Masaüstü Bilgisayarlarda Mobility Center ı aktif edin


Masaüstü Bilgisayarlarda Mobility Center ı aktif edin
Microsoft, uzun yıllar önce Laptop kullanıcılarının sık kullandıkları ayarlara tek bir tıklamayla erişmesine ve bunları değiştirmesine olanak tanıyan Mobility Center isimli bir aracı kullanıma sunmuştu.


Eğer uzun süre laptop kullanıp bu araca alıştıysanız ve ardından Masaüstü bilgisayara geçiş yaptıysanız veya evde laptop , işyerinde masaüstü bilgisayar kullanmanız gerekiyorsa (yada tersi) , Masaüstü bilgisayarınızda da Mobility Center uygulamasını kullanmak isteyebilirsiniz. Varsayılan olarak yalnızca dizüstü bilgisayarlarda mevcut olan bu özelliği dilerseniz masaüstü bilgisayarlar için de aktif edebilirsiniz.

Windows Mobility Center arayüzü

Windows Mobility Center özelliği ilk olarak Windows Vista'da tanıtıldı ve ses, ekran parlaklığı, pil ömrü, güç düzenleri ... vb. dahil olmak üzere bazı ayarları barındırır. özelliği masaüstünde kullanabilmek için Etkinleştirmeniz gerekir. Bunu yapmak için ise Windows Kayıt Defteri dediğimiz Registry de bazı değişikliklerin yapılması gerekmektedir.

Masaüstü bilgisayarlar için Mobility Center i etkinleştirin

1. Kayıt defteri düzenleyicisini açın ve aşağıdaki anahtara gidin

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\MobilePC

2. MobilePC anahtarına sağ tıklayın ve Yeni - Anahtar deyip "MobilityCenter" ve "AdaptableSettings" isimlerinde iki adet alt anahtar oluşturun.

3. Ardından "AdaptableSettings" Alt anahtarının sağ tarafındaki boşlukta "SkipBatteryCheck" isminde bir REG_DWORD (32 Bit) oluşturup değer olarak "1" değerini verin.

Registryde Mobility center

4. Bir sonraki adımda "Mobility Center" anahtarını seçin ve sağ tarafındaki boşlukta "RunOnDesktop" isminde bir REG_DWORD (32 Bit) oluşturup değerini "1" yapın.

Run On Desktop Anahtarı

Üstteki adımları tamamladığınızda, Windows 11-10-8-7 li Bilgisayarınızda Windows Mobility Center etkinleştirilecektir.

Windows Mobility Center nasıl çalıştırılır

Windows Mobility Center'ı açmak için en kolay yöntem Çalıştır penceresinden verilecek bir komuttur. Klavyenizdeki Windows ve R tuşlarına aynı anda basın ve açılan çalıştır penceresinden aşağıdaki komutu verip ENTER tuşuna basın.

mblctr

Karşınıza Mobility Center in gelmesi gerekir. Ayrıca üstteki adımları uyguladığınızda "Windows Mobility Center Yalnızca dizüstü bilgisayarlarda kullanılabilir" hatasını da gidermiş olursunuz. Eğer Mobility Center'e bir kısayol oluşturmak istiyorsanız Çalıştır penceresinden aşağıdaki komutu Uygulayın.

%LocalAppdata%\Microsoft\Windows\WinX\Group3

Açılan Klasör içerisinde Bulunan Mobility center ikonuna sağ tıklayıp Gönder - Masaüstü (Kısayol Oluştur) deyin , artık Bu kısayol'a tıkladığınızda Mobility center açılacaktır.

Mobility Center Kısayolu

Üstte verilen Registry kayıtlarının hazır hallerini aşağıdaki indirme linkinde bulabilirsiniz.

- Görev çubuğundan güç seçeneklerini değiştirmek Burada

- İşlemci güç yönetiminde En Yüksek işlemci Frekansı yok Burada

6 Eylül 2010 Tarihli başlık güncellendi


8 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Mehmet
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Mehmet
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Kemal
  7. Avatar for Velociraptor
  8. Avatar for serdar

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha