Windows çalıştır alternatifi Run-Command


Çalıştır alternatifi run_command
Çalıştır iletişim kutusu, ilgili başlatma komutunu bildiğiniz takdirde, programlara, klasörlere, belgelere ve diğer kaynaklara süper hızlı erişim sağlayan bir windows özelliğidir. Windows çalıştır uygulamasını ilk

olarak Windows 95 te kullanıma sundu ozamandan beridir bütün windows sürümlerinde bulunuyor , genellikle Denetim Masası öğelerine tek bir adımda erişmek için kullanılır. Peki ama çalıştır uygulamasına neden ihtiyaç var ?

1. Zamandan tasarruf etmek ; çalıştıra girilecek bir komut ile açacağımız herhangi windows bileşenine ulaşmak için bazen 7-8 adımda işlem yapmak gerekli olabiliyor.

2. Çalıştır iletişim kutusu, örneğin fareniz ve dokunmatik yüzeyiniz bozulduğunda veya grafik kullanıcı arayüzü zararlı bir yazılım nedeniyle yanıt vermediğinde hayat kurtarıcı olabilir.

3. Windows başlat menüsü özelliklerini devralabilir ve arayüzden kaldırılmış olan bazı windows özelliklerini çalıştırmaya yardımcı olur.

Çalıştırdan aygıt yöneticisini açmak

Genellikle [Windows]+[R] tuşlarına birlikte basılarak çalıştırılır. aşağıda bazı windows bileşenlerinin çalıştır penceresinden verilebilecek komutlarından bazıları verilmiştir

control panel
devmgmt.msc
appwiz.cpl
desk.cpl
taskmgr

Tüm bu kolaylıklarına rağmen Çalıştır uygulamasını yetersiz buluyorsanız "Run-Command" ismindeki ücretsiz portable uygulamayı kullanabilirsiniz.

Run-Command uygulaması kullanımı

Uygulamayı sayfa sonundaki indirme linkinden indirip çalıştırdığımızda Çalıştır uygulamasının yerine geçer ve win + R kısayolunun denetimini devralır. Klasik çalıştır uygulamasından farklı olarak ; Komut istemi komutlarını direkt çalıştırabiliriz, bir web sayfası URL sini yazıp sayfayı açabiliriz , programları çalıştırabiliriz , normal ve yönetici haklarını seçme imkanımız vardır.

Run-command_arayüzü

Sol tarafta favori menüsü yeralmaktadır buraya bir komutu eklemek için çalıştır penceresine komutu yazdıktan sonra Favorites - Add to favorites dememiz gerekir

run-command a favori ekleme

Sonraki pencereleri onaylayıp komutun favorilerimize eklenmesini sağlayabiliriz , KOmutu favorilerden kaldırmak için ise ; Favorites - Manage Favorites dedikten sonra kaldırmak istediğimiz komutu seçip sol üst menüdeki silme ikonunu kullanmamız gerekir.

Run-command favori silme

Mesela Komut istemini Yönetici yetkilerinde çalıştırmak istiyorsak çalıştır penceresine cmd yazdıktan sonra arayüzdeki "Run As Administrator" kısmına tıklamamız yeterlidir.Uygulamayı kapatmak için sağ üst köşedeki "Exit" kısmına tıklamamız gerekir.

Download
Lisans: Freeware/Ücretsiz
Yayımcı: softwareok.com
Boyut: 230 KB
Sistem: Sistem: Windows 10 , Windows 8.1 , Windows 8 , Windows 7 , Windows Vista, Xp


6 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha