Firefox ta Kiosk modu nasıl etkinleştirilir


Firefox ta Kiosk modu nasıl etkinleştirilir
Mozilla Firefox sürüm 71 den başlayarak tarayıcıya Kiosk modu isminde bir özellik ilave etti. . Kiosk modunda, Firefox tarayıcısı tam ekran olarak çalışır ve bazı özellikleri devre dışı kalır. Bildiğiniz

üzere Kiosk Modu halka açık bilgisayarlar için tasarlanmıştır mesela Halk kütüphaneleri , Metro veya Tren istasyonları , avrupada duraklardaki bilgi alma ekranları... Kiosk modunda Firefox, menü çubuğunu, adres çubuğunu, araç çubuğunu, durum çubuğunu, bağlam menüsünü vb. Devre dışı bırakır. Böylece ayarların kurcalanmasının veya tarayıcıyı herkesin kendine göre özelleştirmesinin önüne geçilmiş olur.Firefox ta sadece tek bir sekme yeralır ve Ctrl + T yada tuşlarını kullanarak yeni bir sekme oluşturamazsınız veya kısayol Ctrl +Tab tuşunu kullanarak sekmeler arasında geçiş yapamazsınız. Ekranda herhangi bir yeri sağ tıklarsanız, etkisi olmaz ve sağ tıklama menüsü gösterilmez. Kiosk modunda tam ekran modunu kapatmanın bir yolu yoktur.

firefox kiosk modunda

Firefox u Parametre ile kiosk modunda çalıştırın

Firefox'u kiosk modunda çalıştırmak için, –kiosk komut satırı parametresini kullanmanız gerekir. Mesela Firefox u çalıştır penceresinden açacaksanız aşağıdaki şekilde bir komut kullanmanız gerekir.

Firefox - Kiosk
Firefox - Kiosk sordum.net

Böylece Firefox Kiosk modu dediğimiz kısıtlı özelliklerde çalışacaktır. Eğer Firefoxun belirli bir sayfayı açıp Kiosk modunda çalışmasını istiyorsanız bu durumda -kiosk parametresinin sonuna sayfa URL sini yazmanız gerekecektir.

Çalıştırdan firefox kiosk modu

Kiosk modundan kurtulmak için F11 kullanmanız bir işe yaramayacaktır. Kiosk modunu sadece Alt + F4 yada Alt + Fn + F4 tuş kombinasyonu ile devre dışı bırakabilirsiniz. Kiosk modu , çocukları bilgisayar başına oturttuğunuzda bilgisayarı kurcalamamaları içinde oldukça kullanışlıdır bu nedenledirki , firefox u kiosk modunda başlatacak bir kısayol oluşturabilirsiniz. Bunu yapmanın en kolay yolu masaüstünüzdeki Firefox ikonuna sağ tıklayıp bir Gönder - Masaüstüne kısayol oluştur dedikten sonra yeni oluşan kısayola sağ tıklayıp hedef kutucuğunun sonuna - Kiosk parametresini eklemektir.

firefox kiosk kısayolu

Eğer bir bat dosyası ile firefox u kiosk modunda başlatmak isterseniz aşağıdaki kodlar işinize yarayacaktır.

@Echo off
"C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox.exe" -kiosk

Eğer aynı işi bir Vbs ile yapmak isterseniz sayfa sonundaki linkten edineceğiniz scripti kullanabilirsiniz. Script çalıştırıldığında Firefoxu kiosk dediğimiz kısıtlı mod da başlatmaktadır.Eğer Kisok modu konusunda Firefox un kendi sitesinden bilgi almak isterseniz Buradaki linke tıklayabilirsiniz.

- Chromede Kiosk modu nasıl kullanılır Burada

- Windowsta Atanan erişim yardımı ile Kiosk modu Burada

- Simple Kiosk mode - Çocuklara bilgisayar bırakmanın en emniyetli yolu Burada

- İnternet explorer ile indirmeyi yasaklayalım Burada

- Kısıtlı kullanıcı tek bir uygulamayı kullanabilsin Burada

- Windows 10 ayar sayfalarına erişimi engelleyin Burada

- Firefox ta bazı seçenekler devre dışı bırakılmış Burada

- Firefox otomatik olarak güncellemesin Burada

- Firefox belirli sitelerde içeriği engellemesin Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Reyhan

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha