Sorunlu grafik sürücüsü nasıl kaldırılır


Sorunlu grafik sürücüsü nasıl kaldırılır
Display Driver Uninstaller veya DDU, Windows'tan tüm NVIDIA, AMD ve INTEL ekran ve ses sürücü kalıntılarını silmenizi sağlayan ücretsiz ve portable olan bir sürücü temizleme aracıdır. Bazen eski Driver

(Sürücü) kalıntıları sebebi ile yeni grafik kartı (Ekran kartı) sürücüleri kurulmaz bu gibi durumlarda DDU oldukça faydalı olacaktır. DDU (Display Driver Uninstaller) eski ekran kartı sürücülerini iz kalmayacak şekilde siler (kayıt defteri anahtarları, klasörler ve dosyalar... böylece yeni sürücü sorunsuz kurulacaktır.

AMD / NVIDIA Grafik kartı sürücüleri normalde Denetim masası Program ekle kaldır kısmından kaldırılabilir gel gelelim bazen standart sürücünün kaldırılamadığı durumlar olur yada NVIDIA veya ATI ekran kartı sürücülerini tamamen silmeniz gerekebilir işte DDU bu tür durumlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Herzaman olduğu gibi , tedbir amaçlı bir sistem geri yükleme noktası oluşturmanızı öneririz böylece sorunla karşılaşırsanız, sisteminizi istediğiniz zaman geri alabilirsiniz.

Sorunlu grafik kartı sürücüsü nasıl kaldırılır (Display Driver Uninstaller)

DDU (Display Driver Uninstaller ) yazılımını kullanıp grafik kartı sürücüsünü kaldırmak için bazı gereksinimler vardır bunlar sırası ile :

a. Microsoft .NET Framework 4.5 veya dah üst sürüm
b. Windows 10 - Windows Vista SP2 arası bir işletim sistemi
c. NVIDIA, AMD (ATI) , Intel GPUs (Grafik/Ekran kartı)

Grafik kartı

Display Driver Uninstaller Kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Sorunlu grafik kartı sürücülerini düzgün şekilde kaldırabilmek için ise aşağıdaki kurallara uyulmalıdır:

- DDU'yu çalıştırırken sürücülerinizi yeniden yükleyene kadar internet bağlantınızı kesmeli veya Windows Update'i tamamen engellemelisiniz.

- Eğer bir grafik kartı sürücüsünü kaldırırken veya kurarken sorun yaşarsanız yada Ekran kartınızın markasını değiştiriyorsanız DDU yu kullanın.

- Her yeni sürücü yüklediğinizde DDU yu kullanmayın. DDU ağ üzerinden çalışmayacaktır. Lütfen yerel bir sürücüye kurun (C:, D: veya başka).

- DDU en iyi performansı Güvenli kipte çalışırsa verecektir ilaveten Sorunları önlemek için DDU klasörünü herhangi bir güvenlik yazılımından tamamen dışlamak en iyisidir.

Display Driver Uninstaller Nasıl kullanılır

1. Yazılımı sayfa sonundaki indirme linkinden edinin ve zipten çıkartın ardından dilediğiniz bir sürüce ayıklayın. Yazılımı çift tıklayıp çalıştırdığınızda Güvenli kipte çalıştırmanızı tavsiye edecektir (Ayarları aşağıdaki şekilde yapın ve Sol alt köşedeki reboot to safe mode butonuna tıklayın.

DDU arayüzü

2. Güvenli kipte Yazılımı çalıştırdığınızda sağ alt köşeden görüntüleme dilini seçin (Ben Türkçeyi seçtim) sonrasında sağ üst köşedeki aşağı açılır menüden ekran veya ses kartını seçin.

Display driver uninstaller

3. Yeni kuracağınız Ekran kartı sürücüsünü indirin ve kuruluma hazır hale getirin ardından DDU arayüzünde bulunan "Temizledikten sonra Yeniden başlat" seçeneğini veya sizce uygun bir seçeneği seçin ve bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra yeni sürücüyü kurun. Dilerseniz sol üst köşedeki seçenekler kısmına tıklayıp gelişmiş ayarları da yapılandırabilisiniz.

DDU ayarları

AnasayfasıDownload

- Görev yöneticisinden Grafik kartı performansını izleyelim Burada

- Nvidia Grafik kartınız sahtemi test edin Burada

- Görüntü sürücüsünü yeniden başlatan kısayol Burada

- Sağ tuştan Intel grafik seçeneklerini kaldıralım Burada

- Vbs ile donanım ve sistem özelliklerini bulun Burada

- Windows 10 da ekran kartları arasında geçiş yapalım Burada

- Ekran kartı hafızasını programsız bulun Burada


4 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha