Kullanıcıların dizinlere erişimini yasaklayın


Kullanıcıların dizinlere erişimini yasaklayın
Bir bilgisayarı birden fazla kullanıcı ile paylaşıyorsanız ister tek hesap altında kullanın isterse tek bir yönetici hesabı olsun ve diğer kullanıcılar standart (Kısıtlı) hesaplar altında bilgisayarı kullanıyor olsunlar


farketmez dizinlere rahatlıkla erişebilirler. Mesela Oyun oynasın diye bilgisayarınızı teslim ettiğiniz acemi bir kullanıcı veya bir çocuk D dizininizde bulunan ve sizin için son derece değerli olan dosyaları rahatlıkla silebilir , bunlar mesela yıllardır biriktirdiğiniz Aile resimleri veya artık hiçbiryerde bulamayacağınız müzik dosyalarınız olabilir. Bu duruma çözüm arayışları kapsamında önceki makalelerimizde dizinlerden birini görünmez yapmayı veya Dizin yetkileri ile oynayıp erişimi kısıtlamayı ele almıştık bu yazımızda ise çok daha pratik bir çözüm olan Yerel grup ilkesi ayarlarının registry kayıtları ile C,D ... gibi dizinlere erişimi engelleme yöntemini açıklamaya çalışacağız.

Dizinlerden birine veya hepsine erişimi yasaklayın

Yerel Grup ilkesi düzenleyicisi Windows un Home ve Single Language sürümlerinde bulumadığı için bu ayarı vermeyip işin sadece registry kısmı üzerinde duracağız. iki dizininiz mevcut (C , D) bunlardan D dizinine sizin kullanıcı hesabınızdan erşilmesini istemiyorsanız.

1. Aşağıdaki registry anahtarına gidin

HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer

Ardından sağ tarafta bulunan boşluğa sağ tıklayıp Yeni - DWORD (32 bit) Değeri oluşturun sonrasında bu yeni değerin ismini "NoViewOnDrive" yapın ve değer verisi olarak "8" rakamını girin.

Dizin yasakla registry değeri

Üstteki işlem ile sizin kullanıcı hesabınızdan D dizinine erişimi engellemiş oldunuz. Eğer üstteki anahtar yerine işlemi "HKEY_LOCAL_MACHINE" anahtarında gerçekleştirirseniz Bu durumda Yönetici veya standart hesap farketmez Tüm hesaplar için D dizinini yasaklamış olursunuz. D dizinine erişilmeye çalışıldığında aşağıdaki uyarıyı verecektir.

Dizine erişim yasak

Üstteki yasaklama yönteminde Kullanıcılar Bilgisayarım veya Windows Gezgini üzerinden seçilen sürücülerin içeriğini görüntüleyemezler ayrıca , bu sürücülerdeki dizinleri görüntülemek için Çalıştır iletişim kutusunu, Ağ Sürücüsünü Eşleştir iletişim kutusunu veya Dir komutunu kullanamazlar. İlgili registry kaydı yerel grup ilkesi düzenleyicisi ayarını depoladığından , Grup ilkesi ayarı aktif edilirse bu girişi kayıt defterine ekler. İlkeyi devre dışı bırakırsanız veya Yapılandırılmamış olarak ayarlarsanız, Grup İlkesi bu girişi kayıt defterinden siler ve sistem, değer 0x0 gibi davranır.

Dizinlere erişim registry değerleri

Bir girişin değeri 32 bitlik bir bit maskesidir. Daha düşük 26 bit, yerel bilgisayardaki ve ağdaki sürücüleri tanımlamak için kullanılan 26 harfe karşılık gelir. En sağdaki bit A sürücüsünü temsil eder; sağdan 26. bit Z sürücüsünü temsil eder. Bir sürücüye erişimi kısıtlamak için, sürücü harfine karşılık gelen biti 1'e ayarlayın. Bir sürücüye erişime izin vermek için, sürücü harfine karşılık gelen biti 0'a ayarlayın. Tüm sürücülere erişimi Kısıtlamak için tüm bitleri 1'e ayarlayın, bu da 0x3FFFFFF değerine karşılık gelir. Kaynak. Bu işi otomatik yapan bir yazılım arıyorsanız Simple run Blocker isimli uygulamayı kullanabilirsiniz.

Simple run blocker ile dizin engelleme

Yazılımı aşağıdaki linkten indirip çalıştırın ardından Seçenekler > Sürücü harflerini gizle - Kilitle ye tıklayın.
Not: Üstteki Anlatım tüm windows sürümlerinde geçerlidir.

- Sürücüleri Görünmez yapmak Burada

- Bir kullanıcıya dizin erişimini yasaklama Burada

- Dizinlere erişimi engellemede kolay yöntem Burada

- Sağ tuş ile klasör ve dosyalara erişimi engelleme Burada

- Windows kullanıcıları için HDD kullanım limiti (Kota) koymak Burada

- Sabit Disk (HDD) üzerinden Windows kurun Burada

- Script ile sürücülerden birini gizleyelim Burada

- Windows 10 da programsız dizin bölümleme Burada

- Windowsta Kurtarma dizini nasıl oluşturulur Burada

- Bölünmüş sabit diski (Hdd) tek dizin yapın Burada

- Windows ta Deltree komutu alternatifi Burada


10 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha