Autofill eklentisi ile Formları otomatik doldurun


Autofill eklentisi ile Formları otomatik doldurun
Online form doldurmak hemen hemen herkesin mecbur kalıp yaptığı bir eylemdir. En basitinden online alışverişlerde kredi kartı bilgilerinizi doldururken form doldurmuş oluyorsunuz. Özellikle iş başvurularında

, rezervasyonlarda , vergi veya fatura ödemelerinde ... sık sık belirli formlar doldurulur. Eğer işiniz gereği sürekli belirli formları dolduruyorsanız bu rutin eylemi otomatikleştirebilirsiniz.

Otomatik Form doldurma konusunda birçok ücretli ve ücretsiz uygulama ve eklenti mevcuttur Bu yazımızda sizlere tanıtacağımız otomatikleştirme aracı ; Autofill isminde bir eklentidir. Aşağıdaki yazımızda nasıl kullanılacağını bulacaksınız.

Autofill eklentisi ile online formları otomatik doldurun

kullanıcının herhangi bir etkileşimi olmadan bir formu sayfa yüklendiğinde otomatik doldurma özelliği vardır, internet sayfalarındaki form alanlarına hangi verilerin girilmesi gerektiğini biliyorsanız, oldukça zaman kazandıracaktır. Belirli web siteleri için Otomatik Doldurma profilleri desteklediği gibi yalnızca formların belirli bölümlerini doldurmak gibi farklı amaçlar için kullanılabilir.

1. Sayfa sonundaki linkten tarayıcınıza Autofill eklentisini kurun. Önceden yapılandırılmış profiller olmadığından başlamak için çevrimiçi bir form doldurun.

2. Tarayıcıdaki eklentinin simgesine tıklayın ve açılan seçeneklerden Kural oluşturma (Generate rules) kısmına tıklayın.

Autofill kuralı oluştur

3. Açılan seçeneklerden New (Yeni) kısmına tıklayıp bir isim verin ve Tamam butonu ile onaylayın , son işlem olarak Generate Autofill Rules butonuna tıklayıp forma otomatik girilecek herşeyi kaydedin.

Bir isim ver ve kural oluştur

Artık ilgili sayfayı açtığınızda Bir ses duyacak ve formun alanlarının ilk doldurduğunuz gibi otomatik doldurulduğunu göreceksiniz. Eğer eklentiyi özelleştirmek isterseniz,  ikonuna sağ tıklayıp Uzantı seçenekleri kısmını seçin.

Autofill eklenti seçenekleri

Eğer ilk sekme olan Form Fields altında yeralan Site kutusundaki metni silerseniz. Bu, Otomatik Doldurma tetikleyicisinin yalnızca söz konusu URL'deki verileri girmesine yönelik kuralı kaldırır ve diğer websayfalarında da otomatik doldurmanın yapılmasını sağlar.

Autofill site URL sini sil

Exceptions sekmesi ile formu otomatik olarak doldurmasını istemediğiniz (Hariç tutacağınız) web sayfalarını belirleyebilirsiniz. Export - import sekmesi ile oluşturduğunuz kuralları dışa veya içe aktarabilirsiniz.

Autofill kurallarını dışa veya içe aktar

Eklentiyi Firefox için Buradaki Linkten edinebilirsiniz. Uzantıyı Google chrome ye kurmak için ise aşağıdaki butonu kullanabilirsiniz.

- Windows belirlediğiniz bir sürede otomatik kapansın Burada

- Sistem açılışında Mobil Etkin nokta otomatik başlasın Burada

- Program,dosya veya script açılışta otomatik çalışsın Burada


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Hakkı
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Hakkı

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha