Photoshopta Biyometrik Fotoğraf oluşturalım


photoshopta biyometrik fotoğraf yapalım
Biyometri ; Biyolojik verilerin ölçülmesi ve analiz edilmesinde kullanılan bilim ve teknolojiye verilen isimdir , genelde bilgisayar bilimlerinde tanımlama ve erişim kontrolünde kullanılır , eğer birileri


sizden biyometrik foroğraf istemişse bilinki bu fotoğraf bilgisayar ortamına aktarılacak ve kimliğinizin teşhis edilmesinde kullanılacaktır , genellikle pasaportlarda istenen fotoğraf türüdür , Anne ve Babam yeşil pasaport sahibi olduklarından bugün onların fotoğraflarını Nikon fotoğraf makinamla çekip Biyometrik Fotoğraf çıktısı aldım , ve bugünkü yazı konumuz da bu şekilde oluştu. Sizlerle daha önce paylaşmış olduğumuz Vesikalık fotoğraf yapımı konusu Burada Google Analytics verilerine göre birhayli ilgi görmüş ve ziyaretçi çekmiş olduğundan bu konuyu paylaşmak konu bütünlüğü açısından bir gereklilikti , gelelim nasıl yapacağımıza:

Nelere dikkat etmek gerek

Türkiyede kullanılan Biyometrik fotoğraf ölçüleri 5 x 6 cm dir (Aşağıdaki şablona dikkat edelim)

biometrik fotoğraf ölçüleri

Fotoğrafların nasıl olmaları gerektiği konusunda önemli birkaç ayrıntı :

1. Gözler açık konumda olmalı ve net olarak görünmelidir. Saçlar gözleri kapatmamalı ve fotoğraf çekilirken doğrudan kameraya bakılmalıdır

2. Başın konumu dik olmalı, baş herhangi bir yöne dönük olmamalıdır. Fotoğraf gülme vb. mimikler olmadan, ağız kapalı olarak çekilmelidir.

3. Fon beyaz ve desensiz olmalıdır. Fonda gölgeler oluşmamalıdır.

4.Işık yüze eşit ölçüde yansıtılmalı, yansıma veya gölgeler bulunmamalıdır. Fotoğrafta "kırmızı-göz" bulunmamalıdır.

5. Gözler net bir şekilde görünmeli, gözlük camı üzerinde yansımalar bulunmamalı, renkli cam veya güneş gözlüğü kullanılmamalıdır. Gözlük camının kenarı veya çerçevesi gözleri kapatmamalı ya da gözleri kapatacak ölçüde kalın olmamalıdır.

Gerekli malzeme

1. Flaşlı bir fotoğraf makinesi veya Flaşlı ve yüksek çözünürlüklü (5 mpx ve üzeri) kamerası olan bir cep telefonu (yüzde gölge bırakmamak için Flaş şart)

2. Photoshop veya benzeri bir resim editörü (Ben anlatımı photohopta yapacağım)

Uygulama adımları

1. Edit > Preferences > Units and rules kısmından Rules i Cm yapalım

Photoshop rule centimeter

2. Biyometrik hale getireceğimiz resmimizi photoshopta açalım , ben resim olarak Emilia schüle isimli genç bayan sinema oyuncusunu seçtim , kendisi rus asıllıdır ama Almanyada yaşamaktadır , Tek bir filmini seyrettim ve hemen kimdir diye google de arattım , hani bir laf vardır ya görmez olaydım ... 🙂 , neyse dağıldık gene konuya dönelim.

biometric fotoğraf

3. Crop tool a tıklayıp boşluklara sırası ile 5 ve 6 yazalım üstteki gibi bir görüntü elde edince Enter e basalım resmi o ebatlarda kesmiş olacağız.

4. Sayfa sonundaki linkten gerekli .psd dosyalarını indirelim ve biometric_bayan.psd yi açalım sonrada az önce kestiğimiz Emilia schüle fotoğrafını şablon üzerine sürükleyip bırakalım , çizgiler üstte kalacak şekilde Layer imizi ayarlayalım (aşağıdaki resim)

biometric ebatlar

5. Ayardan sonra orta çizgi ve yüz ayarları için gereken layer ları görünmez yapalım.ve üst menüdem İmage > İmage size diyelim , ayarların aşağıdaki şekilde olduğunu kontrol edelim

cm ayarları

width : 5 , High: 6 ve Resolution: 300 yazmalı (Resolution kısmı baskıda netlik için önemli) ve resmi High resolution da jpg olarak kaydedelim

5. Aşağıdaki ebatlarda yeni bir döküman açalım (bu altlığımız olacak)

foto ebatı için altlık

6. Son olarak az önce kaydettiğimiz Emilia schüle fotoğrafını açıp altlığımıza sığacak şekilde dolduralım , ben 4 adet sığdırabildim (Aşağıdaki resim)

baski oncesi

sonrada JPG olarak yüksek çözünürlükte kaydedelim (elbette çözünürlük 300 pixel/inch olacaktır) , artık Madia Markt a gidip 10 x 15 ebatlarında baskı çıktısı alabilirsiniz 0,70 kuruşa 4 adet Biometric fotoğrafınız olacaktır , örneğimizdeki kızın çıktıya hazır resmi sayfa sonundan indireceğiniz dosyanın içerisindedir

NOT: Örnekteki resmin Arka fonu beyaz değil oysa fonun beyaz olması gerekir o nedenle çektiğiniz fotoğrafın arka fonunu seçip temizlemeniz gerekir.

Download yandexDownload BoxDownload Mail.ru

- Resmimizi vesikalık fotoğrafa dönüştürelim Burada

- Photoshop ico uzantılı dosyaları açmıyor Burada

- Photoshopta resmin kenarlarını yuvarlatalım Burada

- Photoshopta seçimi zor objeler için yöntem Burada

- Photoshop ile Saçlardaki beyazlığı kolayca yoketmek Burada

- Photoshopta kolayca saç rengi değiştirin Burada

- Photoshopta kolayca işaretleme yapmak Burada


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha