Hafıza kullanımını optimize edin


Reduce memory
Eski bir bilgisayarda çalışmak zorundaysanız daha stabil çalışması ve sorun çıkarmaması için yapabileceğiniz en iyi şey eğer az ise RAM dediğimiz hafızasını arttırmaktır böylece işletim sistemi üzerinde


çalıştırmak istediğiniz tüm programlar için yeterli belleğe (RAM) sahip olduğunuzdan emin olabilirsiniz.Aksi taktirde tarayıcıda birkaç sekme açtığınızda ekran donar çünkü Windows fiziksel belleği tükenmeye başladığında, verileri sabit sürücünüzde depolanan ve "PageFile" denen fiziksel disk üzerine yazmaya başlar.Bildiğimiz gibi, sabit disk RAM'den çok daha yavaştır ve bu nedenle düşük belleğe sahip bir sistemde aynı anda birkaç program çalıştırır veya örneğin tarayıcıda çok sayıda sekme açarsanız anında aşırı yavaşlık veya donma yapmasının sebebi budur.

hafıza kullanımı azaltıldı

Eski tip RAM bulmak bazen güç olabiliyor yada netbook gibi RAM yuvaları kısıtlı cihazlarda kolayca bellek arttırılamıyor , neyseki bu sorunu aşmanın bir yolu var, Windows API'de belgelenmiş bir özelliği kullanarak bir sistemin işlem yaptığı bellek miktarını azaltabilirsiniz. Bu yöntemde Programlara talep ettiği miktarda değil sadece gerekli miktarda hafıza temin edilir. Performansınızı etkilemeden sisteminizin kullandığı Hafıza (RAM) miktarını azaltmak istiyorsanız Reduce Memory isimli Portable ve ücretsiz uygulamadan faydalanabilirsiniz.

Reduce memory yazılımı ile Bilgisayarın hafıza (RAM) kullanımını azaltın

Yazılımı sayfa sonundaki linkten indirdikten sonra zip ten çıkartın ve sisteminize uygun olan sürümünü çalıştırın. Yazılmın Türkçe dil desteği yok fakat zaten buna gerek te yok herşey kolayca anlaşılabiliyor.Karşınıza aşağıdaki gibi bir arayüz gelecektir.

Reduce memory arayüzü

Optimize Butonuna bastığınız anda Anlık sistem hafıza kullanımı belirli bir oranda azaltılacaktır, mesela üstteki resimde gördüğünüz gibi neredeyse 1/2 Gb (500 MB) lık bir kullanım azaltılmış, ram yetersizliği çeken bir bilgisayarda bu miktar oldukça ciddi bir rahatlama sağlayacaktır. Options butonuna tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki seçenklerin yeraldığı pencere gelecektir.

- Windows açılışında otomatik olarak çalışsın
- Açılışta pencereyi gizlesin
- Simge durumunda başlasın
- Yazılım penceresi herzaman en üstte kalsın
- Her bir xx saniyede yazılım otomatik olarak RAm kullanımını düşürsün

Reduce memory seçenekler

Bu üsttekilerden sanırım kullanıcıların en çok seveceği özellik sonuncusudur çünkü geri planda belirlediğiniz bir saniyede , dakikada veya saate RAM kullanımınız optimize edilecek yani düşürülecektir. Uygulamayı Komut istemi dediğimiz CMD üzerinden veya bir script ile kullanmak isterseniz sunduğu parametre desteğinden faydalanabilirsiniz.

Reduce memory cmd parametre desteği

NOT: Reduce Memory programını yönetici olarak çalıştırsanız, yönetici ve system altında çalışan programlar üzerinde de Hafızadan (RAM) kazanç sağlanabilir.

Yazılımı kullanabileceğiniz işletim sistemleri : Windows 10 , Windows 8.1 , Windows 8 , Windows 7 , Windows Vista , Windows Xp – (x86 & x64)

Lisans: Ücretsiz ve Portable
Yayımcı: Sordum.org
Boyutu: 716 KB (x86) - 864 KB (x64)

- Vbs ile donanım ve sistem özelliklerini bulun Burada

- Donanım bileşenlerinin seri numaralarını bulalım Burada

- Windows 10 da Programsız donanım bilgisi Burada

- Windows Pagefile dosyası nedir Burada

- Multi/Dual Channel Hafıza ve performansı Burada

- Bir tıkla Ram bilgisini görün Burada

- Belleklerinizde arıza varmı kontrol edin Burada

- Ekran kartı hafızasını programsız bulun Burada


16 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for burak
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Kemal

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha