Bir filme altyazı nasıl bulunur


Bir filme altyazı nasıl bulunur
Zaman zaman hepimiz internet üzerinden bulduğumuz filmleri indirip izlemeye çalışıyoruz. Varsayalım vizyona yeni girmiş olan ve seyretmeyi çok istediğiniz bir filmi herhangi bir paylaşım sitesinden veya

forumundan indirdiniz. Yani çıkmış olan filmlerde ilk sorun altyazısını bulmaktır çünkü filmlere Türkçe seslendirme sonradan yapılır.Bizdeki Altyazı çevirmenleri muhtemelen filmin ingilizce alt yazısını bulup bunun üzerinden türkçeleştiriyorlardır diye düşünüyorum diğer türlüsü aşırı zahmetli bir iş gibi duruyor. Peki ama alt yazı nasıl bulunur ? Bu konuda internette halihazırda Türkçe alt yazı siteleri olsada en kolayı Video oynatıcısı olarak VLC kullanmaktır çünkü VLC nin alt yazı bulma ve indirme özelliği var.

VLC media player ile bir Filmin altyazısını bulup indirelim

Video oynatıcı olarak VLC kullanmanızı şiddetle öneririm. Portablesi de (Kurulumsuz) olan uygulamanın özellik ve avantajları saymakla bitmez en azından herhangi bir Codec (Kodek) gerektirmemesi en güzel tarafı. Yazılımı çalıştırıp filmi açın türkçe dil desteği olduğundan menüleri kullanırken zorlanmazssınız , üst menüde yeralan Görünüm sekmesine tıklayın ve en dip kısımda yeralan VLsub kısmını seçin.

VLC ile altyazı indir

Karşınıza yeni bir pencere açılacaktır. Subtitle Language kısmında altyazıyı hangi dilde bulmak istiyorsanız bunu seçmelisiniz. Türkçe arayacağımız için ayar ile oynamıyoruz. Bire bir uyumlu altyazı için "Search By Hash" butonuna tıklayın eğer sonuç bulamazssa bu durumda "Search by Name" butonunu kullanarak film için çıkmış bütün altyazıları listeletin

VLC ile altyazı bulmak

Alt yazıyı indirmek için farenizle bir tanesini seçin ve "Download Selection" butonuna tıklayın böylece filmin yanına aynı isimle bir altyazı dosyası indirilecektir. Altyazı Uyumsuz ise tek tek diğer altyazıları da indirip en uyumlusunu bulmaya çalışın.

Altyazı Uyumu için dikkat edilmesi gereken kurallar

Altyazı uyumu için Öncelikle filminizi Gspot veya MediaInfo yazılımlarından biri ile açın Gspot uzun süredir geliştirilmiyor fakat halen mükemmel çalışmaktadır MediaInfo uygulaması çok daha günceldir.

GSpot yazılımı ile Film bilgilerini öğrenin

Gspot ile framerate

MediaInfo yazılımı ile Film bilgilerini öğrenin

MediInfo ile video bilgileri

Üstteki uygulamaların bize sunduğu bilgilerden işimize yarayacak olanları şunlardır ;

a) Kare/s (Pics/s veya Frames/s) : 23.976
b) Filmin Boyutu 1080p 720p ... : 1080p olduğunu 1920 x 804 ibaresinden anlıyoruz.

Demek ki VLC de veya Türkçe Altyazı sitelerinde 1080p ve 23,976 rakamlarını içeren alt yazıları öncelikli olarak indirip denememiz gerekecektir. VLC de Altyazılar bulunmazssa Googleden aratıp birçok alt yazı sitesine ulaşılabilir mesela ;

Turkcealtyazi.org - Burada
Opensubtitles.com - Burada
Opensubtitles.org - Burada
Subscene.com - Burada
Planetdp.org - Burada

Eğer indirdiğiniz hiçbir alt yazı elinizdeki Film ile uyumlu değilse ve Alt yazı ile ses ya geriden yada ileriden geliyorsa bu durumda Alt yazıyı senkronize etmeniz yani uyumlu hale getirmeniz gerekecektir.

- MKV filim dosyasının boyutunu düşürelim Burada

- VLC Playerde filim kaldığı yerden devam etsin Burada

- 3D filimleri bilgisayarınızda kolayca izleyin Burada

- Filim boyutunu düşürmede en hızlı yöntem Burada

- Bir filmin (mkv) istenmeyen ses dosyasını silmek Burada

- Bir filmin FPS (kare hızı) değerini bulalım Burada

- 3 Boyutlu filmi normal (2 boyutlu) olarak seyredelim Burada

- VLC ile DVD veya BluRay ripleyelim Burada

- Tv de filmin altyazısı görünmüyor sorununa çözüm Burada

- VLC Medya oynatıcısı ile videodan resim alalım Burada

- .mkv dosyalarını kesip biçelim Burada


6 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha