Bir tıkla Güvenli moda geçiş yapın


Bir tıkla Güvenli moda geçiş yapın
Güvenli mod, işletim sisteminin normal çalışma modu yerine tanılama modunda başlatıldığı bir önyükleme seçeneğidir. Windows'un normal çalışmasını engelleyen kritik bir sorun olduğunda , inatçı ve kaldırılması

zor yazılımları ,hatalı sürücüleri kaldırmak veya kötü amaçlı yazılımları silmek istediğinizde bu modu kullanabilirsiniz. Güvenli Modda, Windows Ekran kartı sürücüsü yerine genel bir VGA ekran sürücüsü kullanır buda Güvenli Modun 16 renk ve düşük çözünürlükte olmasının sebebidir. Windows sürümüne bağlı olarak Windows'u Güvenli Modda başlatmanın birkaç yolu vardır. Bunlardan en bilineni ; İşletim sistemi yüklenirken BIOS veya üreticinin açılış ekranından hemen sonra “F8” tuşuna art arda basmaktır. Gel gelelim bu yöntem Windows 10 da çalışmaz çünkü sistem önyükleme süresini iyileştirmek için Windows 10 da F8 tuşu ile güvenli moda erşim devre dışı bırakılmıştır.

Güvenli Moda erişmenin en kolay yolu

Safe Mode Launcher, sordum tarafından kodlanmış Ücretsiz ve kurulumsuz (Portable) bir uygulamadır. Sayfa sonundaki linkten uygulamayı indirip sisteminize uygun olan sürümünü (x64 - x86) çalıştırınız. karşınıza aşağıdaki gibi bir arayüz gelecektir.

Safe Mode Launcher Arayüzü

Bilgisayarınızı güvenli modda başlatmak için uygun seçeneği seçiniz ve ardından gelen Bilgisayarınız yeniden başlatılsınmı uyarısına "Evet" deyiniz. Bildiğiniz üzere Güvenli Modda Windows Installer servisi çalışmaz bu oldukça can sıkıcı olabilir, diyelimki yeni bir yazılım kurdunuz ve sistem dosyalarından birini bozdu , windows açılmıyor , güvenli Moda geçip yazılımı kaldırmak istediğinizde aşağıdaki gibi bir uyarı alırsınız.

Windows Installer hatası

İşte Safe Mode Launcher bu sorunu da hallediyor ve otomatik olarak gerekli ayarı yapıp Güvenli modda Windows Installer servisini çalışır hale getiriyor.Eğer Güvenli Moda geçiş yaptığınızda çalışmasını istediğiniz servisler varsa yazılımın .ini dosyasına bunların isimlerini ekleyebilirsiniz.

SafeMode.ini dosyası

Safe Mode Launcher ile Başlangıçta Güvenli Moda geçiş yapmak için F8 tuşunu tekrar aktif edebilirsiniz, Açılışta önyükleme menüsünün görünmesini sağlayabilir, Bir tıkla Onarım moduna geçebilir yada Gizli Yöneticiyi aktif edip tekrar gizleyebilirsiniz. Yazılımın Komut istemi (Cmd) Parametre desteği de vardır. Kullanabileceğiniz komutları görmek için Menü butonuna tıkladıktan sonra "Komut Satırı Bilgisi" kısmını seçiniz.

Safe Mode Launcher Cmd parametreleri

İlgili parametreleri komut satırından kullanabileceğiniz gibi bat, cmd, Vbs gibi scriptlerin içerisinde de kullanabilirsiniz.

- Windows installer güvenli kipte çalışmıyor Burada

- Windows 10 u kolayca güvenli kipte başlatın Burada

- Office uygulamalarını Güvenli Mod da başlatın Burada

- Açılmayan Bilgisayarı güvenli mod ile başlatın Burada

- Windows 8 için Sağ tuşa güvenli modda başlat eklentisi Burada

- Windows 10 da Güvenli önyükleme kısayolu Burada

- Windows 10 Açılışında Gelişmiş Başlangıç Seçenekleri gelsin Burada

- Windowsta Önyükleme ayarlarını yedekleyin Burada

- Windows 10'da Otomatik Onarımı devre dışı bırakalım Burada


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha