Resimdeki yazıları kolayca Metne dönüştürün


Resmi yazıya dönüştür
Geçenlerde Googlede yaptığım bir aramada aradığım bir makaleyi resim formatında buldum , eğer kısa bir metin olsa bakarak yazacaktım gel gelelim resimdeki yazıyı tekrar yazıya dökmem için birhayli vakit

harcamam gerekecekti ilaveten yazarken hata yapma olasılığıda bulunduğundan bu işi çok daha kısa sürede ve hatasız halletmek için OCR teknolojisinden faydalanmaya karar verdim. OCR ; Optical Character Recognition kelimelerinin baş harflarinden oluşur, Türkçeye Optik Karakter Tanıma sistemi olarak çevrilebilir. Basılı veya el yazısıyla yazılmış resimdeki karakterlerin taranmasını , taranan görüntünün analizini ve ardından karakter görüntüsünün, veri işlemede yaygın olarak kullanılan ASCII gibi karakter kodlarına çevrilmesini içerir.

OCR ile resimden Metne dönüştür

Eskiden bu dönüştürme işlemleri Scanner dediğimiz tarayıcılar vasıtası ile yapılırdı lakin son zamanlarda aynı işi son derece kaliteli olarak yapabilen Online OCR web sayfaları geliştirilmiştir. Resimden Metne dönüştürmek seyrek olarak gerekli olduğundan Tavsiyem sizinde Online araçlardan faydalanarak hem zaman hemde Paradan Tasarruf sağlamanızdır.

Resimdeki yazılar Metin formatına nasıl dönüştürülür

Bu işlem sırasında dikkat edilmesi gereken nokta ; Resimdeki metin hangi dilde yazıldıysa Kullanılan Online OCR nin bu dili desteklemesidir yoksa karakterler bozuk çıkacaktır. Yaptığım birkaç denemede Türkçe yazılardaki ı, ş ç,ö... gibi harflerde karakter bozuklukları meydana geldiğinden Türkçe dilini destekleyen birkaç kaliteli OCR sitesini sizlerle paylaşıyorum.

1. Metnin yeraldığı resim elinizin altında bulunsun ve onlineocr.net sayfasını açın.

2. Select file butonu ile resim dosyasını seçin (1) ve hemen sağında bulunan aşağı açılır menüden , yazı türkçe ise Turkish dilini seçin (2) sağında bulunan çıktı formatını ayarladıktan sonra (ben text Plain (txt) kısmını seçtim) (3) convert butonuna tıklayıp (4) resmi yazıya dönüştürmesini bekleyin.

Online resmi metne dönüştür

Dönüştürme işlemi tamamlandıktan sonra dilerseniz çıktıyı indirebilir (Download Output File) veya hemen alt kısmında yeralan çıktının metin halini seçip kopyalayabilirsiniz. Eğer 15 ten fazla sayfa çevirecekseniz kayıt olmanızı istemektedir. Elbette yazı sonunda vereceğim alternatiflerini de kullanabilirsiniz.

Resim yazıya çevrildi

Çıktı oldukça kaliteli ve hatasızdı bu sebeple yazıyı direkt olarak istediğim yerde kullanabildim. Alternatif online OCR (Optik Karakter Tanıma) sitesi arayanlar şunları da deneyebilirler :

Ocr.space veya newocr.com

- Windows 10 da bir resmi Pdf ye çevirelim Burada

- Notepad plus ile Büyük harfleri küçük harfe dönüştür Burada

- Excel büyük - küçük harf değişikliği Burada

- Büyük harfle yazılmış bir yazıyı küçük harfe çevirelim Burada

- Excelde Rakamları Yazıya çevirelim Burada

- Word a yapıştırılanlar düz metin şeklini alsın Burada

- .bat dosyasını .exe ye çevirelim (adım adım resimli) Burada

- Excel formüllerini Türkçeye veya başka dillere çevirelim Burada

- HTMLasText - Html dosyalarını kolayca txt e çevirin Burada

- Türkçe Karaktersiz Metni, Normal Türkçe Yazıya Çevir Burada


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for necmettin mutlu
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Murat K.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha