Logitech Unifying Teknolojisi nedir ne işe yarar


Unifying Teknolojisi nedir ne işe yarar
Unifying kelime anlamı olarak birleştirmek , biraraya getirmek gibi anlamlara sahiptir. Logitech özellikle klavye ve fare (Mouse) gibi ürünlerinde bu teknolojiyi kullanmaktadır. Tek bir USB alıcı (Dongle)

ile birden fazla Logitech markalı ürünü kullanabilmeyi sağlayan bu teknoloji bazen oldukça pratiktir. Mesela bir logitech klavyeniz birde fareniz var , diyelimki bunları Combo diye tabir edilen ikisi birarada şekilde almadınız da ayrı ayrı satın aldınız , fakat farenizin USB alıcısı Unifying teknolojisini destekliyor olsun bu bu durumda sadece farenizin USB alıcısı ile klavyenizi de kullanabilirsiniz.

Logitech Unifying simgesi

Unifying teknolojisini destekleyen USB alıcılarında (Dongle) üstteki gibi güneşe benzeyen bir logo bulunmaktadır. İşin güzel tarafı elinizde tek bir Unifying destekli USB alıcısı varsa diğer Logitech markalı klavye veya fareleri de bununla kullanabilmeniz. Kulaklıkların Unifying e dahil olmadığını belirtmek isterim ilerde bu durum değişirmi bilemiyorum. Unifying teknolojisi bizlere aşağıdaki konularda kolaylık sağlıyor.

1. USB portlarında yer kazandırıyor : Mesela combo olmayan bir klavye ve Fare için iki adet USB alıcısı kullanmanız gerekir oysa Unifying teknolojisinde sadece Tek bir alıcı yeterli oluyor.

2. Logitech markalı klavyenizin USB alıcısı kaybolsa bile Unifying teknolojisine sahip bir Dongle ile bu klavyeyi kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

3. Aynı USB Alıcı (Dongle) ile 6 adet cihaza kadar bağlantı sağlanabiliyor ve bağlananların markasının Logitech olması yeterli hepsinin Unifying olmasına gerek yok.

USB alıcıları (Dongle) genellikle sadece o cihaz ile çalışacak şekilde ayarlanır mesela A4 TECH markalı klavye ve fare setimin USB alıcısı kaybolsa ve ben gidip aynı seti tekrar satın alsam yeni USB alıcısı ile eski Klavye ve fare setimi kullanamam, fabrikada Her bir USB alıcısına sadece satılan o klavye ve/veya Fare ile çalışsın diye belirli bir eşleştirme kodu eklenmektedir. İşte Unifying teknolojisi kullanıcıları sırf USB alıcısını kaybettiler diye yeni Klavye ve fare seti satınalmaktan kurtarıyor. benzeri bir teknoloji diğer markalarda varmıdır bilemiyorum ama ben duymadım.

Logitech Unifying yardımı ile bir USB alıcısına diğer cihazı tanıtalım

Logitech Unifying teknolojisinden faydalanmak ve bir USB alıcısına ikinci cihazı tanıtabilmek için Logitech in sayfasından bir yazılım indirmeniz ve kurmanız gerekir. Sayfa sonundaki linkten logitech unifying uygulamasını indirin.

1. Yazılımı çalıştırdığınızda ilk ekranda "Next" butonuna basıp ilerleyin

Logitech Unifying kurulum ekranı

2. Sonraki ekranda yazılım size farklı bir cihazı tanıtmak için tanıtılacak cihazı kapatıp tekrar açmanızı isteyecektir.

Unifying Kurulum ekranında cihazi kapat aç

3. Cihazı kapatıp açtığınızda Next tuşu aktif olacak ve yazılımın tespit ettiği cihazın modelinin doğru olup olmadığını onaylamanız istenecektir. İkincil Cihazınız doğru ise Yes i seçip Next butonuna tıklayın.

Unifying Yeni donanım algılandı

4. Son ekranda Tebrikler cihazınız kullanıma hazır ibaresi belirecektir.

Unifying eşleşme başarılı

Artık ikinci Logitech cihazınızı tek bir USB alıcısı yada Dongle (Unifying destekli) sayesinde rahatça kullanabilirsiniz. Ben özellikle Logitech ürünü alacaksam Unifying desteğinin olmasına dikkat ediyorum , fiyat olarak normallerinden herhangi bir farkı yok. Logitech Unifying yazılımını çalıştırıp ilk ekranda dip kısımdaki Advanced butonuna tıklarsanız karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

Unifying gelişmiş ayarlar

Buradan USB alıcıya Önceden bağlanmış aygıtların listesini görebilir , bağlı aygıtları ayırabilir (Un- Pair), Bağlı ve aktif aygıtların firmware güncellemelerini kontrol edebilirsiniz. Logitech Unifying uygulamasını eşleştirme işleminden sonra kaldırabilirsiniz , birkez işleşme yapıldığında artık USB alıcısı cihazı hep tanıyacaktır. Ben yazılımı cihaz tanıtımından sonra hemen kaldırdım.

- Usb fare takıldığında Touchpad devre dışı kalsın Burada

- Fare birincil düğmesi nasıl değiştirilir Burada

- Farenin bize sağladığı az bilinen kolaylıklar Burada

- Ekran klavyesi açılışta otomatik olarak başlamasın Burada

- Kavye aniden farklı karakterler yazmaya başladı Burada

- Vbs ile donanım ve sistem özelliklerini bulun Burada

- İşlemci ısısını ölçmeye yarayan Ücretsiz portable programlar Burada

- Diskim SSD mi yoksa Mekanik sabit disk mi Burada


4 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha