Windows 11'de Görev Çubuğu Simgelerini sola alın


Windows 11'de Görev Çubuğu Simgelerini sola alın
Windows 11 de varsayılan olarak görev çubuğu simgeleri ve başlat ikonu ortada yeralmaktadır, bu dizaynı MacOS yıllardır kullanıyor , belkide Microsoftun bu hamlesi halihazırda MacOs kullananları

cezbetmeye yönelik olabilir, gel gelelim Windows kullanıcılarının alışık olduğu bir görev çubuğu ikon düzeni var ve bu düzen Windows 95 ten beridir uzunca bir süredir değişmedi , Windows 11 ile ortaya alınan bu ikon düzenine alışamadıysanız eskisi gibi ikonları sol tarafa alabilirsiniz, Microsoft ayarlar uygulaması üzerinden kullanıcıya bu seçeneği sunmuş, işte nasılı.

Windows 11'de başlat ikonu ve görev çubuğu simgelerini sola taşıyın

1. Görev çubuğundaki Başlat ikonuna tıklayın ve ardından açılacak olan menüde yeralan Ayarlar dişli çarkını seçin. Ayarlar uygulamasını direkt olarak açmak için klavyenizdeki Win + I klavye kısayolunu da kullanabilirsiniz.

Windows 11 ikonlar ortada

2. Sol tarafta yeralan menüden Kişiselleştirme kısmını seçin ve sağ tarafta belirecek seçenekler içerisinde yeralan Görev çubuğu kısmına tıklayın.

Kişiselleştirme görev çubuğu ayarları

3. Yeni açılan seçenekler arasında yeralan Görev çubuğu davranışı (Taskbar Behaviors) kısmına tıklayın , burada yeralan Görev çubuğu hizalaması Ortala olarak ayarlanmıştır. Bunu Sol olarak değiştirirseniz Başlat menüsü ve görev çubuğu ikonları sola yanaşacaktır.

Windows 11 görev çubuğu hizalaması

Peki bu adımları kolaylaştırmanın bir yöntemi yokmudur derseniz , muhtemelen şöyle bir yol izlenebilir ; Görev çubuğu ayarlarına kolayca erişmek için çalıştır penceresinden aşağıdaki komut verilir.

ms-settings:taskbar

Açılan Görev çubuğu ayarlar penceresinde yeralan Görev çubuğu davranışı (Taskbar Behaviors) seçilip burada yeralan Ortala veya Sola yanaştırma ayarı kullanılabilir. Tüm bu işlemleri bir tıkla da yapabilirsiniz. Registry kaydını izlediğimizde bizi aşağıdaki yere götürdü.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced]
"TaskbarAl"=dword:00000001

"TaskbarAl"=dword:00000001 - Başlat menüsü ve ikonlar Ortada
"TaskbarAl"=dword:00000000 - Başlat menüsü ve ikonlar Solda

Elbette ikonları sola ve ortaya alma işlemini bir Vbscript ile bir tıkla gerçekleştirebiliriz. Bunun için sayfa sonundaki zip dosyasını indirin ve zipten çıkartın , şifresi : sordum , ardından içerisinde bulunan ikonlar_Sola.vbe dosyasını çift tıklayıp çalıştırın. Eğer ikonlar ve başlat menüsü soldaysa Ortaya alır , varsayılan olarak ortadaysa sola alır.

Windows 11 de ikonları sola al

Birkez daha tıkladığınızda ilk yaptığı işlemin tersini yapacaktır.

- TPM (Trusted Platform Module) Nedir Burada

- Windows 11 Türkçe sürümü nasıl indirilir Burada

- Güvenilir Platform Modülü (TPM) varmı kontrol edin Burada

- TPM bulunmayan bilgisayara Windows 11 nasıl kurulur Burada

- DISM komut aracı ile Windows 10 tamiri Burada

- Windows işletim sistemlerini tamir edelim Burada

- DISM komutları ile hızlı Windows kurulumu Burada

- Açılmayan Bilgisayardan verileri Not defteri ile kurtarmak Burada

- Oturum açamadığımız Windows 10 u Onaralım Burada

- Açılmayan Bilgisayarı güvenli mod ile başlatın Burada


11 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha