Windows 10 da Ayarlar uygulaması ile Font işlemleri


Windows 10 da Ayarlar uygulaması ile Font işlemleri
Windows 10, birçok yerleşik yazı tipi (Font) ile birlikte gelir. Kendinden önceki sürümler gibi, Windows 10 da fontları kolaylıkla görüntülemenizi, kurmanızı ve kaldırmanızı sağlar. Fontlar özellikle dizayn


işi yapanlar logo tasarlayanlar ve webmasterlar için önemlidir bu nedenledirki bu meslek grupları sistemlerine birçok font yükleyip kaldırmak durumundadırlar, sistemde kullanacakları bir Fontu seçmek için ise eskiden ya üçüncü parti yazılımlar kullanmaları veya aşağıdaki adımları uygulamaları gerekmekteydi.
1. Aşağıdaki komutu çalıştırdan uygulayalım

%SystemRoot%\Fonts

2. Açılan ekranda öngörünümünü görmek istediğimiz fonta çift tıklayalım , eğer alt fontlar mevcut ise yeni açılacak ekranda bunlardan birine tıkladığımızda font öngörünüm penceresi karşımıza çıkacaktır.

Font öngörünüm penceresi

Mesela Arial Italik font öngörünümünü aşağıdaki pencerede görüyorsunuz.

Windows Arial font

Lakin herhangi bir yazının öngörünümü için bir seçenek bulunmamaktadır. Mesela bir logo tasarlıyorsanız sordum.net yazısının Arial italikte nasıl görüneceğini görme şansınız olmayacaktır. İşte bu kısıtlamalar sebebi ile Microsoft Ayarlar uygulamasını geliştirdi.

Ayarlar uygulaması ile Font yükleme , kaldırma ve öngörünüm

Font ayarları ile ilgili işlemleri daha kolay gerçekleştirebilmek için Ayarlar - Kişiselleştirme - Yazı tipleri kısmına gidiniz. Aynı yere bir komutla ulaşmak istiyorsanız aşağıdaki komutu çalıştırdan verip enter tuşuna basınız.

ms-settings:fonts

Karşınıza gelecek olan "Yazı Tipleri" penceresinde Fontlar ile ilgili hertürlü işlemi yapabilirsiniz. Mesela sürükle bırak yöntemi ile Font ekleyebilirsiniz

Windows10 Yazı tipleri

veya herhangi bir Fontun üzerine tıklayıp açılan ekranda üst taraftaki boşluğa Bannerde kullanacağınız yazıyı girip ön görünümüne bakabilir, Yazı tipi boyutunu değiştirebilir veya kaldır butonunu kulanarak yazıyı kaldırabilirsiniz.

Windows 10 Font kaldırma

Yazı tipleri penceresinde kurulu bütün Fontlarınızın ön izlemelerini görebilirsiniz. Elbetteki bir tasarım sırasında birçok Font u sisteme kurmanız ve kaldırmanız gerekeceğinden oldukça vakit kaybettirecektir bu nedenledirki ben herhangi bir LOGO tasarlarken veya Font ararken yazının nasıl görüneceğine bakmak için fontları tek tek indirip denemiyorum. Bu konuda online araçlardan faydalanıyorum mesela 1001 Fonts bu konuda oldukça popüler bir websayfasıdır, Yazdığınız yazının nasıl göründüğünü fontu indirmeden test etmek için sol üst köşedeki boşluğa ilgili yazıyı yazar ve sonrada fontların bulunduğu sayfalar arasında ilerlersiniz.

1001 fonts

Binlerce font arasında hoşunuza gidecek birini bulmanız neredeyse garanti gibidir.

- Windows 10 Font hafızasını sıfırlayalım Burada

- Windows 10 varsayılan sistem fontunu değiştirelim Burada

- Windows Not defteri varsayılan Font ayarı Burada

- Windowsa yazı Fontu kurmak veya kaldırmak Burada

- Windows 10 da sistem font büyüklüğünü değiştirelim Burada

- Windows 10 da yazı büyüklüğünü kolayca değiştirelim Burada

- FontLoader - Fontları kullanıp kolayca kaldırın Burada


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for TRWE_2012
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Tolga Uğurlu

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha