Dahili ve Harici ekran kartları arasında geçiş yapın


Dahili ve Harici ekran ekran kartları arasında geçiş
Windows 11 ve 10 da ayarlar uygulaması üzerinden hangi yazılımın hangi grafik kartını kullanacağını belirleyebiliyoruz , bu ayar kullanıcıya en basitinden Windows un varsayılan performans ayarlarında çalışan

bir oyunu harici ekran kartı ile çalıştırıp çok daha yüksek FPS almasına yardımcı olabilir. Windows varsayılanı genelde Güç tasarrufu modu olup dahili ekran kartı ayarıdır, böylece özellikle laptop kullanıcılarının Pilinin çok daha uzun süre dayanması sağlanır gel gelelim bu ayar Ekran kartının (Grafik kartı) yoğun kullanılmasının gerekli olduğu durumlarda sıkıntılara sebep olabilir. Hangi yazılımın veya oyunun hangi ekran kartı ile kullanılacağını Windowsun kararına bırakmak istemiyorsanız aşağıdaki şekilde dahili veya harici ekran kartlarınız arasında geçiş yapabilirsiniz.

Ayarlar uygulaması ile Dahili ve harici ekran kartları arasında geçiş yapın

Ayarlar - Monitör kısmına gidip kaydırma çubuğunu aşağıya doğru kaydırın ve Grafiklere tıklayın. Aynı yere çok daha kolay şekilde ulaşmak için çalıştır penceresinden aşağıdaki komutu da kullanabilirsiniz.

ms-settings:display-advancedgraphics

Açılan sayfada en üstte eklemek istediğiniz oyun veya yazılımı arayabileceğiniz bir arama kutusu ve yazılımı bulamazsanız kullanabileceğiniz bir "Göz At" butonu vardır buradaki Göz At butonu ile istediğiniz oyun veya yazılımın exe sini listeye dahil edebilir ardından hangi ekran kartı ile çalışacağını belirleyebilirsiniz.

Ayarlardaki Sistem monitör Grafikler

Sayfanın alt kısımda Yüklü uygulamaların bir listesi yeralmaktadır bunlardan birinin üzerine tıkladığınızda seçenekler butonu görünecektir.

Grafik seçenekleri

Seçenek butonuna tıkladığınızda karşınıza Üç farklı seçenek gelecektir bunlar ;

1. Windowsun kararına bırak (Güç tasarrufu)
2. Güç tasarrufu (Dahili ekran kartı)
3. Yüksek Performans (Harici ekran kartı)

Bu seçeneklerden kullanmak istediğinizi işaretleyip kaydet butonu ile değişiklikleri kaydedip kullanmaya başlayabilirsiniz.

Grafik tercihi

Yüksek performansın (Harici grafik veya Ekran kartı) Yüksek güç tüketimi sebebi ile laptop gibi cihazların pilini daha kısa sürede bitireceğini göz önünde bulundurun. Bu grafik kartları arasında geçişler için Ekran kartlarının sunduğu ayarlarda mevcuttur , saatin yanından veya sağ tuşunuzdan ulaşabileceğiniz bu ayaları açtığınızda Tercih edilen grafik işlemci başlığı altından hangi uygulamanın hangi ekran kartını kullanacağını belirleyebilirsiniz.

Grafik kartı ayarları

Özellikle AMD markalı ekran kartı olan kişilerde ekran kartları arasında geçiş sorunu yaşanırsa yeni sürücüyü (Driver) beklemeleri gerekir hernedense AMD grafik kartlarının bazılarında bir ekran kartından diğerine geçiş sorunludur. Yine eğer sadece tek bir ekran kartınız varsa (Bu dahili de olabilir harici de) bu durumda sizde bu seçenekler yeralmayabilir.

- Windows 10 da ekran kartları arasında geçiş yapalım Burada

- Dahili ve harici ekran kartları arasındaki farklar Burada

- Sorunlu grafik sürücüsü nasıl kaldırılır Burada

- Sağ tuştaki Nvidia denetim masası geri gelsin Burada


8 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Tarık
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for bbburak
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for TRWE_2012
  7. Avatar for Velociraptor
  8. Avatar for Uğur

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha