Notepad++ da koyu mod nasıl aktif edilir


Notepad++ da koyu tema nasıl aktif edilir
Popüler Metin editör uygulaması olan Notepad++, sonunda karanlık modu tanıttı. resmi sayfa bloğunda, karanlık modun en çok talep edilen özelliklerden biri olduğunu belirtip nihayet sürüm 8 den başlayarak


Notepad++'a Koyu mod , karanlık mod veya dark mod da denilen özelliği eklediler buna ilaveten yeni sürüm, yazılıma yeni ve modern bir görünüm kazandıran Fluent UI ile birlikte geliyor.

Koyu mod ; geliştiriciler, programcılar ve Notepad++ üzerinde saatlerce çalışan diğer kullanıcılar için gerçekten yararlı olabilir çünkü LCD ekranlarından gelen parlak mavi ışık, gözlerinizi stres altına sokabilir ve bu olduğunda gözlerinizi hiçbir metne odaklayamazsınız ilaveten ekrandaki metni okumak biraz zorlaşır. Göz yoran bu LCD ekran ışığının etkisini azaltmanın en kolay yolu karanlık modu etkinleştirmektir böylece gece daha karanlık ortamlarda çalışan kişilerin gözleri rahatlayacaktır.

Notepad++ için Koyu (karanlık) modu şu şekilde etkinleştirebilirsiniz

1. Karanlık mod özelliği yalnızca Notepad ++ 8.0 sürümü veya üzerinde çalıştığından , sürüm numaranızı kontrol edin. Bunun için Notepad ++ arayüzündeki Soru işareti ikonuna tıklayın açılan pencerede Notepad ++ hakkında kısmına tıklayın , aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır.

Notepad ++ sürüm numarası

Eğer sürümünüz eski ise sayfa sonundaki linkten en yeni sürümü edinebilirsiniz.

2. Notepad++'ı başlatın ve sonrasında üst menüde yeralan Ayarlar - Tercihler kısmını seçin

Notepad Plus tercihler

3. Yeni açılacak pencerede sol tarafta yeralan Koyu Mod kısmını seçin ardından sağ taraftaki pencerede yeralan "Koyu Modu Etkinleştir" kısmına tik koyun.

Notepad Plus koyu modu aktifleştir

Bunu yaptığınızda , kullanıcı arabirimi kararır. Ancak Notepad++, karanlık modun tamamen uygulanabilmesi için uygulamayı yeniden başlatmanızı öneririm. Aşağıda Koyu mod etkinleştirildikten sonraki Notepad ++ arayüzünü görüyorsunuz.

Notepad Plus koyu mod

Koyu Temalar önce tarayıcılarda pil tüketimini azaltıp gözlerdeki yorgunluğu azaltmak için çıkartılmıştı sonrasında sanıyorumki Bilgisayar kullanıcılarının genelde gençler olması sebebi ile büyük bir talep oluştu ve bu sebeple yazılımcılarda Koyu , karanlık veya Black mod yada Temaları eklemeye başladılar.

- Notepad Plus yazı karakterlerini bozuyor Burada

- Txt dosyaları Not defteri yerine Notepad++ ile açılsın Burada

- Dosya sağ tuş menüsüne Notepad plus ile aç ekleyelim Burada

- Notepad plus ile Büyük harfleri küçük harfe dönüştür Burada

- Notepad Plus ile MD5 ve SHA256 değerleri nasıl bulunur Burada

- Windows 10 Not defteri yeni özellikleri Burada

- Sağ tuşa Not defteri ile aç ekleyin Burada

- Windows Not defteri varsayılan Font ayarı Burada

- Büyük harfle yazılmış bir yazıyı küçük harfe çevirelim Burada


9 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha