelliklerini aç veya kapat kısmından Windows korumalı alanı aktif edebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki kodu çalıştır kutucuğuna yazıp enter tuşuna basın

optionalfeatures

Açılan pencerede kaydırma çubuğunu dibe çekin ve burada yeralan windows Korumalı alana (Sandbox) tik koyup tamam butonuna tıklayın.

Korumalı alanı aktif edelim

Sonrasında bazı işlemler yapacak ve sisteminizi yeniden başlatmanızı isteyebilecektir. Ardından Programların arasından "Windows Sandbox" u bulun ve ikonuna tıklayıp çalıştırın

Korumalı alan (Sandbox) nasıl çalıştırılır

Masaüstünüzde ikinci bir masaüstü açılacaktır. Şimdilik nedense sürükle bırak , kopyala yapıştır falan çalışmıyor Sandbox içindeki tarayıcı ile yazılımların indirilip test edilmesi gerekiyor fakat kullanılmadan önce sistemin yeniden başlatılmasını gerektiren yazılımı test etmek veya analiz etmek için kullanamazsınız , çünkü sandbox kapandığında herşeyi siler.

Windows home ve single languge de Korumalı alan (Sandbox) nasıl aktif edilir

Normalde Home ve Single language sürümlerinden Windows sandbox bulunmaz fakat bir bat dosyası yardımı ile bu özelliği ektif edebiliriz. Bunun için sayfa sonundaki linkten "Sandbox Installer.bat" dosyasını indirip sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır dememiz yeterlidir. Siyah Cmd ekranında birtakım yüzdeler belirip tamamlanacaktır , bitmesini bekleyin.

Home sürümüne Sandbox kuruldu

Ardından sisteminiz yeniden başlayacak ve birtakım kurulumlar gerçekleşecektir. sistem yeniden açıldığında artık windows korumalı alan özelliği home veya single language sürümünüzde yeralacaktır.

NOT: Home sürümünde korumalı alanı (Sandbox) u aktif etme işlemini VHD de denedim ve aktif etti fakat çalışmayıp hata verdi Muhtemelen VHD içinden çalışmıyor. Gerçek sistemde denemedim deneyen birisi geri bildirim yaparsa memnun olurum.

- Windows Defender Sandbox özelliğini açalım Burada

- Güvenle kullanabileceğiniz Ücretsiz Antivirüsler Burada

- Kaspersky ücretsiz Antivirüs sürümü indirime sunuldu Burada

- Bitdefender Ücretsiz antivirüs sürümü incelemesi Burada

- Avast ücretsiz sürümünü minimum şekilde kuralım Burada


18 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for İsa Erdoğan
  3. Avatar for Gokhan
  4. Avatar for Velociraptor
  5. Avatar for ekrem
  6. Avatar for Velociraptor

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha