Google chrome Adres satırında https yada www yok


Chrome tarayıcı satırında www ve https yok
Eğer Google chromenin sürüm 76 yada daha üstünü kullanıyorsanız , Chrome'un tarayıcının adres çubuğunda artık https veya www göstermediğini fark etmişsinizdir. Google bu değişikliği ilk kez 2018 yılında


yapmayı denedi fakat kullanıcılar isyan edince bu ayarı geri çekmek zorunda kaldı. Buna göre adres çubuğunda (Barında) sadece kök domain (Alan adı) gösteriliyor ve kullanıcı https , http veya www .. gibi kısımları göremiyor.Google mühendisi Emily Schechter, bu değişiklikten önce Google’ın resmi Chromium hata sayfasında sebebini şu şekilde açıklamıştı ;

Chrome ekibi, UI yüzeylerinin sadeliğine, kullanılabilirliğine ve güvenliğine önem veriyor. URL’lerin okunmasını ve anlaşılmasını kolaylaştırmak ve tescilli etki alanından dikkat dağıtıcı şeyleri kaldırmak için çoğu Chrome kullanıcısı için alakasız olan URL bileşenlerini gizleyeceğiz. Masaüstündeki Chrome omnibox'ta ve M76'da Android'de "https" şemasını ve özel durum alt alanını "www" gizlemeyi planlıyoruz.

Chrome adres çubuğunda URL eksik

Google, bu alt alan adlarını önemsiz olarak nitelendirdi, çünkü çoğu Internet kullanıcısının bu bilgiye ihtiyaç duymayacağını düşünüyor bu sebepledirki Chrome 76 ve sonraki sürümler, alan adının "www" bölümünü ve "https: //" protokol bilgilerini adres çubuğundan gizlemeye başladılar.

URL düzeni

Google chrome Adres barında https ve www kısımlarını geri getirelim

Eğer varsayılan olarak sadece ana alan adını gösteren Chrome adres satırında domain i kopyalarsanız otomatik olarak "https://" ve "www" kısımları ilave ettiğini farkedersiniz . URL barında Sayfanın tam adresini görüntülemek için URL çubuğundaki adrese iki kez tıklamanız gerekir böylece Adres çubuğundaki URL eskisi gibi bütün halde görüntülenebilecektir. Eğer bunlar yerine herzaman adres çubuğu gizlediği kısımlar olan "https://" ve "www" kısımlarını da göstersin istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulamanız gerekir.

1. Google chrome yi açtıktan sonra aşağıdaki kodu adres çubuğuna yapıştırın

chrome://flags/#omnibox-context-menu-show-full-urls

2. Ardından ENTER tuşuna basın ve açılan sayfada URL gizlemeyi devre dışı bırakmak için "Context menu show full URLs" kısmını enabled konumuna getirin.

Chrome adres satırı https:// ve www leri göstersin

3. Son olarak sağ alt köşede yeralan "Relaunch Now" (yeniden başlat) butonuna tıklayın , Herifler onu bile türkçeleştirmeye gocunmuşlar YUH. Chrome tarayıcısı yeniden başladığında yapılacak küçük bir iş daha var , herhangi bir web sayfasını açın ve URL nin olduğu kısma sağ tıklayın ardından aşağı açılır menüden "Herzaman URL leri tam olarak göster" kısmına tik koyun, artık Adres satırında URL de herhangi bir kısım gizlenmeyecektir.

Chrome adres çubuğu tam görüntülensin

İlerde bu değişikliği geri almak istiyorsanız yani Adres satırındaki www ve https kısımları gizlensin istiyorsanız , adres çubuğuna tekrar sağ tıklayın ve içerik menüsünden "Her zaman tam URL'leri tam olarak göster" seçeneğinin işaretini kaldırın. Elbette ilk yaptığınız ayarı da geri alabilirsiniz.

Google üstte verilen seçenekleri de değiştirmiş görünüyor, bu anlamsız akıl dışı değişiklikte ısrar etmek için gerçekten Normal IQ den düşük bir IQ ya sahip olunmalı diye düşünüyorum. Kullanıcı ile inatlaşmak Firmalar için Ölümcül sonuçlar doğurur, bak ben ne yaptım paramı hakediyorum şımarıklığına izin veren Google yi esefle kınıyorum. URL de HTTPS kısmı görünsün istiyorsanız aşağıdaki linkte sizler için sunduğumuz scripti kullanabilirsiniz. Script çalıştırıldığında chromeyi kapatmak için izin isteyecektir.

vbs ile chrome Https ve www yi geri getirin

Evet dediğinizde de masaüstünüze "Chrome https" isminde bir kısayol oluşturup bunu çalıştıracaktır ve artık URL de gizleme olmadığını göreceksiniz.

- Chrome android sürümünde Yazı boyutunu büyütme Burada

- Chrome Android sürümünde kayıtlı şifreleri görmek Burada

- Google Chrome reklam engelleyici ayarları Burada

- Google chrome android sürümünde karanlık tema Burada

- Chrome de yanlışlıkla kapatılan pencereyi tekrar açalım Burada

- Google chromede dil nasıl değiştirilir Burada

17.08.2019 Tarihli başlık , Googlenin ilgili ayarı tekrar değiştirmesi sebebi ile güncellenmiştir.


11 Yorum Var
 1. Avatar for KEMAL
 2. Avatar for Velociraptor
 3. Avatar for Enver T.
 4. Avatar for Velociraptor
 5. Avatar for Sezer
 6. Avatar for Velociraptor
 7. Avatar for handsome
 8. Avatar for Velociraptor
 9. Avatar for orhan
 10. Avatar for Velociraptor
 11. Avatar for Ertuğrul polat

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha