Masaüstüne not alın veya sistem bilgilerini yazdırın


Masaüstüne not alın veya sistem bilgilerini yazdırın
Sistem bilgilerini görüntülemenin birçok yolu vardır mesela bunlardan en çok kullanılanı Bu Bilgisayar ikonuna sağ tıklayıp özellikler demektir. Karşınıza işlemci , bellek , mimari yapı ... gibi seçenekleri

içeren bir sayfa açılacaktır gel gelelim bu bilgiler çok ta ayrıntılı değildir mesela kullanılan DNS bilgisini , MAC adresini veya Bağlantı hızını içermez. Eğer sistem bilgilerinizi masaüstünüzde yeralan duvar kağıdında görüntülemek istiyorsanız. Microsoftun sitesinde yeralan "BgInfo" isimli portable uygulamayı kullanabilirsiniz. Aşağıdaki makalemizde bu yazılımın kullanım ayrıntılarını ve indirme linkini bulacaksınız.

BGINFO yazılımı ile masaüstüne istediğiniz sistem bilgisini yazdırın

Portable ve Ücretsiz olan bu yazılım Mark Russinovich tarafından kodlanmış olup sık sık güncellenmektedir.

1. Sayfa sonundaki linkten yazılımı edinin ve sisteminize uygun olan sürümü çalıştırın. karşınıza aşağıdaki gibi bir arayüz gelecektir.

BGinfo arayüzü

2. Pencere içindeki bilgilerden dilediğinizi seçerek klavyedeki silme tuşu yardımı ile (backspace veya Delete) silebilir ve sadece istediğiniz bilgilerin masaüstünüzde gösterilmesini sağlayabilirsiniz. Diyelimki "Boot Time" bilgisini sildiniz ve daha sonra tekrar ilave etmek istiyorsunuz bu durumda sağ tarafta "Fields" başlığı altında yeralan seçim ekranındaki "Boot Time" girdisini seçin ve hemen alt kısımdaki "Add" butonuna tıklayıp sağ taraftaki bilgilerin bulunduğu alana ilave edin. Üst menüden yazıları koyu (bold) yapabilir veya yazı büyüklüğünü ayarlayabilirsiniz.

GBinfo bilgi düzenleme

3. Masaüstü ekranına yazdırılan bilgilerin pozisyonunu ayarlamak için ise arayüzde sağ tarafta yeralan "Position" butonunu kullanmanız gerekir karşınıza çıkacak olan kutucuklardan pozisyonu belirleyin ve Ok butonuna basın ardından arayüzdeki Apply butonu ile masaüstüne yazdırılan bilgilerin pozisyon değişikliğini onaylayın

BGinfo yazı pozisyonu

Eğer masaüstüne yazdırılan bilgileri silmek isterseniz sağ taraftaki bilgilerin hepsini fareniz ile seçin ve ardından klavyedeki silme tuşunu kullanın ve "Apply" butonuna tıklayın.

BGINFO yazılımı ile masaüstüne Hatırlatıcı Notlar alın

Yazılımı tanıtmamın bir sebebi de masaüstünüze not alabilmeniz şöyleki ; sol taraftaki yazıların hepsini sildikten sonra buraya hatırlamak zorunda olduğunuz işleri yazar ve ardından "Apply" butonuna tıklarsanız Windows 10 un o saçma sapan yapışkan notlarını (Sticky Notes) kullanmak zorunda kalmazssınız.

BGnfo ila not al

Aldığınız notlar siz silmeden oradan kaybolmaz, yaptığım denemelerde kullanıcı çıkışı yapıp tekrar giriş yaptıktan veya sistemi yeniden başlattıktan sonra Notlar masaüstünde ve belirlediğim pozisyonda kalmaya devam etti. Geri planda çalışıp sistemi yormayan , portable olan ve masaüstüne not almanızı sağlayan bir yazılım arıyorsanız şiddetle tavsiye ederim.


Lisans: Freeware/Ücretsiz
Yayımcı: technet.microsoft.com
Boyut: 4,5 - 3,3 MB
Sistem: Windows 10 , Windows 8.1 , Windows 7 , Windows Vista , Windows Xp

- Silinen yapışkan not (sticky notes) u kurtaralım Burada

- Windows 10 da yapışkan notları yedekleme - geri yükleme Burada

- Yapışkan notlar 3.0 yeni özellikleri Burada

- Windows 10 Not defteri yeni özellikleri Burada

- Sağ tuşa Not defteri ile aç ekleyin Burada

- Sağ tuşa yapışkan not özelliği ekleyelim Burada

- Eski yapışkan notlarımızı windows 10 a aktaralım Burada

- Yapışkan notu silmeden masaüstünden gizlemek Burada

- Vbs ile donanım ve sistem özelliklerini bulun Burada

02.05.2010 Tarihli başlık güncellenmiştir


8 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for erol
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for TRWE_2012
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for antiparazit
  7. Avatar for Velociraptor
  8. Avatar for Hakkı Gündoğdu

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha