VPN ve Proxy nedir farkları nelerdir


VPN ve Proxy nedir farkları nelerdir
Sizlerden email yolu ile gelen sorulardan biri de Vpn ve Proxy arasındaki fark nedir ve hangisi daha güvenlidir şeklindeydi. Hem VPN'ler hem de proxy sunucuları, internette gezinirken , video izlerken ve dosya


indirirken ip nizi gizleyerek etkinliğinizi gizli tutmanıza yardımcı olmak için kullanabileceğiniz araçlardır. Ancak bu araçların her ikisi de farklı şekillerde çalışır.

Proxy sunucu nedir?

Proxy yi bilgisayarınız ve İnternet arasındaki bir ara sunucu olarak düşünebilirsiniz. Normalde bir internet sayfasına bağlandığınızda bilgisayarınız verileri indirip görüntüler. Bir proxy sunucusu kullandığınızda, görüntülemek istediğiniz sayfa isteği proxy servere iletilir , Proxy isteğinizi hedef web sitesine iletir, bilgileri indirir ve size geri gönderir. Bilgisayar, tablet, akıllı telefon veya başka bir cihazdan bir web sitesine, video akışı uygulamasına veya dosya paylaşım programına bağlandığınızda, önce bir proxy sunucusuna bağlanırsınız. Ziyaret ettiğiniz web sitesi yalnızca proxy sunucusuna ait IP adresini görecektir.

proxy server

Proxy sunucuları IP adreslerini bu şekilde maskeleyerek kullanıcılar coğrafi olarak kısıtlanmış içeriği görüntülemesini sağlarlar. Proxy türleri arasında ; HTTP proxies , SOCKS5 proxies , Transparent proxies sayılabilir.

VPN nedir

VPN , Virtual Private Network kelimelerinin ilk harflerinden oluşur ve Sanal Özel Ağ demektir. Proxy gibi VPN de sunucuya bağlandığınızda IP adresinizi gizler ve VPN sağlayıcısının IP adresiyle değiştirir. Bir VPN sunucusuna bağlandığınızda cihazınız, sanki bir ofis veya Yerel ağa bağlanır gibi VPN ağının bir parçası haline gelir. VPN verileriniz için şifreli bir tünel oluşturur ve bu şekilde trafiğiniz de şifrelenerek gelecekteki tüm talepleriniz bu ağ üzerinden iletilir.

VPN li ve VPN siz bağlantı

VPN'ler işletim sistemi düzeyinde çalışır. Bunun anlamı , bağlantı isteği ister tarayıcınızdan ister bir uygulamadan gelsin, tüm trafiğinizi yeniden yönlendirerek internet ile cihazınız arasındaki trafiği şifreler. Sonuç olarak, İnternet Servis Sağlayıcınız (İSS) çevrimiçi olarak ne yaptığınızı göremez - sadece bir VPN sunucusuna bağlı olduğunuzu görebilir. Bu şifreleme sizi web sitesi takibinden, devlet gözetiminden ve cihazınızı izlemeye almış olan bilgisayar korsanlarından korur.

VPN ve Proxy nin üstün ve zayıf yönleri

Proxy ve VPN arasındaki farklar nelerdir

1. Ücretsiz Proxy ler VPN lere göre daha hızlı bir bağlantı sağlarlar , VPN tüm trafiği şifrelediğinden nispeten daha yavaştır.

2. VPN tüm sistemi korumaya alırken , Proxy sadece bağlı bulunduğu uygulama üzerinden (mesela Tarayıcı) ip adresinizi gizler ve veri iletiminde şifreleme sağlamaz.

3. Satın alacaksanız VPN , Porxy ye göre daha pahalıdır.

4. VPN kurulumu Proxy ye göre daha karmaşık olabilir.

5. Oyunda Proxy ile ping sorunu yaşamazssınız ama VPN de Ping düşüşü olabilmektedir.

6. Proxy de bağlantı kesintisi sorunu pek yoktur lakin VPN de bağlantı arasıra kesilebilir.

7. Proxy ler IP Adreslerini farklı kullanıcılar arasında değiştirirlerken VPN de her kullanıcı ayrı bir IP adresi alır.

8. Proxy ile yüksek seviyede yasaklı sitelere herzaman giriş yapamayabilirsiniz ama VPN ile her tür yasağı aşma olasılığınız çok daha yüksektir.

- Ücretsiz ve Programsız VPN bağlantısı oluşturun Burada

- Kullandığınız VPN gerçek IP nizi sızdırıyormu Burada

- Windows ta ara sunucu Proxy kullanımı Burada

- Windosta Proxy kullanımını yasaklayın Burada

- Windowsta Proxy ayarlarını sıfırlayın Burada


8 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for ragıp bey
  3. Avatar for Ragıp Bey
  4. Avatar for Velociraptor
  5. Avatar for Sezer Tahmaz
  6. Avatar for Derya Aktürk
  7. Avatar for Velociraptor
  8. Avatar for Nazlı

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha