Gimp ile karanlık çıkmış fotoğrafı aydınlatalım


Gimp ile karanlık çıkmış fotoğrafı aydınlatalım
Merhaba arkadaşlar, bu anlatımda sizlere GIMP ile karanlık çıkmış fotoğraflarınızı nasıl aydınlatıp düzelteceğinizi anlatacağız. Daha evvel aynı işlemin Adobe Photoshop’ta nasıl yapıldığını sayfa sonundaki

linklerde bulabilirsiniz. Herkes profesyonel fotoğrafçı olmadığı için illa ki kusursuz fotoğraf çekeceğiz diye bir kaide yok. Elbette internet üzerindeki eğitim kaynaklarından kendimizi eğitebiliriz. Fakat elimizde bilinçsizce çekilmiş, karanlık, loş çıkmış fotoğraflar varsa bunları ücretli programlar kullanmadan düzenleyebiliriz. Elbette ki fotoğraf çekeceğimiz zaman ışığın doğru yerden gelmesi gerektiğini unutmamak gerek.

GIMP ile resmi aydınlatma işlemi

Photoshop ücretli bir yazılım olduğundan herkes tarafından temin edilemeyebilir bu sebepledirki ücretsiz alternatiflerinden biri olan GIMP uygulamasından faydalanacağız , GIMP açıkkaynak ve özgür bir programdır.

1. GIMP yazılımını Buradaki linkten indirelim. Yazılımı kurduğunuzda karşınıza üç parçalı olarak açılabilir. Aynen Photoshop’daki gibi tek pencere haline getirmek için, önce pencere menüsüne, ardından tek pencereli kip moduna tıklayın ve tam ekran yapın.

Gimp tek pencere

2. Ardından fotoğrafınızı GIMP’in içine atın. İster sürükle-bırak yaparak, isterseniz Dosya menüsünden Aç diyerek fotonuzu içeri alabilirsiniz.

Gimp dosya aç

3. Fotoğrafı içe aktardıktan sonra, sağda gördüğünüz pencereden fotonuzu temsil eden katmana sağ tıklayarak, "görünür kanalı ekle" seçeneğine tıklatın.

Gimp görünür kanalı ekle

4. Şimdi fotoğrafınız sorunsuzca düzenlemeye hazır hale geldi.Hemen üstte yeralan Renkler menüsünü genişletin ve düzeyler seçeneğini açın.

Gimp renkler düzeyler

5. Karşınıza çıkan pencereden girdi düzeyleri bölümünden resimde gördüğünüz gibi deneme-yanılmaya dayalı rassal ayarlar yapın. Ayarı yaparken resminizi de takip edin. İstediğiniz seviyeye gelince durun.

Gimp renk düzeylerini ayarla

Farkettiyseniz, ayar yapınca resim görünümünde değişiklikler oldu. Şayet sonucu beğenmezseniz sıfırla düğmesine basarak işlemi geri alabilirsiniz.

Gimp sıfırla

6. Düzey ayarlamanız bitince tamam deyin.Daha sonra, yine Renkler araç çubuğundan parlaklık-karşıtlık seçeneğini seçin.

Gimp parlaklık karşıtlık

7. Buradan da aynı şekilde küçük dokunuşlar yaparken resminizi takip ederek ayar yapın. İlk haline geri dönmek için sıfırla, işlemi uygulamak için tamam deyin.

Gimp parlaklık ayarı

8. Şimdi resmimize biraz keskinlik verelim. Süzgeçler menüsünden keskinleştir seçeneğini açın,

Gimp resmi keskinleştir

ve resmi temsil eden pencerenin kenarlarından resminizin uygun bir yerine gelince durun.

Gimp keskinleştir önizleme

Alttaki keskinlik ayar düğmesini azar azar hareket ettirirken resminizi takip edin. Resmi çok fazla bozmadan ayar yapın ve uygulayın.

9. Eğer gerekiyorsa resminizde renk düzeltmesi de yapabilirsiniz. Bunun için tekrar Renkler menüsüne gelin, Renk özü-doygunluk seçeneğini tıklayın

Gimp renk özü doygunluk

En alttaki doygunluk seçeneği ile, renkler fazla patlamışsa azaltmayı; şayet solgun ise arttırarak canlandırmayı deneyin.

Gimp renk doygunluğu

10. Bitince efekti uygulayın. Beğendiyseniz, şimdi resmimizi kaydedelim.Dosya menüsüne gelin, ve dışa aktar seçeneğini seçin.

Gimp dosya dışa aktar

Dosya adı, uzantısı ve yerini doğru seçerek dışa aktar deyin.

Gimp dışa aktar

Sıradaki pencerede karşınıza kalite ayarı gelecek. Yüzde yüz yapın ve onaylayın.

Gimp Resim kalitesi

GIMP ile karanlık ve puslu çıkmış fotoğraflarınızı düzeltme işlemimiz bitti. Şimdi fotoğrafınızı istediğiniz depolama ortamında saklayabilirsiniz. Eğer karanlıkta çekilmemiş, ama net olmayan fotoğraflarınız varsa, ayarları çok fazla abartmadan, aynı yöntemle ayarları deneyerek canlandırabilirsiniz.Gördüğünüz gibi resminiz son derece canlı ve parlak hale geldi.

Gimp ile resim düzeltildi

İki resim arasındaki farka bakarak, Ücretsiz bir uygulama olan GIMP yazılımının neler yapabildiğini görün. Bizi takip etmeyi, sosyal ağlarda ekleyerek paylaşmayı unutmayın.

Yazı, Shampuan Nicki üyemiz tarafından kaleme alınmıştır

- Karanlık çekim bir resmi düzeltelim Burada

- Photoshop ico uzantılı dosyaları açmıyor Burada

- Photoshop ayarlarını sıfırlamak (resetlemek) Burada

- Photoshopta resmin kenarlarını yuvarlatalım Burada

- Photoshopta hareket animasyonu hazırlayalım Burada

- Photoshop'u Hızlandırmak İçin Çok Basit 2 Yol Burada

- Photoshop ile videodan animasyonlu gif oluşturalım Burada


7 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for zafer t.
  3. Avatar for M. Bakış
  4. Avatar for Necmi
  5. Avatar for İsmail A.
  6. Avatar for Velociraptor
  7. Avatar for Gül Alkan

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha