Programsız Müzik ve bazı Video dosyalarını birleştirin


Programsız Müzik ve bazı Video dosyalarını birleştirin
Elinizde bir dizinin birden fazla bölümü bulunuyorsa ve bunları filim gibi tek seferde seyretmek istiyorsanız birleştirmeniz gerekecektir yada sevdiğiniz Müzik parçalarını araba teybiniz bir türlü

istediğiniz sırada çalmıyordur sizde belirlediğiniz sırada tüm Mp3 leri tek bir dosya haline getirip bu sorunu çözmek isteyebilirsiniz. Amaç ne olursa olsun Video, Mp3 .. gibi dosyaları birleştirmek için ilk akla gelen bir video düzenleme veya Müzik düzenleme yazılımı olacaktır . Bunun için googlede arama yapmanız ve ücretsiz kullanımı kolay yazılımlara gözatmanız gerekir. İşlemi bir şirket bilgisayarında yapmanız gerekiyorsa herhangi bir uygulama indirmenize veya kurmanıza da izin verilmez . Oysaki bunların hiçbirine gerek yoktur Komut istemi dediğimiz Cmd den verilecek birkaç komutla hem bazı video hemde müzik dosyalarını birleştirebilirsiniz aşağıdaki makalemizde bu işlemin nasıl yapılacağını açıklamaya çalıştık.

Komut istemi (Cmd) ile Video dosyası birleştirmek

Birleştirme işlemi sırasında sorun çıkmaması için bazı kurallara dikkat etmek gerekir.

a) Video dosyalarından sadece Mpg ve Mpeg dosyaları düzgün birleştirilebilmektedir. Eğer .Mp4 uzantılı bir dosyayı .AVI uzantılı bir dosya ile birleştirmek isterseniz hata alırsınız.

b) Mpg veya Mpeg dosyaları aynı çözünürlükte ve FPS (frames per second) değerine sahip olmalıdırlar.
Elbette elinizdeki farklı türdeki video dosyasını önce üstteki kurallara uyacak şekilde dönüştürüp sonra birleştirebilirsiniz .Gelelim işlemlere , Ben örnek olması açısından iki Video dosyasını (.Mpeg) birleştireceğim.

Cmd ile videoları birleştir

1. Cmd dediğimiz komut istemini açıp videoların bulunduğu dizine geçiş yapın veya videoların bulunduğu klasörü sağ tıklayıp Komut istemini burada aç özelliğini kullanın.

2. Örnekte 2 video olması sizleri yanıltmasın video sayısı farketmiyor 3,4... tane de olsa birleşecektir. Videoların bulunduğu klasördeyken iki farklı şekilde komut kullanarak videoları birleştirebiliriz.

copy/b *.mpeg sordum.mpeg
copy/b  01.mpeg + 02.mpeg sordum.mpeg

Üstteki komutlardan en kolayı ilk komuttur çünkü Tüm mpeg leri birleştir ifadesini içerir.

cmd ile video birleştirme video komutları

İkinci komut ise tek tek video isimlerini yazmanızı gerektirir. Sondaki sordum.mpeg yerine dilediğiniz bir ismi yazabilirsiniz. İpucu "transport stream files" larda işe yaramaktadır , MP4 gibi dosyalar, videonun toplam çalışma süresini içeren dizin bilgilerine sahip bir başlık içerir ve Cmd den birleştirme komutu kullanıldığında işletim sistemi ; herhangi bir veri değiştirmeden 2. videonun ilk bitlerini birincinin son bitlerine ilave eder. Bunun anlamı, yeni "birleştirilmiş" videonuzu oynattığınızda, oynatıcı ilk olarak başlığı okur ve serideki sadece ilk dosya için dizin bilgilerini alır. Videoların 2., 3. vb. Dizinleri, yeni dosyanın ortasındaki ikili verilere uygunsuz şekilde gömüldüğünden işe yaramaz. ve haliyle sonuç Video 1+ Video 2 boyutu olsada sadece ilk video oynar.

Komut istemi (Cmd) ile ses dosyası birleştirmek

Cmd ile Mp3 ler birleştirildi

Mesela Mp3 uzantılı bir dosyayı da wav ile birleştirmeye çalışmayın. birleştirilecek dosyaların her ikiside aynı uzantıda olmalıdır. Zaten bu işlemler için çıkartılmış yazılımlar önce formatını dönüştürmenizi sonra birleştirme işlemi yapmanıza olanak vermektirler. Komutlar üstteki video birleştirme komutları ile aynıdır.

copy/b *.mp3 sordum.mp3
copy/b  01.mp3 + 02.mp3 sordum.mp3

Üstteki komutlardan biri kullanıldığında aşağıdaki şekilde bir çıktı verecektir.

cmd Mp3 Birleştirme komutları

Sordum.m3 dinlendiğinde 01.mp3 + 02.mp3 şeklinde sırası ile çalacaktır.

- Windows 10 da ek yazılımsız video birleştirelim Burada

- Windows 10 da ekran kaydı (videosu) nasıl yapılır Burada

- Yerleşik uygulamalar için video yürütme ayarları Burada

- VLC media Player ile bozuk video dosyalarını onaralım Burada

- Hasarlı Videolarınızı Onarın Burada

- Cep telefonu ile çekilen ters görüntüleri düz izleyin Burada

- Video dosyasından sesi almada en kolay yöntem Burada

- Avi - Mkv - Mp4 formatları Karşılaştırması Burada

- Bir filmin FPS (kare hızı) değerini bulalım Burada

15.01.2010 Tarihli yazı güncellenmiştir.


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Murat

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha