Aynı anda Birden çok dosya içeriğini değiştirin


Tüm dosyaları aynı anda editle
Bazen birden çok dosya içerisinde geçen bir kelimeyi , linki vs yi editlemeniz gerekebilir, fakat eğer sayfa adedi diyelimki 10 yada daha fazla ise ve bu kelime bir sayfada 100 lerce defa geçiyorsa düzeltme


işlemi oldukça zor hale gelecektir. Mesela Winrar diye bir yazılım var Arkadaşın biri bunu Türkçeleştirirken Buraya çıkart kelimesi yerine Buraya Ayıkla kelimesini kullanmış , sanıyorumki milleti sinir etmek için bilerek yapılmış , çünkü basit bir Google aramasında bile Ayıklamak ; bir şeyin içinden, işe yaramayan, gereksiz veya istenmeyen taneleri ayırma anlamını bulurdu. Peki zip veya rar arşivlerinde neyin içinden neleri ayırıyoruz ? hiçbirşeyi , yaptığımız işlem sıkıştırılmış bir formatın içerisinden dosyayı , klasörü... ÇIKARTMAK ,Tercüme eden arkadaşın bu saçma ayıklama kelimesinden bir an önce vazgeçmesini dileyerek (Ama sanmayarak) bu sinir bozucu kelimeden nasıl kurtulacağınızı açıklamaya devam ediyorum.

Notepad ++ ile Birden çok dosya içerisinde aynı anda işlem yapın

1. Birden çok dosya içerisinde işlem yapmak için Notepad++ uygulamasını açın , eğer sizde yoksa sayfa sonundaki linkten edinebilirsiniz. Ben portable olanını tercih ediyorum.

2. Winrar ın kurulu olduğu dizine gidin , kullandığınız Winrar sürümüne göre aşağıdaki iki yerden birindedir.

a) C:\Program Files\WinRAR
b) C:\Program Files (x86)\WinRAR

Bu arada Artık yavaş yavaş şu x86 (32 bit) Programlar piyasadan kalkacak. bende 64 bit Notepad++ olduğu için ilk yoldaki klasörü açtım , hangileridir bu dil dosyaları derseniz genelde sonu "Ing" olan dosyalardır. (Rar.Ing , WinRAR.Ing , RarExt.Ing )

Winrar dil dosyaları

3. Sırada Winrar dil dosyalarını sürükleyip Notepad ++ arayüzüne bırakmak var , editlenecek dosyaların hepsini seçip sürükle bırak yöntemi ile (Winamp a şarkı atıyormuş gibi) Notepad++ arayüzüne atın.

Notepad Plus sekmeler

4. CRTL+H klavye tuşlarına basarak Değiştir özelliğini kullanalım , ilk boşluğa Ayıkla ikinci boşluğa ise Çıkart kelimelerini yazın ve son işlem olarak Tüm açık belgelerde değiştir butonuna tıklayın. Bir onay soracaktır Tamam deyin.

Notepad Plusta tümünü değiştir

5. Son işlem olarak Tümünü kaydet butonuna tıklayıp değişiklikleri kaydetmeniz gerekir.

Notepad++ değişiklikleri kaydet

Böylece Winrar da yeralan Buraya Ayıkla ifadesinden kurtulup Buraya Çıkart olarak kullanmaya devam edebileceksiniz. Aşağıdaki resim tüm bu düzenlemelerden sonraki sağ tuş menünüzü göstermektedir.

Winrar buraya çıkar menüsü

Bu şekilde sinir bozucu olan ve anlamsız şekilde kullanılan birkaç kelime daha var , ne ara Futbolda verilen Pas'a Asist denmeye başladı ? , insanın eline batan kıymık gibi son derece rahatsız edici ve saçma bir kelimedir. Sonra buna benzer bir saçmalıkta "olduğu halde" dir. Mesela eskiden Olduğu halde kelimesinden sonra zıt anlamlı cümle gelirdi , Hatta sene 89 larda ÖSS sınavında bunu doğru cevaplamıştım , mesela Elinde bıçak olduğu halde ekmeği kesmedi , Oysa günümüz Türkçesinde bu cümleyi elinde bıçak olduğu halde ekmeği kesti diye kullanıyorlar , ya insanlarda bir terslik var ya kasten yapılıyor , yada ben Türkçeyi unutmaya başladım.

- Notepad++ da koyu mod nasıl aktif edilir Burada

- Notepad Plus yazı karakterlerini bozuyor Burada

- Txt dosyaları Not defteri yerine Notepad++ ile açılsın Burada

- Dosya sağ tuş menüsüne Notepad plus ile aç ekleyelim Burada

- Notepad plus ile Büyük harfleri küçük harfe dönüştür Burada

- Notepad Plus ile MD5 ve SHA256 değerleri nasıl bulunur Burada

- Windows 10 Not defteri yeni özellikleri Burada

- Sağ tuşa Not defteri ile aç ekleyin Burada

- Windows Not defteri varsayılan Font ayarı Burada

- Büyük harfle yazılmış bir yazıyı küçük harfe çevirelim Burada

29 Aralık 2010 Tarihli başlık güncellendi


10 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha