Windows 11 ve 10 sistem saatini otomatik ayarlasın


Windows 11 ve 10 sistem saatini otomatik ayarlasın
Sistem saatinizin doğru olması son derece önemlidir çünkü windows , her yeni dosya oluşturduğunuzda veya mevcut dosyalarda değişiklik yaptığınızda bunun zamanını kaydetmek için sistem saatini

kullanır. Sistem saatiniz yanlış ise bazı yazılımlarda sertifika hatası alabilirsiniz hatta bazı tarayıcılar üzerinden internete bağlanmakta sorun yaşayabilirsiniz , eğer mesajlaşma uygulamaları kullanıyorsanız bunların çalışmaması riski vardır. Peki ama neden sistem saatiniz kendi kendine değişsin ? buna en sık rastladığımız durum bazı bilgisayarlarda multi boot dediğimiz ve VHD veya VHDX lere kurulu farklı işletim sistemleri arasında geçiş yapıldıktan sonra ortaya çıkmasıdır, her seferinde manuel ayarlamanız gerekir. Belkide bunu göz önüne alan microsoft saatin otomatik olarak düzeltilmesi özelliğini kullanıcılara sunmuş aşağıdaki makalemizde bu ayarın nasıl uygulandığını açıklayacağız.

Windows 11 , saati otomatik olarak ayarlasın

Saat ayarını yapmak için şu yolu izlemeniz gerekir ; Ayarlar - Zaman ve Dil - Tarih ve Saat kısmına gidin burada Saat dilimi , Saati eşitle ve Saati otomatik olarak ayarla gibi özellikler bulacaksınız.

Saati eşitle

En dip kısımda yeralan Şimdi eşitle kısmına tıkladığınızda saatiniz yanlış ise düzeltilecektir. Eğer aynı yere çalıştır penceresinden vereceğiniz bir komut ile ulaşmak istiyorsanız bu durumda aşağıdaki komut işinize yarayacaktır.

ms-settings:dateandtime

Komut uygulandığında bir üstte yeralan Tarih ve saat penceresi açılacaktır. Eğer bu pencerede yeralan Saati otomatik ayarla butonunu açık konuma getirirseniz. Sistem artık saatinizi saat diliminize göre otomatik olarak ayarlayabilir.

Saati otomatik Ayarla

burada önemli olan husus saat diliminin doğru olarak seçilmesidir bunu da saat dilimi aşağı açılır menüsünden yapabilirsiniz. Saati otomatik ayarla butonuna tıklandığında Registryde aşağıdaki anahtarda bir değişiklik meydana gelmektedir.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\W32Time\Parameters

Bu anahtarın bir alt anahtarı olan "Type" anahtarında yapacağınız değişiklik Saatin otomatik olarak ayarlanmasını sağlamaktadır.
"Type"="NoSync" - Saati Otomatik olarak Ayarla butonu Kapalı
"Type"="NTP" - Saati Otomatik olarak Ayarla butonu Açık

Otomatik saat ayarı registry kaydı

Elbette Aynı işlemi bir Vbscript ile bir tıkla da gerçekleştirebilirsiniz. İlk çalıştırıldığında üstteki registry anahtarını kontrol edip değeri "NoSync" ise "NTP" veya tersi yapmaktadır.

VBscript otomatik saat ayarı

Sistem saatini otomatik ayarla butonu açık iken saati mahsus değiştirdim ve kullanıcı çıkışı yapıp tekrar giriş yaptım gel gelelim saat düzelmedi , eğer her açılışta saatin otomatik olarak düzeltilmesini istiyorsanız Update Time isimli yazılımı kullanabilirsiniz.

- Tarih ve saat formatını bir tıkla değiştirin Burada

- Komut istemiyle Tarih ve saat değişikliği Burada

- Windows 10 görev çubuğunda Haftanın günü yazssın Burada

- Android telefonda saat kayboldu Burada

- Windows sistem Saati kendi kendine değişiyor Burada

- Windows saati kayboldu Burada

- Windows sistem saati otomatik düzelsin Burada

- Alarmlar ve saat ayarları nasıl yedeklenir Burada

- Windows saatinde öğleden önce ve sonra işareti Burada


3 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Tuba
  3. Avatar for burak

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha