Windows 11 Türkçe sürümü nasıl indirilir


Windows 11 Türkçe sürümü nasıl indirilir
Microsoft sürpriz bir şekilde Windows 11 i piyasaya duyurunca minimum sistem gereksinimleri biraz kafa karıştırdı , çünkü desteklediği işlemciler 8. nesil , TPM (Trusted Platform Module) gerekli


, sadece UEFI ye kuruluyor vs. açıklamaları yapıldı hatta TPM satışlarının birkaç katına çıktığı duyumları geldi, peki ama öncelikle Windows 11 in önizleme sürümünü indirip kullanmak isteyenler Windows 11 Türkçe sürümünü nereden edinecekler ?

İnternet üzerinden indirilen küçük bir script yardımı ile Insider programına dahil olmadan Önizleme veya diğer sürümleri edinmeniz mümkün, sayfa sonundaki linke tıklayıp ilgili sayfaya gittikten sonra ; Latest Dev Channel build x64 - Sürümü seçin - Dili seçin ardından hangi sürümü indirmek istiyorsanız onun üzerindeki tiki bırakın (Tüm sürümleri indirecekseniz hepsi tikli kalsın)

Windows 11 indirme sayfası

Son işlem olarak NEXT butonuna tıklayın (3) , diyelimki sizin sürümünüz Single language ve tabloda yok bu durumda bir sonraki ekranda yeralan Download , add additional editions and convert to ISO kısmına tik koymanız gerekir bunu yaptığınızda hemen alt kısımda Tüm windows 11 sürümleri belirecek ve hepsinde tik olacaktır. İster tek bir sürümde tik bırakın isterseniz hepsi tikli olsun farketmez . Son olarak dip kısımdaki Create Download Package butonuna tıklayın.

Windows 11 diğer sürümleri indir

böylece sabit diskinize bir zip dosyası inecektir (22000.51_amd64_tr-tr_core_e012464d_convert.zip gibi) zipten çıkartıp içerisinde yeralan "uup_download_windows.cmd" dosyasını çelıştırmanız yeterlidir.

Windows 11 i indiren script

Script gerekli dosyaları Microsofttan indirip ISO dosyanızı hazırlamaya başlayacaktır. Önce siyah ekran ardından mavi bir ekran gelecektir sabırla bekleyin.

Windows 11 indiriliyor

İşlem internet hızınıza ve işlemci gücünüze bağlı olarak değişkenlik gösterebilir bendeki laptop (ki 8-9 yıllıktır) Fiber internet ve i7 li bir işlemci ile 20 - 30 dk da işlemi tamamladı ve ISO dosyası oluşturulmuş oldu .

Windows 11 ISO dosyası Oluştu

Bu ISO dosyasını Rufus ile bir parmak (Flash) belleğe yazdırıp BIOS tan ilk sıraya aldıktan sonra kurulum işlemine geçebilirsiniz. Ben denemek maksatlı Windows 11 in kurulması için gereken birçok özelliği karşılamayan bir makinadaki VHD ye kurma denemesi yaptım , ne UEFI nede TPM gibi şeyler istemedi ve direkt kuruldu. Zaten TPM nin Rusya , çin gibi ülkelerde yasak olduğu gözönüne alındığında nihai sürümde Microsoftun sırf çin gibi 1,5 Milyar a yakın kullanıcıdan vazgeçmesi pek olası görünmüyor.

Windows 11 ikonlar ortada

Şunu da belirtmekte fayda görüyorum , bu ilk sürümler genellikle birçok hata içerebiliyor bu sebepledirki Microsoft yoğun olarak telemetrik verileri toplar. Eğer önizleme sürümünü indirecekseniz tüm bunları göze alıp Esas sisteminiz dışında VHD ye , Sanal makinaya veya ikinci bir dizine kurmanızda fayda var.

- Bilgisayarım Windows 11 i kaldırırmı Burada

- TPM (Trusted Platform Module) Nedir Burada

- Powershell ile windows özelliklerini açıp kapatmak Burada

- Windows 10 da sistem koruması açıkmı kontrol edin Burada

- Intel Turbo boost teknolojisi nasıl kapatılır Burada

- Win toolkit ile Windows güncellemelerini entegre edelim Burada

- Windows güncelleme klasörünü temizleyelim Burada

- Windows güncellemelerini toplu olarak nerden bulurum Burada

- Windows 10 un son güncelleme KB numarası nedir Burada

- Windows güncelleme sorun giderme aracı Burada

- DISM yöntemi ile güncelleme entegrasyonu Burada


8 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha