Photoshop'ta resmin Orta noktası nasıl bulunur


Photoshop'ta resmin Orta noktası nasıl bulunur
Geçenlerde googlede dolanırken güzel bir cd resmi buldum gel gelelim ortasında delik olurya bunda tasarlayan o ayrıntıyı unutmuş , benimde resmi kullanmam için bu ayrıntı olmazssa olmaz. Biraz araştırınca


bu tür durumlar için Photoshopun sunduğu bir özellik olduğunu farkettim View menüsü altında bulunan bu özellik sayesinde seçilmiş olan bir resmin merkezinden geçecek şekilde hem yatay hemde dikey olarak bir çizgi çekebiliyoruz. Yuvarlak nesnelerde merkezi bulabilmek için her iki çizgi de şarttır. Örneğimize geçecek olursak bendeki Cd resmi ; Png formatında bir resimdir ve büyüklüğünü Cd nin çeperlerinden geçecek şekilde Crop (kesme) aracı ile boyutunu editledim bunu yapma sebebimi aşağıdaki adımlarda açıklayacağım.

Photoshop ile bir resmin tam merkezini nasıl bulunur

1. Resmi Photoshopta açın , resmin sağında solunca orantısız boşluklar varsa bunları crop Tool artacı ile alırsanız (kırparsanız) daha doğru bir sonuç elde edersiniz.

2. Üst menüde bulunan Select - All özelliğini kullanın.

3. Ardından View (1) - New Guide (2) kısmına tıklayın , küçük bir pencere açılacak buradaki boşluğa 50% değerini girin (3).

Photoshopta resmin ortasını bul

Böylece resmin tam orta yerinden dikey şekilde geçen bir çizgi elde etmiş olacaksınız.

Photoshopta resme dikey çizgi çek

4. Aynı işlemi tekrarlayın fakat bu sefer New Guide penceresinde Vertical değil Horizontal kısmını seçin. Böylece yatay çizgiyi de elde etmiş olacaksınız.

Photoshopta resmin ortasını bul

Ben sonrasında Elliptical Marquee Tool u klavyedeki Alt Shift tuşları ile birlikte kullanarak tam merkeze bir yuvarlak çizdim ve eraser tool ile Cd resminin orta yerine gerekli boşluğu yapabildim. Özellikle bir resmin tam ortasını bulmak istediğinizde son derece pratiklik sağlayan özellik ile işiniz bittiğinde yine View menüsünde bulunan Clear canvas Guides kısmına tıklayıp Çizgilerin yokolmasını sağlayabilirsiniz.

Resim kılavuz çizgilerini sil

Benzeri şekilde , bir resmin üzerine belirli aralıklara sıralı çizgiler çizdirmek istiyorsanız bu durumda yine View menüsünde bulunan New Guide Layout kısmına tıklamanız gerekir. Açılan ekranda Rows kısmına da şaret koyup Number ve Gutter ayarlarını aşağıdaki resimdeki gibi yapın.

Kareli çizgi ayarı

Bu işlem kareli bir defter şeklinde resmin üzerinde çizgiler belirmesine yolaçacak ve böylece resmin üzerine yazacağınız yazının resimle orantılı şekilde olmasına yardımcı olacaktır.

Photoshopta kareli çizgiler

Bu çizgileri temizlemek için yine View menüsünde bulunan Clear canvas Guides kısmının kullanılması gerekir.

- Photoshop ayarlarını sıfırlamak (resetlemek) Burada

- Adobe Photoshop Ayarları nasıl yedeklenir Burada

- Photoshopta kolayca saç rengi değiştirin Burada

- Photoshop ico uzantılı dosyaları açmıyor Burada

- Photoshop ta Hoşgeldin ekranını devre dışı bırakın Burada

- Photoshop'u Hızlandırmak İçin Çok Basit 2 Yol Burada

- Photoshop başlangıç ekranı resmi nasıl değiştirilir Burada

- Dosya gezgini Psd önizlemelerini göstersin Burada

- Photoshopta resmin kenarlarını yuvarlatalım Burada

- Photoshopta actions kullanımı Burada


3 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Esin
  3. Avatar for shampuan

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha