Tarih ve saat formatını bir tıkla değiştirin


Tarih ve saat formatını bir tıkla değiştirin
Önceki makalelerimizde sizlerle Windows saatine saniye nasıl ilave edilir , Tarih kısmında haftanın günü yeralsın gibi bazı ipuçları paylaşmıştık. Bir takipçimiz saat ve tarih konusunda verdiğimiz scriptleri

neden birarada vermediğimizi sorunca küçük bir AIO (All in One) yani tam türkçesi ile Hepsi birarada bir uygulama sunmuyoruz diye düşündük ve bu yazının konusunu oluşturan uygulama bu şekilde ortaya çıktı. Uygulama bir tıkla Windowsun sağ alt köşesinde gösterilen Saat /Tarih kısmı ile ilgili bazı düzenlemeler yapmanıza olanak vermektir.

Tarih ve Saat Aracı ile windows Tarih/saatine ilaveler

Bu küçük uygulama portable (Kurulumsuz) bir araçtır sayfa sonundaki linkten indirdikten sonra zipten çıkartıp çalıştırın karşınıza çıkacak arayüzde 8 buton bulunmaktadır.Fare imleci hangi butonun üzerindeyse o buton renk değiştirip sarı bir renk almaktadır. Gelelim uygulamanın içerdiği özelliklere:

1. AM- PM Ekle : Bu butona tıklandığında saatin sonuna ÖÖ (AM) veya ÖS (PM) ibareleri eklenmektedir, saat formatının 12 veya 24 saat olması farketmez. Böylece Öğleden önce anlamlarına gelen ÖÖ veya Öğleden Sonra anlamlarına gelen ÖS simgelerini saatin sağında gösterebilirsiniz.

2. AM- PM Sil : İlk butonun eklediği ÖÖ (AM) ve ÖS (PM) simgelerini silip saat görünümünü varsayılan haline döndüren butondur.

Bir tıkla Am-Pm göstersin

3. Günü Göster : Bu butona tıklandığında Windowsun görev çubuğunda yeralan tarih gösterge formatı haftanın gününü gösterecek şekilde değişmektedir böylece haftanın hangi gününde olduğunuzu bir bakışta görebilirsiniz.

4. Günü Sil : İsminden de anlaşılacağı üzere bu buton kullanıldığında Tarih kısmı Windows varsayılanına dönmekte ve Hangi günde olduğunuzu belirten ibare kaybolmaktadır.

Windows Tarihi günü göstersin

5. Saniyeyi Göster /Sil : Saatin sonuna saniye ilave etmek isteyenler bu butonu kullanabilirler, Butona ikinci kez tıklandığında saatin sonundaki saniyeleri silmekte ve saat formatını varsayılana döndürmektedir.

Windows saati saniyeyi göstersin

6. Saati düzelt : aslında bu buton hem saati hemde tarihi senkronize ederek düzeltmektedir. Özellikle BIOS pili bitime yaklaştığında tarih ve saatin sapıttığını ve düzeltseniz bile sistemi yeniden açtığınızda düzgün çalışmadığını görürsünüz. İşte bu butona tıkladığınızda Tarih ve saatiniz otomatik olarak düzeltilecektir.

Tarih ve saat düzeltildi

7. Saati Gizle/Göster : Bir tıkla windows saat ve tarih kısmının kaybolmasını ve yine aynı yere ikinci tıkladığınızda Tarih ve saatin geri gelmesini sağlamak istiyorsanız bu butonu kullanın.

Windows saati nasıl gizlenir

8. Bölge ve dil : Bu buton direkt olarak Bölge penceresini açmaktadır, burada sağ alt köşede yeralan "Ek Ayarlar" butonu ile Tarih ve saat formatlarını belirleyebileceğiniz gibi yine tarih ve saat ayarlarını varsayılan formata döndürmenize olanak vermektedir.

- Komut istemiyle Tarih ve saat değişikliği Burada

- Windows 10 görev çubuğunda Haftanın günü yazssın Burada

- Windows sistem Saati kendi kendine değişiyor Burada

- Windows saati kayboldu Burada

- Windows sistem saati otomatik düzelsin Burada

6 Mayıs 2020 Tarihli başlık güncellendi


13 Yorum Var
 1. Avatar for Polat
 2. Avatar for Velociraptor
 3. Avatar for Mustafa
 4. Avatar for taba
 5. Avatar for Velociraptor
 6. Avatar for TRWE_2012
 7. Avatar for Velociraptor
 8. Avatar for süleyman
 9. Avatar for Velociraptor
 10. Avatar for Onur
 11. Avatar for Velociraptor
 12. Avatar for Kamil Cihan Sipahi

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha