Excel de Yakınlaştırma düzeyi (Zoom) Özelliği


Excel de Yakınlaştırma düzeyi (Zoom) Özelliği
Microsoft Excel olmazssa olmaz yazılımlarımdan biridir, birçok kaydımı da excel üzerinden tutarım. Gel gelelim son zamanlarda excel kullanırken Klavyemdeki Ctrl tuşuna basıp Farenin (Mouse) tekerleğini ileri

veya geri hareket ettirdiğimde excel tablomdaki hücrelerin ve içerisindeki yazıların büyüyüp , küçüldüğünü farkettim aslında başlangıçta bunun neden kaynaklandığını anlamamıştım özelliği araştırınca da gerçek sebep ortaya çıktı, Lotus 123 ile başladığım hesap tablosu kullanma maceramda yaklaşık 25 yıldır bu özelliğe hiç ihtiyaç duymadım ve duyacağımı da sanmıyorum. Eğer Excelin bu zoom özelliği sizi de rahatsız ediyorsa aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz.

Excel Zoom kısayolu

Excel sayfasında Zoom özelliği nasıl kapatılır

İlk olarak excelin fare tekerleği ile yakınlaştır ayarında tik olup olmadığının kontrol edilmesi gerekmektedir bunun için sırası ile aşağıdaki adımları uygulayın.

1. Excel sayfasındayken Dosya - Seçenekler kısmına tıklayın

Excel Dosya seçenekleri

2. Ardından Gelişmiş kısmına tıklayın ve burada yeralan Intelli Mouse tekerleği ile yakınlaştır kutucuğunda tik varsa bunu kaldırıp sağ alt köşedeki Tamam butonuna tıklayın.

Excelde fare tekerleği ile yakınlaştır

Üstteki ayarı kontrol ettiğimde bende zaten o kutucukta tik olmadığını gördüm , Bazı kişilerde Excelde Sağ alttaki kaydırma çubuğuna kazara dokundukları için istem dışı zoom özelliğini kullandıklarından yakınmaktadırlar.

Exceldeki Zoom kaydırma çubuğu nasıl gizlenir

Eğer Excel sayfasında ikide birde zoom çubuğuna yanlışlıkla tıklıyorsanız bu çubuğun görünmemesini sağlayabilirsiniz. elbette çubuğu gizlemek Zoom özelliğini devre dışı bırakmayacaktır.

1. Excel sayfasındayken en dip kısımda yeralan durum çubuğuna sağ tıklayın ve açılan seçeneklerden "Yakınlaştırma kaydırıcısı" kısmındaki tiki kaldırın.

Excel durum çubuğunu özelleştirin

Böylece kazara fare ile tıklandığında excel yazıları büyütüp küçültmeyecektir. Lakin bunların hiçbiri bendeki Ctrl ve Farenin tekerleğini kaydırdığımda meydana gelen yakınlaştırma veya küçültme işlevini devre dışı bırakamadı.

Fare özelliklerdinden Orta tekerlek işlevini değiştirmek

Bazı Marka ve modellerde üreticiler kendi yazılımlarını sunmaktadırlar , fakat genel bir fare kullanıyorsanız aşağıdaki komut ile fare özelliklerine ulaşabilir ve eğer varsa Zoom özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz.

rundll32.exe shell32.dll,Control_RunDLL main.cpl,,0

Bende üstteki yöntemlerin hiçbirisi işe yaramadı , Logitech fare kullandığım için yazılımını indirdim ama fare tekerleği ile zoom iptal etme seçeneği koymamışlar. Fakat kazara zoom oranını bozarsanız yine Ctrl + Fare Tekerleği ile düzeltebileceğiniz gibi Excel üste menüsünde yeralan Görünüm sekmesi altındaki yakınlaştır ve %100 ikonlarından birini kullanıp tekrar zoom seviyesini %100 yapabilirsiniz.

Excel zoom seviyesi

Eğer Exceldeki kazara Ctrl + Fare tekerleği ile Zoom özelliğini kapatmak istiyorsanız "No Mouse Wheel Zoom" isimli Ücretsiz ve Portable olan yazılımdan faydalanabilirsiniz. Burada

- Excel otomatik olarak belirli bir çalışma kitabını açsın Burada

- Excel de Ekle ve Sil ikonları silik çözümü Burada

- Excelde klavye yön tuşları çalışmaz oldu Burada

- Excel veya Word da Pano nasıl temizlenir Burada

- EXCEL de dolu veya boş hücreleri saydıralım Burada

- Excel de hücrelerdeki yazıları birleştirelim / bölelim Burada

- vbs ile boş Word veya Excel belgesi açalım Burada

- Excel de belirli bir sütuna göre sıralama yaptırın Burada


6 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for İbahim Gürgen
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for shampuan
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Merve Altındağ

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha