Kendinize özel Windows kurulum medyası oluşturun


msmg ile iso modifiyesi
Windows 11 veya 10 u özelleştirmek istersek iki seçeneğimiz vardır ya Windows 11/10 ISO dosyasını direkt olarak editlemeye çalışırız veya Windows 11/10 kurulu bir sistemde kendimize özel değişiklikleri


yaparız , MSMG Toolkit bize Windows 11 ve 10 kurulum medyasını editleme imkanı sunmaktadır bunun için ihtiyacımız olan tek şey ise bir Windows 11 veya 10 ISO imaj dosyası veya Windows 11/10 DVD sidir. Elbette bu araç ile çalışmadan önce güvenlik amacıyla sistem yedeğinizi almanızı tavsiye ediyoruz. yazılım sadece Windows 11 ve 10 u değil Windows 8.1 , Windows 8 ve Windows 7 yi de desteklemektedir. Peki ama yazılım özellikleri nelerdir derseniz ?

a) Windows'un kullanmadığımız gereksiz bileşenlerini kaldırıp kurulum medyasını özelleştirebiliyoruz.

b) Windows 11,10,8,7 Özelliklerini kurulum medyası üzerinden etkinleştirip - devre dışı bırakabiliyoruz.

c) Windows medyasına Güncellemeleri , Dil paketlerini , sürücüleri , yeni özellikler entegre edebiliyoruz.

Yazılımın verildiği web sitesi üyelik gerektirdiğinden Alternatif bir Download sitesinden edinmenizi tavsiye ederim gelelim yazılımın kullanım ayrıntılarına:

1. İlk olarak MSMG ToolKit yazılımını Buradaki siteden edinelim.

2. 7z arşiv dosyası olarak indirilen paketi bir klasörün içerisine çıkartalım ve içinde yeralan "Toolkit.cmd" dosyasını Sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştır diyelim.

msmg ana menu

Program en başta EULA dediğimiz son kullanıcı lisans sözleşmesini görüntüleyecektir , Burada kısaca Program kodlayıcısının sistemimize gelebilecek herhangi bir zarardan sorumlu olmadığı vs. yazıyor.

msmg toolkit anamenü

3. Uygulamanın bir arayüzü yoktur ve komut satırı şeklinde çalışır , Üstteki ekrandayken klavyemizdeki "A" harfine bastıktan sonra MSGM Toolkit bazı taramalar yapar.

msmg sistemi okudu

4. Üstteki ekranda ENTER tuşuna basalım ve ekrana aşağıdaki görüntüyü elde edelim , burası ana işlem ekranıdır.

msmg ana menu

5. Üstteki ekran gelince ilk yapılması gereken şey Bir Windows 11/10 medyasını (ISO veya DVD içeriğini) MSGM Toolkit i çıkarttığımız klasördeki  Uygun yere kopyalayalım , eğer DVD içeriğini kopyaladıysanız "DVD\sources" klasörüne kopyalayın, ben direkt olarak ISO dosyasını "MsMgToolkit\ISO" içerisine attım.

msmg dosya yapısı

6. Sonrasında seçenekler ekranında klavyemizdeki "1" e basıp "Source" yani kaynak klasörünü seçelim. Bize ne işlem yapacağımızı soracaktır ISO dosyasını çıkartacağımız için 3 numaralı seçeneği seçiyoruz (Klavyemizde 3 rakamına basıyoruz)

msmg source menu

7. Eğer DVD içeriğini kopyaladıysanız bu çıkartma işlemine gerek yoktur. ISO dosyasının içeriği "toolkit\DVD" klasörüne çıkartılacaktır sonraki ekranda Bizden ISO dosyasının ismini yazmamızı isteyecektir (uzantısı olmadan yazalım).

msmg iso çikartılıyor

8. Çıkartma işlemi biraz sürebilir , tamamlandıktan sonra herhangi bir tuşa basıp devam edebiliriz. şimdi tekrar seçenekler ekranına dönmüş olması gerekir.

msmg ana menu

Burada source klasörünü seçip yani klavyemizde 1 e basıp gelen ekranda tekrar 1 (Select Source From folder) kısmını seçelim.

msmg source menu

9. Bir sonraki ekranda Bize INDEX numarasını soracaktır. Ben Single language sürümü üzerinde işlem yapacağım bu nedenle aşağıdaki ekranda 2 yi tuşluyorum.

msmg index numarası seç

Şimdi kaynak medyasını Mount edecektir.

msmg ile ISO dosyası mount ediliyor

Ve aşağıdaki ekranda işlemin tamamlandığını görüyoruz

msmg ile ISO dosyası mount ediliyor

Üstteki işlemleri kısaca özetlersek : Öncelikle Windows ISO sunu çıkarttık , sonra kaynak klasörünü seçip index numarasını belirttik sonrada Mount ettik artık Windows dosyası modifikasyona hazır hale geldi , mount işleminden sonra seçenekler menüsünden Integrate (2) yi seçersek karşımıza Aşağıdaki gibi özelleştirme seçenekleri gelecektir.

msmg entegrasyon

10. Bu ekranda dil paketleri, sürücüler,özellikler , güncellemeler ve windows kişisel özellikleri gibi seçenekler arasından dilediğimizi seçip işleme devam edebiliriz.

Dil Paketleri - Windows 11-10 yükleme ortamına ek dil desteği desteği eklememizi sağlar.

Sürücüler - Örneğin, Windows'un varsayılan olarak desteklemediği veya güncel sürücüleri sağlanamayan donanımlar için yükleme medyasına sürücüler ekleyebilirsiniz.

Windows Özellikleri - Microsoft Games, Microsoft .NET Framework 3.5, Windows Kenar Çubuğu veya Windows Media Feature Pack gibi Windows bileşenlerini eklemenizi sağlar.

Güncellemeler - Çıkmış olan güncellemeleri Windows medyasına eklememizi sağlar.

Windows Özel ayarları - Özel sistem dosyaları, UxTheme yaması veya özel bir Windows Kurtarma Ortamı eklememize olanak sağlar.

Diğer Her tür modifikasyon için 4. Maddedeki Customize menüsü kullanabiliriz mesela Windows bileşenlerini kaldırmak için ana menüdeki [3] Remove yi seçersek karşımıza aşağıdaki ekran gelecektir.

msmg özellik kaldır

Tüm bunları açıklamayacağız çünkü sayfalar sürer zaten menüler alt menülerden oluşuyor ve deneme yanılma ile ne işe yaradıklarını bulabilirsiniz , Değişiklikleri tamamladıktan sonra Ana menüye dönüp [6] numara ile gösterilen "Apply" kısmını seçmemiz gerekir zaten script gerisini halledecektir yeterki yönergeleri doğru şekilde uygulayalım. Son aşamada Ana mnüden [7] Target kısmını seçip yeni ISO ya bir isim verin ve "MsMgToolkit\ISO" içerisine yeni ISO nuzu oluşturun. Benzer bir program NTLite'dır.

NOT : Üstteki anlatım hem Windows 11 hemde Windows 10 , Windows 8.1 - 8 ve Windows 7 için geçerlidir.

- Windows dil dosyaları nasıl indirilir Burada

- DISM yöntemi ile güncelleme entegrasyonu Burada

- Win toolkit ile Windows güncellemelerini entegre edelim Burada

16 Mayıs 2017 Tarihli başlık güncellendi


14 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Polat

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha