Windows dizin oluşturma özelliğini kapatalım


Windows dizin oluşturma özelliğini kapatalım
Windows 10 farklı bir algoritma ve farklı bir veritabanı kullanmasına rağmen, önceki windows sürümleri ile aynı dizinleyici temelli arama motorunu kullanır bu nedenledirki arama sonuçları anlıktır. Dosya

adlarını, içeriğini ve dosya sistemi öğelerinin özelliklerini endeksleyen ve bunları özel bir veritabanında depolayan hizmetin ismi Windows Search hizmeti dir. Bu dizinleme hizmeti şu şekilde çalışır; Windows'ta dizine eklenmiş konumlar ve her zaman dizine eklenecek olan Kütüphanelerin belirlenmiş bir listesi vardır. Bu nedenle, dosya sistemindeki dosyalar arasında gerçek zamanlı bir arama yapmak yerine, arama, derhal sonuçların gösterilmesini sağlayan dahili veritabanında bir sorgu yapar. Dizin bozulursa, Arama düzgün çalışmayacaktır, arama dizininin nasıl onarılacağını daha önceki makalelerimizin birtanesinde açıklamıştık bu yazıyı sayfa sonundaki linklerde bulabilirsiniz.

Windows dizin oluşturma seçeneklerini açalım

Windows dizin oluşturma seçeneklerini ayarlamak için ilgili özelliğin bulunduğu pencereyi açmanız gerekecektir. Bunu yapmanın en kolay yolu aşağıdaki komutlardan birini çalıştır penceresine yazmanız ve enter tuşuna basmanızdır.

control.exe srchadmin.dll
rundll32.exe shell32.dll,Control_RunDLL srchadmin.dll
control /name Microsoft.IndexingOptions
explorer shell:::{87D66A43-7B11-4A28-9811-C86EE395ACF7}

Karşınıza dizin oluşturma seçenekleri penceresi gelecektir.

Dizin oluşturma seçenekelri

Sol tarafta bulunan "Değiştir" butonuna tıklayıp dizine eklenen konumları yönetebilirsiniz. mesela C,D.. gibi dizinlerden bazılarının önündeki kutucuklara tik koyarak veya tiki kaldırarak indexlenmesini veya indexlenmemesini sağlayabilirsiniz.

Dizine eklenen konumlar

Dizin oluşturma Hizmeti nasıl kapatılır

Eğer benim gibi Windows aramayı hiç kullanmıyorsanız dizin oluşturma hizmetini kapatabilirsiniz. Arama İndekslemeyi devre dışı bırakmak için "WSearch" adlı bir hizmeti devre dışı bırakmanız gerekir , bunu için aramaya "services.msc" komutunu yazın ve enter tuşuna basın açılacak olan Hizmetler listesinden "Windows search" hizmetine çift tıklayın ve açılan pencerede ;

1. Başlangıç türü yazısının karşısında yeralan aşağı açılır menüden "Devre Dışı" kısmını seçin ve dip kısımdaki Uygula ve Tamam butonlarına tıklayın

Dizin oluşturma hizmetini durdur

2. Tekrar Windows Search hizmetine çift tıklayın ve busefer de Hizmet durumu altında yeralan "Durdur" butonuna tıklayın. Eğer aynı işlemi Komut istemi penceresinden yapacaksanız aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz.

sc stop "WSearch"
sc config "WSearch" start= disabled

Arama Dizini Oluşturma özelliğini devre dışı bırakırsanız, işletim sisteminin dizini oluşturmak ve sürdürmek için kullandığı sistem kaynakları serbest kalacaktır bunun performansa etkisi sistemden sisteme farklılık gösterebilir fakat az da olsa performans artışı sağlayacaktır.

- Windows 10 Arama çalışmıyor Burada

- Windows 10 arama dizinini silip yeniden oluşturalım Burada

- Windows 10 Arama kutusu kayboldu Burada

- Windowsta aradığınızı çok hızlı bulun Burada

- Arama sonuçlarında bulut içeriği gösterilmesin Burada


6 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for eskıuye
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Hüseyin
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Aykut bilir

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha