Dosya gezgini önizleme bölmesini yasaklayın


Dosya gezgini önizleme bölmesini yasaklayın
Windows un eski sürümlerinde de yeralan Dosya gezginindeki önizleme bölmesi ; bir dosya veya resmi herhangi bir yazılım ile açmak zorunda kalmadan içeriğini görmek için kullanışlıdır. Gel gelelim

özellikle Office bileşenlerinden excel in bazı çalışma kitapları ; tuhaf hatalar verebiliyor mesela , aniden çökebiliyor, bu çalışma kitabı başka bir uygulama tarafından kullanılıyor uyarısı verebiliyor , yavaş çalışabiliyor veya herhangi bir eklentiyi çalıştırmayı red edebiliyor. Önizleme bölmesini Dosya Gezgini'nde gösterilecek ve gizlenecek şekilde ayarlarsanız , yalnızca geçerli klasörde değil, tüm klasörlere uygulanacaktır. Aşağıdaki resimde Dosya gezgininde seçilen bir txt dosyasını açmadan, önizleme bölmesindeki içeriğinin nasıl okunabildiğini görüyorsunuz. (Önizleme bölmesi sarı ile gösterilmiştir.)

Dosya gezgini önizleme bölmesi

Önizleme bölmesinin genişliğini artırmak veya azaltmak için kenarlığını sola ve sağa sürükleyebilirsiniz.

Dosya gezgini Önizleme bölmesi nasıl aktif edilir ve devre dışı bırakılır

Dosya gezginini açtıktan sonra Görünüm sekmesine geçiş yapın ve sol üst köşede yeralan "Önizleme Bölmesi" kısmına tıklayın böylece bölme aktif hale gelecektir.Önizleme bölmesini kapatmak için aynı yere birkez daha tıklamanız yeterlidir.

Önizleme bölmesi

Önizleme bölmesini kapatmak için klavyenizdeki Alt + P tuş kombinasyonunu da kullanabilirsiniz. Kullanıcıların birçoğu Dosya gezgini önizleme bölmesini yasaklamanın bir yolunu aramaktadırlar.

Önizleme bölmesini yerel grup ilkesi düzenleyicisi ile devre dışı bırakın

Eğer Windows un Home veya single language den daha üst sürümlerini kullanıyorsanız çalıştıra aşağıdaki kodu yazdıktan sonra

gpedit.msc

Açılan , Yerel grup ilkesi düzenleyicisi ile Dosya gezgini önizleme bölmesini devre dışı bırakabilirsiniz. Bunun için ; Kullanıcı Yapılandırması - Yönetim Şablonları - Windows Bileşenleri - Dosya Gezgini - Gezgin çerçeve bölmesi ne gidin ve sağ tarafta yeralan Önizleme bölmesini kapat kısmına çift tıklayıp bunu etkin konuma getirin.

gpedit.msc Önizleme ayarı

İngilizce sistem kullananlar ; User Configuration - Administrative Templates - Windows Components - Windows Explorer - Explorer Frame Pane kısmındayken sağ tarafta yeralan Turn off Preview Pane ye tıklayın ve Enabled konumuna getirin.

Önizleme bölmesini Registry ile devre dışı bırakın

Peki ama Home veya single language kullananlar Önizleme bölmesini nasıl yasaklayacak derseniz onlarda rtegistry den faydalanabilirler.

Önizleme bölmesi yasaklandı

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer]
"NoReadingPane"=dword:00000001

Önizleme bölmesi serbest bırakıldı

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer]
"NoReadingPane"=-

Elbette registry kaydını uyguladıktan sonra dosya gezginini yeniden başlatmayı unutmayın ilaveten üstteki registy kayıtları sadece mevcut kullanıcı için geçerlidir. Eğer Önizleme bölmesini Tüm kullanıcılarda yasaklayacaksanız üstteki kayıtlarda "HKEY_CURRENT_USER" yerine "HKEY_LOCAL_MACHINE" anahtarını kullanmayı unutmayın. Aşağıdaki indirme linkinde üstte verilen registry kayıtlarını ve Önizleme bölmesini açıp kapatmaya yarayan bir registry kaydını bulacaksınız.

NOT: Üstteki ayarlar Windows 10 , Windows 8.1 , Windows 8 , Windows 7 ve Windows vista da geçerlidir Windows Xp de denenmemiştir.

- Windows 10 da Dosya gezgini Bu bilgisayar menüsünü açsın Burada

- Başlat menüsüne dosya gezgini ilave edelim Burada

- Windows 10 dosya gezgininde Hızlı erişim olmasın Burada

- Dosya gezgini altında Ağ simgesi yeralmasın Burada

- Dosya gezgini otomatik tamamlama özelliği çalışmıyor Burada

- Gizli dosya ve klasörleri Göster gizle çalışmıyor Burada

- Dosya gezginine Denetim masası ekleyelim Burada

- Usb bellek ikonu Dosya gezgininde çift görünüyor Burada


6 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha