Bellek bütünlüğü özelliği sürücü hatasına sebep oluyor


Bellek bütünlüğü özelliği sürücü hatasına sebep oluyor
Çekirdek yalıtımı özelliği , Windows kernelinde (Windows çekirdeği) çalışan kodun güvenilir olduğunu doğrulayan bir özelliktir ve Windows çekirdek modu işlemlerini kötü amaçlı veya doğrulanmamış kod


enjeksiyonundan ve yürütülmesinden korumak için donanım sanallaştırma ve Hyper-V kullanır. Çalışan kodun güvenilirliği , bellek bütünlüğü tarafından doğrulanır . Bellek bütünlüğü, birçok kötü amaçlı yazılım türünün Windows 10 ve Windows Server 2016 ortamlarında çalışmasını engellemeye yardımcı olan güçlü bir güvenlik kalkanıdır.

Bellek bütünlüğü özelliği

Bilindiği üzere Nvidia veya AMD ekran kartı sürücüleri, ses kartı sürücüleri ... gibi driverlar , sadece Windows Update aracılığıyla değil, aynı zamanda üretici web sitelerinden veya üçüncü taraf sitelerden indirerek de kurulabilmektedir. Bazı Windows 10 kullanıcıları , Donanım sürücülerini elle (manuel) yüklemeye kalktıklarında "Sürücü bu aygıta yüklenemiyor" hata iletisi aldıklarını bildirmişlerdir. Bunun sebebi ; Windows Güvenliği'ndeki Bellek bütünlüğü özelliğinin sürücünün aygıtınıza yüklenmesini engellemesindendir -  Burada. Microsoft , Bellek Bütünlüğü güvenlik özelliğinin sürücülerin Windows 10 aygıtlarına doğru yüklenmesini engelleyebileceğini kabul etmekte ve Öneri olarak farklı bir sürücü denenmesini tavsiye etmektedir. Sürücüler Windows Update veya aygıt üreticileri tarafından sunulabilir. Eğer yeni sürücü yoksa , Windowsun Bellek Bütünlüğü özelliğini devre dışı bırakmanız gerekmektedir.

Bellek bütünlüğü özelliği (Çekirdek yalıtımı) nasıl devre dışı bırakılır

1. Ayarlar - Güncelleştirme ve güvenlik - Windows güvenliği - Cihaz güvenliği kısmına tıklayın

Windows 10 cihaz güvenliği

2. Açılan ekranda Çekirdek yalıtım ayrıntıları kısmına tıklayın , açılan pencerede "Bellek Bütünlüğü" başlığı altında yeralan , Saldırıların yüksek güvenlikli işlemlere kötü amaçlı kod eklemesini önler yazısının hemen alt kısmında yeralan butonu kapalı konuma getirin. Sizde zaten kapalıysa herhangi bir işlem yapmayın.

Windows 10 bellek bütünlüğü

Ardından Bilgisayarınızı yeniden başlatın. Böylece eğer HATA ilgili özellik sebebi ile ortaya çıkıyorsa sürücü yükleme ile ilgili sorununuzun giderilmiş olması gerekir. Bu ayar ile ilgili registry kaydına ulaşmak isterseniz aşağıdaki anahtara gidin.

HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\DeviceGuard\Scenarios\HypervisorEnforcedCodeIntegrity

ve burada yeralan Enabled dword değerini kontrol edin

0 = Kapalı
1 = Açık

Ayrıca İlgili ayarı kapalı ve açık konuma getirmek için gerekli registry kayıtlarını sayfanın sonundaki indirme linkinden edinebilirsiniz. Eğer sizde aktif etseniz bile buton tekrar kapalı konuma dönüyorsa Registry kayıtlarını kullanmanıza gerek yoktur.

- İşlemci çekirdek sayımızı bulalım Burada

- Windows 10 da Programsız donanım bilgisi Burada

- Sistem soğuma ilkesi ayarları Burada

- Intel Turbo boost teknolojisi nasıl kapatılır Burada

- İşlemci güç yönetiminde En Yüksek işlemci Frekansı yok Burada

- İşlemci ısısını ölçmeye yarayan Ücretsiz portable programlar Burada

- İşlemciniz için basit bir Asal sayı testi Burada

- İntel Mobil işlemcilerinin i7 serisindeki U harfine DİKKAT Burada

- Windows 10 da Programsız donanım bilgisi Burada

- Vbs ile donanım ve sistem özelliklerini bulun Burada


6 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha