Açılışta bilgisayar ses seviyesi otomatik ayarlansın


Açılışta bilgisayar ses seviyesi otomatik ayarlansın
Herkesin başına gelmiştir Bilgisayarınızda çok sevdiğiniz bir müziği sesini sonuna kadar açıp dinlemiş ve o şekilde bilgisayarı kapatmışsınızdır sonrada varsayalım dışarıya çıktınız eve gece yarısı döndüğünüzde

bilgisayarı açtınız eğer Windows un eski bir sürümünü kullanıyorsanız (Windows 7 gibi) bütün komşular Windows açılış sesinizi duyup yataklarından fırladı demektir , bu tarz istenmeyen durumlara ses açıkken kulaklığı taktığınızda veya aniden video reklamı içeren bir web sayfasında da karşılaşmanız olasıdır , oysaki bilgisayar her açılışta önceden ayarladığınız bir ses seviyesinde açılsa bu tür rahatsızlıkların önüne geçilmiş olacaktır bu konuda birçok yazılım olmasına rağmen çoğu ücretlidir , bu ayarı kendiniz halletmek isterseniz bu konuda Nircmd isimli küçük araçtan faydalanabilirsiniz gelelim ayrıntılara:

1. Otomatik ses ayarı için NirCmd yazılımını veya hemen hemen aynı işi yapan SoundVolumeView yazılımlarından birini indirmemiz gerek (Konumuz Nircmd olduğundan onu kullanacağım)

2. NirCmd yi herhangi bir dizine veya klasör içerisine çıkartalım mesela (D:\Nircmd), bu exe dosyası arayüzü olmayan ve belirli komutlarla kullanılabilen bir araçtır mesela açılışta Hoparlör ses seviyemizin %50 olmasını istiyorsak aşağıdaki komutu bat dosyası içerisinde kullanabiliriz.

@Echo Off
D:\nircmd.exe setsysvolume 32768
Exit

Elbette siz "D:\" yerine NirCmd nin bulunduğu dizin veya klasör yolunu belirtmelisiniz, ben NirCmd yi direkt D dizinime attığım için kodları üstteki şekilde kullandım. Peki sesin %100 açık olduğu değer nedir derseniz : "65535" değeridir , değeri "0" yaparsak sesi kapatır yani sessize alır , bazılarınız sağ hoparlör ayrı ses seviyesinde olsun soldaki ayrı olsun şeklinde bir istekte bulunabilir bu durumda aşağıdaki kod işinizi görecektir.

@Echo off
nircmd.exe setvolume 0 32768 32768
Exit

NirCmd nin web sayfasından kodların ayrıntıları hakkında bilgi edinebilirsiniz , üstteki kodları not defterine yapıştırıp mesela ses.bat şeklinde kaydedelim.

3. Klavyemizdeki Windows ve R tuşlarına birlikte basalım ve açılan ekrana aşağıdaki komutu yazıp tamam diyelim

shell:startup

Böylece başlangıç klasörünü açmış olduk üstte oluşturduğumuz ses.bat dosyasını bunun içerisine atalım.

shell startup

Artık Windowsu her açtığınızda bu ses.bat dosyası devreye girecek ve ses seviyenizi otomatik olarak %50 seviyesine getirecektir , elbette üstteki anlatım ses seviyesini ayarlamanın en kolay yoluydu ses.bat dosyasını zamanlanmış görevlerle de otomatik çalışacak şekilde ayarlayabilirdik diğer otomatik başlatma yöntemleri için.

- Windowsta bir tıkla sesi kapatalım Burada

- Windows 11 veya 10 açılış sesi nasıl kaldırılır Burada

- Windows 11 veya 10 da ses seviyelerini eşitleyin Burada

2 Eylül 2016 Tarihli başlık güncellendi


18 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for salih01
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Merve
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Ahmet

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha