Bu uygulama bilgisayarı kapatmanızı engelliyor


Bu uygulama bilgisayarı kapatmanızı engelliyor
Bazen bilgisayarımızı kapatmak istediğimizde Bilgisayar kapatılıyor yazısının hemen altında Bu uygulama kapatmayı engelliyor diye bir uyarı alırız . Uyarı Windows xp zamanından beridir mevcut , Uyarıda bize

aşağıdaki gibi birkaç seçenek sunuluyor bunlar "Yinede kapat" yada "Zorlayarak kapat" ve "İptal" dir windowsun bu uyarıyı çıkartmasındaki amaç ; eğer açık olan dosyada veya programda kaydedilmemiş bir veri varsa bize bunu kaydetme şansı sunmasıdır. İlgili uyarı bazen Bu Uygulama bilgisayarı kapatmanızı engelliyor şeklinde de karşımıza çıkabilir.

Uygulama bilgisayarı kapatmayı engelliyor

Eğer iptal tuşuna basarsak , windows kapatılmaz ve uygulama veya dosyada yeralan bilgileri kaydetme şansımız olur. Eğer yinede Kapat butonuna tıklarsak kaydedilmemiş veri kapatılma sırasında yokolacaktır. Windows 10 - Xp aralığındaki bütün sistemlerde yeralan bu uyarı mesajının çıkması Bilgisayar kapanırken gecikmelere sebep olacağından bir registry ayarı ile bilgisayar kapanırken kaydedilmemiş veri içeren bir dosya veya program varsa otomatik olarak kapatılmasını sağlayabiliriz, böylece bilgisayar çok daha hızlı şekilde kapatılacaktır.

1. Kapanıştaki Soruyu otomatik cevaplayan registry kaydı

Auto End task registry kaydı

Kapanışta seçimin yinede kapat veya zorlayarak kapat olması için aşağıdaki registry kaydını kullanabilirsiniz. bu registry kaydında Desktop anahtarı aldında "AutoEndTasks" Dword değeri oluşturduk. Eğer registry kaydını kendiniz oluşturacaksanız bir registry anahtarına bir tıkla zıplamak için Buradaki başlığımıza bir gözatabilirsiniz.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop]
"AutoEndTasks"=dword:00000001

Üstteki registry kaydını uyguladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatınız. Sorunun otomatik cevaplanmasını sağladığımız halde bilgisayarın hızlı kapatılmasını henüz sağlamadık bunun için bilgisayar kapatılırken işlemin sonlanması için gereken varsayılan süreninde milisaniye olarak ayarlanması gerekiyor.

2. Kapanışta bekleme süresi minimum olsun

wittokillapptimeout registry anahtarı

Üstteki aynı anahtar altında "WaitToKillAppTimeout" isminde bir dize değeri oluşturmamız gerekir. Değeri çift tıklayıp kapanış süresini milisaniye cinsinden belirtmemiz gerekmektedir. ilgili hesabı yaparken ; 1000 millisaniye = 1 saniye olarak alınır yani , diyelimki bilgisayar kapanırken kaydedilmemiş bir veri var bunun kapatılması için Windowsun varsayılan olarak beklediği süre 20000 millisaniye yada 20 sn dir. bizim tavsiye ettiğimiz bekleme süresi ise 2 veya 4 saniyedir. Xp hızlandırıcı ayarları içeren Xpspeed yazılımında ben değeri 2000 olarak kullandım (Yani bekleme süresi 2 sn) bu değerin "0" yapılmaması yönünde farklı yabancı kaynaklarda uyarılar mevcuttur. İlgili registry kaydı aşağıda

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop]
"WaitToKillAppTimeout"="2000"

Üstteki registry kayıtlarının Vbe şekline getirilmiş hallerini aşağıdaki indirme linkinde bulacaksınız böylece ayarları bir tıkla uygulayabileceksiniz.

Kapanışta işlemi otomatik sonlandır vbs

Script kaydı bulursa silmekte, yoksa ilave etmektedir böylece tek bir script iki işlem yapmaktadır.

NOT: Bu yazı 2009 tarhinde açılan başlığın güncellemesidir.

- Windows 8 ve üstü Bilgisayarınız daha hızlı açılsın Burada

- İnternet hızı nasıl arttırılır Burada

- Hper-V sanal makinasını hızlandırmak Burada

- Windowsta kopyalama hızı nasıl arttırılır Burada

- Usb port türleri ve bunlar arasındaki hız farkları Burada


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha