Microsoft EDGE ve Opera Konumunuzu bildirmesin


Microsoft EDGE ve Opera Konumunuzu bildirmesin
Önceki makalelerimizden birinde Google chrome ve Firefox tarayıcılarında konum özelliğini kapatmayı açıklamış ve ziyaret ettiğiniz web sayfalarının ev adresinize kadar tespit edebildiğinden bahsetmiştik.


Coğrafi konum , Hükümet ve polisler tarafından , insansız hava araçları (İHA'lar) veya ayak bileği bilezikleri gibi güvenlik amaçları için kullanıyor. Ingress ve Pokémon Go gibi bazı şirketler, Oyunlarında sanal gerçeklik ve Konumsal objeleri sunabilmek için kullanıyorlar. Tüm bunların yanında Rotaları planlamak, yükseklik değişikliklerini izlemek, konum geçmişini görmek, Bir adresi bulmak , en yakındaki Lastikçiye ulaşmak içinde coğrafi konum bilgisini kullanıyoruz.

Gps-coordinates web sitesini ziyaret edip , Gps Coordinates şunu yapmak istiyor uyarısına izin verdiğinizde size konumunuzu (Çoğu durumda tam adresinizi) anında veriyor.

gps coordinates ile adres bul

Gel gelelim bazı siteler aynen kripto para madenciliği zararlısı gibi size çaktırmadan konum bilgilerinizi sizin haberiniz olmadan alabilirler. Eğer tarayıcı olarak Microsoft EDGE, Opera veya İnternet explorer kullanıyorsanız tarayıcınızın konumunuzu bildirmesini aşağıdaki şekilde engellersiniz.

Microsoft EDGE Konum bilginizi paylaşmasın

1. Microsoft EDGE tarayıcısını açın sağ üst köşedeki üç noktaya tıklayın ve aşağı açılır menüden Ayarlar kısmını seçin.

2. Yeni açılacak ekranda sol tarafta yeralan Tanılama bilgileri ve Site izinleri kısmını seçin ve Son olarak Konum kısmına tıklayın.

Edge konum ayarı

3. Son ekranda Erişmeden önce sor (Önerilen) Kısmındaki butonu kapalı konuma getirin.

Edge konum bilgisini kapat

Üstteki ekrandaki Konum ayarlarına direkt olarak erişmek için EDGE Adres satırından aşağıdaki komutu uygulamanız yeterlidir.

Edge://settings/content/location

Sonrasında konum bilgisi kapatılmş Microsoft EDGE tarayıcısı ile ziyaret ettiğiniz web siteleri sizin konumunuzu belirleyemezler.

Opera tarayıcısı Konum bilginizi paylaşmasın

Eğer Opera tarayıcısı kullanıyorsanız ve Konum bilgilerinizin paylaşılmasından hoşlanmıyorsanız aşağıdaki ayarı yaparak Konum bilgisini kapatabilirsiniz.

1. Opera tarayıcısını açın ve Sol üst köşedeki Opera İkonuna tıklayın sonrasında Ayarlar kısmını seçin , buraya Alt + P klavye kısayolu ile de erişebilirsiniz.

2. Arından Sırası ile Gelişmiş (1) - Gizlilik ve Güvenlik (2) - Site Ayarları (3) kısımlarına tıklayın

Opera Site ayarları

3. Açılan ekranda Konum kısmına tıkladığınızda karşınıza konumu açmak ve kapatmak için bir buton gelecektir. Butonu kapattığınızda Konum bilginiz diğer sitelerle paylaşılmayacaktır.

Operada Konum bilgisini kapatın

Aynı yere çok daha kolay yoldan ulaşmak için Opera tarayıcısının adres satırına aşağıdaki komutu yapıştırıp Enter tuşuna basmanız yeterlidir.

opera://settings/content/location

Konum ayarını kapattıktan sonra ziyaret ettiğiniz web siteleri konumunuzu saptayamazlar.

İnternet Explorer Konum bilginizi paylaşmasın

Microsoft uzunca bir süre önce internet exploreri gözden çıkarttı ve yerine önce Klasik EDGE sonrada Chromium EDGE yi geliştirmeye başladı. Gel gelelim yabancı devlet dairelerinde bile Halen uzunca bir süre önce Microsoft tarafından desteği kesilmiş Windows XP kullanıldığına şahit olduğumdan , internet Explorerde konum bilgisini paylaşma nasıl engellenir konusunda   kısa bir açıklama vermeden edemeyeceğim.

1. İnternet explorer tarayıcısını açın ve sağ üst köşedeki dişli çarka tıklayın ardından aşağı açılır menüden İnternet seçenekleri kısmını seçin.

İnternet explorer internet seçenekleri

2. Ardından gizlilik sekmesine geçin ve Web sitelerinin Fiziksel konumunuzu istemesine hiçbir zaman izin verilmesin kısmına tik koyun.

İnternet explorer Konum bilginizi sızdırmasın

Üstteki adımlardan sonra İnternet explorer ziyaret ettiğiniz web siteleri Konum bilgilerinize erişemeyeceklerdir.

- Google Chrome ve Firefox Konum bilginizi paylaşmasın Burada

- Windows 10 da konum hizmetini kapatmak Burada

- Uygulamalar konum bilgilerimize erişemesin Burada

- Google chromede dil nasıl değiştirilir Burada

- Google Chrome Şifre kaydedilsinmi diye sormuyor Burada

- Chrome Android sürümünde kayıtlı şifreleri görmek Burada

- Firefoxta Donanım ivmelenmesi ayarını kapatma Burada

- Firefox otomatik olarak güncellemesin Burada

- Firefox şifre ve favorilerinizi bir tıkla yedekleyin Burada

- Firefox ta bazı seçenekler devre dışı bırakılmış Burada


7 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for burak
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for M. Ayşe Şahin
  5. Avatar for shampuan
  6. Avatar for Velociraptor
  7. Avatar for Umut

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha