Tarayıcı şifrelerini ve favorilerinizi yedekleyin


Tarayıcı şifrelerini ve favorilerinizi yedekleyin
Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera.. gibi tarayıcılar birçok kullanıcının tercih ettiği popüler tarayıcılardır bunun bir sebebi de sundukları kişiselleştirme özellikleridir. Mesela Opera tarayıcısı VPN

özelliği sunar ve bu alanda belkide birçok yeniliğe öncülük etmiştir. Son zamanlarda tarayıcıların birçoğu şifreler, Yer imleri (favoriler) ... gibi şeyleri bulut alanına yedeklemeyi önerirler böylece herhangi bir sebeple tarayıcınız veya sisteminiz çöktüğünde yada aniden açılmaz hale geldiğinde Formatlamak durumunda kalırsanız ayarlarınızı kolayca geri getirebilirsiniz. Ben halen bulut depolamayı kullanmayanlardanım.

Birçok siteye tarayıcımın hafızasındaki kullanıcı adı ve şifre sayesinde giriş yaparım bir günde belkide 20-30 farklı siteyi bu şekilde ziyaret ediyorum , eğer hepsinde aynı şifreyi kullanırsam güvenlik açığı oluşacaktır o sebeple tarayıcım benim yerine tüm bu isim ve şifreleri hafızasında tutuyor ve buda bana kolaylık sağlıyor peki ya format atmak zorunda kalırsam ? her bir sitenin kullanıcı ismi ve şifresini tek tek tarayıcıya tekrar mı yazacağım ? elbetteki hayır. Eğer tarayıcı ayarlarımı önceden yedeklemişsem formattan sonra birkaç tıkla tüm şifrelerim favorilerim ve eklentilerim geri gelecektir. Aşağıdaki makalemizde bu işi yapan ücretsiz ve portable yazılımlardan birini tanıtacağız.

Hekasoft Backup & Restore yazılımı ile tarayıcı ayarlarınızı yedekleyin

Bu tür yazılımlar arasında kullanımı en kolay olan ücretsiz ve portable tarayıcı yedekleme programıdır, ilaveten Türkçe dil desteği de mevcuttur.

1. Sayfa sonundaki indirme linkinden Hekasoft Backup & Restore uygulamasını indirinip zipten çıkartın (ben kurulumsuz (Portable) olanını tercih ettim ve hbr095 klasörü içerisindeki "hbr.exe" ye çift tıklayıp çalıştırın.

hbr.exe dosyası

Karşınıza Gelecek olan yazılım arayüzünde , Ctrl + L (Ctrl ve L) tuşlarına birlikte basın karşınıza Dil seçim ekranındaki aşağı açılır menüden Türkçe dilini seçin ve Set butonuna tıklayın.

hekasoft backup & restore dil değiştir

Bu ayarı yapar yapmaz yazılım arayüzü Türkçe olacaktır. Güncel Türçe dil dosyasını - Buradaki liknten edinebilirsiniz. Sağ üst köşedeki aşağı açılır menüden ayarlarını yedeklemek istediğiniz tarayıcıyı seçin , ben örnek olması açısından Google Chrome yi seçtim.

Hekasoft yedekleme veya geri yükleme

2. Yedekleme işlemini yapacağınız tarayıcıya ait herhangi bir pencere açık olmamalıdır yoksa kapatın diye Uyarı penceresi çıkacaktır. Dip kısımdaki Yedeklemeyi başlat butonuna tıkladığınızda yedeği nereye alacağınızı belirleyebileceğiniz bir pencere açılacaktır, yedekleme yerini seçer seçmez tarayıcının şifre, favori veya diğer ayarları yedeklenmeye başlayacaktır.

hekasoft tarayıcı ayarlarını yedekliyor

Yedekleme işlemi sona erdiğinde bir bildirim görüntülenecektir. yedek uzantısı backup olup , tarayıcı ismi ve tarihten oluşmaktadır "Google Chrome 202210131920.backup" Elbette yedeği şifrelemeyi seçip güvenlik önlemlerini arttırmanız tavsiye edilir.

Hekasoft yedekleme tamamlandı

Yedeği geri yüklerken de üstteki resimdeki Geri Yükle kısmını seçip yönergeleri takip etmeniz yeterlidir zaten kullanımı aşırı kolay.


Lisans: Ücretsiz , .NET Framework 4 gerektirir
Yayımcı: Hekasoft
Desteklediği sistemler: Windows 11 / 10 , Windows 8 , Windows 7 , Vista ve Windows XP (32\64-bit)
Boyutu: 1,21 MB

- Firefox şifre ve favorilerinizi bir tıkla yedekleyin Burada


10 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Erhan
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for oVo
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Yüksel
  7. Avatar for Velociraptor
  8. Avatar for memory
  9. Avatar for Velociraptor
  10. Avatar for Tarık

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha