Google chromede Eklenti kaldırmayı engelleyin


chromede Eklenti kaldırmayı engelleyin
Ortak kullanılan bilgisayarlarda varsayılan tarayıcı google chrome ise , kullanıcıların kendi ihtiyaçlarına göre ekledikleri bir eklentiyi diğer kullanıcı kaldırabilir buda anlaşmazlıklara sebep olacaktır, mesela resimleri

pinlemek için Pinterest eklentisini eklediyseniz , diğer kullanıcı fare ile resimlerin üzerine gidildiğinde beliren pinterest ikonundan rahatsız olup bu eklentiyi kaldırabilir yine aynı şekilde sizin için son derece faydalı bir eklentiyi bilgisayarın başına oyun oynamak içn oturan çocuklar silebilirler. Ne varki yeniden yüklerim diye düşünenleriniz olabilir lakin bazı eklentiler Google chrome mağazasından kaldırılsa ve sayfası kapansa bile yıllarca sorunsuz çalışmaya devam edebiliyor böylesi bir eklenti kaldırılsa birdaha bulma şansınız olmayacaktır. peki ama nasıl yapalımda diğer kullanıcılar bizim için son derece önemi olan eklentiyi veya eklentileri kaldıramasınlar.

Google chromede Eklenti kaldırma eylemini yasaklayın

Sizin için önemli bir eklentinin kaldırımasını devre dışı bırakmak için registry de işlem yapmanız gerekecektir. Fakat öncesinde korumaya alacağınız eklentinin kimliğini (ID) bulmanız gerekir. Eklenti ID lerini görebilmek için ise Geliştirici modunu aktif etmeniz gerekmektedir. Bunun için Google chrome adres satırına aşağıdaki kodu yapıştırıp enter tuşuna basın

chrome://extensions/

Açılan ekranda sağ tarafta bulunan geliştirici modu butonunu açık konuma getirin (1) , böylece eklenti kimliklerini (ID) görebileceksiniz. (2)

Google chorome geliştirici modu

Ekenti kimliğini bir yere not ettikten sonra registryde aşağıdaki anahtara gidin

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies

Ardından Sırası ile Google\Chrome\ExtensionInstallForcelist alt anahtarlarını oluşturun. Anahtar oluşturmak için ilgili anahtara sağ tıkladıktan sonra Yeni - Anahtar demeniz gerekir.

Registryde yeni anahtar oluştur

Bu şekilde anahtarlar oluşturduktan sonra , son oluşturduğunuz alt anatar olan "ExtensionInstallForcelist" içerisine sağ tıklayıp Yeni - Dize değeri deyin ve isim olarak "1" ismini verip içrisine Eklenti kimliğini ekleyin.

Chromede eklentiler kaldırılmasın registry kaydı

Son olarak Google chrome yi yeniden başlatın böylece Kimliğini eklediğiniz Eklentinin kaldır butonunun kaybolduğunu göreceksiniz. Diğer kullanıcı eklenti kaldır butonu yardımı ile sizin için önemli olan ve kaldırılmaını istemediğiniz eklenti ve/veya eklentileri kaldıramayacaktır. Yine eklentiyi pasif hale getirme btonu da silik hale galdiğinde devre dışı da bırakılamaz.

Google chrome eklenti kaldır yok

Bu yöntemdeki tek sıkıntı eklenti tekrar kaldırlabilir hale gelsin diye registry değerini sildiğiniz anda eklentinin de silinmesidir. Sonrasında eklentiyi yeniden kurmanız gerekir. (En azından bende o şekilde davrandı)

- Bir tıkla Chrome yer imlerini yedekleyip geri yükleyin Burada

- Google chromede dil nasıl değiştirilir Burada

- Google Chrome Şifre kaydedilsinmi diye sormuyor Burada

- Chrome Android sürümünde kayıtlı şifreleri görmek Burada

- Google Chrome şifrelerini dışa veya içe aktaralım Burada

- Google Chrome de istenmeyen Zoom nasıl engellenir Burada

- Google chrome herzaman Gizli modda başlasın Burada

- Bu bilgisayar Chrome güncellemelerini almayı durduracak Burada

- Google Chrome tam ekran modunda açılsın Burada

- Chrome ile Microsofttan direkt Windows 10 ISO su indir Burada


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Can
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Murathan S.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha