Klasör veya dosya kullanılıyor hatasının çözümü


Klasör veya dosya kullanılıyor hatası
Bir klasör veya dosya ile işimiz bittiğinde onu sileriz gel gelelim bazen oldukça rahatsız edici bir hata sebebi ile Dosyanın kullanımda olduğunu belirten bir ekranla karşılaşırız. silinemeyen dosyaların

nasıl silinebileceğine ilişkin makalemize sayfa sonundaki linklerden ulaşabilirsiniz. Bu makalemizde amacımız silmemizi engellen ve ilgili dosya veya klasörü kullanan kaynağı bulabilmektir , çünkü bu kaynağı bulursak ek herhangi bir işleme veya yazılıma gerek kalmadan dosya veya klasörü silebiliriz. Mesela Ec menü isimli yazılıma bir dil desteği gelmişti ve ilave ettikten sonra klasörü silmeye kalktım fakat Klasör veya dosya başka bir programda açık olduğundan bu eylem gerçekleştirilemiyor hatası aldım.

Klasör kullanılıyor

Bu ve benzeri bir hatada eğer hangi uygulamanın klasörü kullandığını bulursak sorunu da çözebiliriz. Aşağıdaki makalemizde Kaynak izleyicisi yardımı ile dosya veya klasörü kullanan uygulamayı nasıl bulabiliriz konusu açıklanmıştır.

Kaynak izleyicisi yardımı ile silmeyi engelleyen uygulamayı bulun

Kullanımda olan dosya veya klasörün hangi uygulama tarafından kullanıldığını bulmak için Çalıştır penceresine aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın.

resmon.exe

Karşınıza Kaynak izleyicisi penceresi gelecektir. Üst sekmelerden CPU sekmesine tıklayın ve alt kısımda yeralan ilişkili Tanıtıcılar boşluğuna silmek istediğiniz klasör veya dosya ismini girin.

Kaynak izleyici ile işlem bul

Ve son olarak Yenile butonunu tıklayın alt kısımdaki boşlukta Klasörün/Dosyanın silinmesini engelleyen işlem belirecektir. Buna sağ tıklayıp işlemi sonlandır diyebilirsiniz.

Kullanan işlemi sonlandır

Size Bir Onay penceresi çıkartacak ve Tekrar işlemi sonlandır butonu ile onaylamanızı isteyecektir. İşlemi Sonlandır butonuna tıklayın.

Sonlandırma onayı

Böylece dosya veya klasörü kullanan işlemi bulup sonlandırdığınız için silinmemekte direnen dosya kolayca silinecek ve üçüncü parti uygulamalara ihtiyaç bırakmayacaktır. Bendeki silinmeme sebebi klasör içerisinde yeralan bir .txt dosyasını açık unutmamdan kaynaklanıyormuş , elbette ben bunu kurgu olarak tasarladım lakin bir çok kişi dalgınlıkla aynı hataya düşebilir.

- Silinemeyen dosya ve Klasör için Yöntemler Burada

- Klasöre erişim engellendi sorunu ve çözümü Burada

- Dosya ve Klasörleri kolayca şifreleyin Burada

- Veriyi korumak için içeriği şifrele özelliği nedir Burada

- Bitlocker korumasını komutla kaldıralım Burada

- Bir Dosya veya klasöre erişimi engelleyip gizleyelim Burada

- Program kullanmadan bir klasöre erişimi engelleme Burada

- Denetimli Klasör erişimi nedir nasıl kullanılır Burada

- Bir kullanıcıya dizin erişimini yasaklama Burada

- Windows 10 da Sağ tuşa şifrele ilavesi Burada


7 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Burak
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Nixdorf
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Aysun
  7. Avatar for shampuan

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha