Notepad Plus yazı karakterlerini bozuyor


Notepad Plus yazı karakterlerini bozuyor
Notepad++ yani diğer adıyla Notepad Plus , Windowsun standart metin düzenleyicisi olan Not Defteri'nde bulunmayan ek özellikler sağlayan ücretsiz bir metin ve kaynak kodu düzenleyicisidir.


İlk olarak 25 Kasım 2003'te SourceForge.net'te indirime sunuldu ve buradan 28 milyondan fazla kez indirildi , SourceForge Topluluğu Notepad ++ yı iki kez En iyi Developer (geliştirici) ödülüne layık gördü. Don Ho tarafından geliştirilen Uygulama C++ programlama dili ile yazılmıştır. Performansı artırmak ve program boyutunu küçültmek için Win32 API çağrıları ile sadece STL kullanılmıştır.

Yazılımı bende uzunca bir süredir kullanmaktayım gel gelelim geçenlerde yenilediğim bir sürümde şöyle bir sıkıntı ile karşılaştım. Diyelimki basit bir Script yazacağım , not defterini kullanarak içinde türkçe karakterler olan bir Vbscript kodladıktan sonra Farklı kaydet deyip , Açılan pencerede aşağıdakileri seçersem

Kayıt türü : Tüm dosyalar
Kodlama : ANSI

Yazdığım yazı karakterlerinde herhangi bir anormallik oluşmamaktadır gel gelelim aynı scripti Notepad ++ ile açar ve herhangi bir değişiklik yaptıktan sonra kaydedersem , Türkçe karakterleri bozmaktadır ve karakterler aşağıdaki şekilde görünmektedir.

Notepad Plus karakterleri bozuyor

Notepad plus , bir kodlama yaparken mesela 132. satır 14. karakterde hata varsa anında bulmak içn oldukça kullanışlıdır lakin üstteki hata sebebi ile scripti tekrar not defteri ile açıp farklı kaydet dedikten sonra ANSI kodlama türünü seçip kaydetmek zorunda bırakıyor. Aslında bu hata küçük bir ayardan kaynaklanıyor Sizdede aynı hata varsa Aşağıdaki adımları uygulayıp çözebilirsiniz.

Notepad ++ (Plus) Karakter kodlamasını otomatik olarak Algılamasın

1. Notepad Plus uygulamasını açın ve üst menüden bulunan Ayarlar - Tercihler menüsüne tıklayın

Notepad Plus tercihler

2. Yeni açılacak olan Tercihler Ekranında sol tarafta bulunan seçeneklerden "Çeşitli" kısmına tıklayın (1) ve Ardından sağ tarafta bulunan özelliklerden "Karakter Kodlamasını otomatik olarak algıla" kutucuğunda tik varsa kaldırın (2)

Notepad Plus karakter kodlaması

Eğer ilgili yerde tik yoksada tik koyun , çünkü burdaki ayar sizdeki hatanın sebebidir. Sonrasında Notepad ++ ile editlediğiniz ve kaydettiğiniz dosyalarda karakter bozulmaları meydana gelmeyecektir. Notepad Plus oldukça sık güncellenen bir yazılım olduğundan Kodlayıcı bu tarz hataları buldukça düzeltiyordur bu sebepledirki Sizdeki Notepad sürümünü kontrol edip varsa en güncelini kurmak veya portablesini kullanmak ta sorununuzu çözebilir.

- Txt dosyaları Not defteri yerine Notepad++ ile açılsın Burada

- Dosya sağ tuş menüsüne Notepad plus ile aç ekleyelim Burada

- Notepad plus ile Büyük harfleri küçük harfe dönüştür Burada

- Notepad Plus ile MD5 ve SHA256 değerleri nasıl bulunur Burada

- Windows 10 Not defteri yeni özellikleri Burada

- Sağ tuşa Not defteri ile aç ekleyin Burada

- Windows Not defteri varsayılan Font ayarı Burada

- Büyük harfle yazılmış bir yazıyı küçük harfe çevirelim Burada


6 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Aygün Yerdeniz
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Aygün Yerdeniz
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Murat

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha