Sağ tuş menüsüne kolayca klasör ekleyin


Sağ tuş menüsüne kolayca klasör ekleyin
Klasörlere erişmek için genellikle Windows gezgini (Dosya gezgini) kullanılır gel gelelim tüm klasörlere kolayca ulaşmak imkansızdır. Mesela hesaplarınızı excelde tuttuğunuz klasörü gözlerden uzak bir dizinde


5-6 klasörün içerisinde sakladıysanız dosya gezginini açtıktan sonra her defasında 6-7 tıklama sizi beklemektedir. Elbette bu klasörün kısayolunu masaüstüne kısayol şeklinde oluşturabilir ve o şekilde kullanabilirsiniz peki ama ya bunun gibi 10-15 klasör varsa hepsini masaüstüne kısayol olarak atamak masaüstünüzü kaplayacak ve bilgisayarınızı çocuklar kullanırken bu klasör üzerinden ulaştıkları dosyaları silebileceklerdir , sanıyorumki bu sebeple olsa gerek arasıra sizlerden şöyle istekler geliyor ; sık kullandığım klasörleri sağ tuşuma nasıl ekleyebilirim ? aşağıdaki makalemizde bu işi yapmanın en kolay yöntemlerinden birini açıklayacağız.

Masaüstü sağ tuşuna birkaç tıkla klasör ekleyin

Bu iş için EC Menü isimli Ücretsiz ve Portable olan bir yazılımdan faydalanacağız , sayfa sonundaki indirme linkinden edinebilirsiniz.

1. Uygulamayı zip ten çıkartıp çalıştırın karşınıza aşağıdaki gibi bir arayüz gelecektir. Soldan üçüncü buton olan liste düzenleyicisine tıklayın.

EC Menü Liste düzenleyici

2. Açılan yeni arayüzde en üstte bulunan masaüstü sağ tuş menüsü seçili olsun ve dip kısımdaki butonlardan "Yeni Alt Menü ekle" butonuna tıklayın (1) . sağ taraftaki seçeneklerden isim boşluğu hemen aktif hale gelecektir , yeni alt menü ismini belirleyin (2)

Ec Menü ile Yeni alt menü oluşturma

3. Ardından sol dipteki "Ayarları Kaydet" butonuna tıklayın (3). Listenin sonunda yeni eklenen menü belirecektir. ardından diyelimki indirilenler klasörünü sağ tuşunuza ekleyecekseniz dosya gezginini açın ve sol taraftaki listeden indirilenler klasörünü tutup yazılım arayüzüne sürükleyip bırakın ardından Sol dipteki ayaları kaydet butonuna tıklayın ve bu pencereyi kapatın.

EC Menüde sürükle bırak ile klasör ekle

4. Yazılım arayüzündeki yeni oluşturduğunuz girdiye tik koyup ilk buton olan değişiklikleri uygula butonuna tıklayın.

EC Menü Yeni girdi

5. İşlemler bukadar artık Masaüstü sağ tık menünüzde sık kullandığınız İndirilenler klasörü yeralacaktır. Diğer klasörleride sürükle bırak ile Sık kullanılanlar alt menüsüne ekleyebilirsiniz.

Sağ tuşa klasör eklendi

Arayüzdeki tikini kaldırıp yine ilk buton olan "Değişiklikleri uygula" butonuna tıklarsanız sağ tuşunuzdan indirilenler klasörünü kaldırmış olursunuz. Yazılım arayüzünden yeni oluşturduğunuz sık kullanılanlar menüsünü kaldırmak için ise ; Liste düzenleyicisini açın (soldan üçüncü buton) ardından silmek istediğiniz girdiyi seçin ve dip kısımda yeralan "Seçileni Sil" butonuna tıklayıp Ayaları kaydet deyin.

Ec menüde girdi silme

Bu şekilde sağ tuşunuza dilediğiniz kadar alt menüler halinde klasör ekleyebilir ve bunları kendinize göre özelleştirip işiniz bittiğinde sağ tuşunuzdan ve yazılım arayüzünden silebilirsiniz.

- Denetimli Klasör erişimi nedir nasıl kullanılır Burada

- Klasör özellikleri sekmelerine kısıtlama getirelim Burada

- Sağ tuş ile klasör ve dosyalara erişimi engelleme Burada


27 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Enver
  3. Avatar for Velociraptor

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha