USB bellek için Geri Dönüşüm Kutusu'nu Etkinleştirin


USB den silinenler çöpe gitsin
Geri Dönüşüm Kutusu, masaüstündeki ikonuna tıklayıp erişebileceğiniz özel bir sistem klasörüdür, kazara silinen dosya veya klasörlere karşı bir tür koruma sağlar. Mesela üzerinde çalıştığınız bir dosyayı

yanlışlıkla silerseniz geri dönüşüm kutusu dediğimiz çöp kutusuna gider burada yeralan dosyayı sağ tıklayıp Geri yükle diyerek ilgili dosyayı tekrar kullanabilirsiniz. Gel gelelim USB flash sürücüler ve bellek kartları gibi çıkarılabilir sürücülerde varsayılan olarak Geri Dönüşüm Kutusu bulunmaz bu sebepledirki Çıkarılabilir sürücülerden silinen dosyalar Geri Dönüşüm Kutusu'na gitmeden kalıcı olarak silinir.

USB bellekte kalıcı sil uyarısı

Parmak belleğinizden kazara dosya silinmelerinin önüne geçmek istiyorsanız silinen dosyaların çöp Kutusu'na gitmesini sağlayabilirsiniz bunun için tek yapmanız gereken şey çıkartılabilir sürücüler için Geri Dönüşüm Kutusu'nu etkinleştirmektir.

USB bellekler için Geri dönüşüm kutusu nasıl etkinleştirilir

Geri Dönüşüm Kutusu'nun asıl amacı, silinen dosyaları hızlı bir şekilde geri yüklemenizi sağlamak olduğundan , dahili sürücülerin ve dizinlerin her birinde gizli halde bulunan sanal bir klasör olarak yeralır. Siz bir dosya veya klasörü sildiğinizde aslında bu gizli sanal klasöre gider. Geri Dönüşüm Kutusu'nu çıkarılabilir USB bellekler de dahil olmak üzere tüm sürücülerde kullanılabilir hale getirmek için Windows Kayıt Defteri'nde küçük bir değişiklik yapmanız gerekir.

1. Çalıştır penceresinden Regedit komutunu verip aşağıdaki anahtara gidin

HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer

2. Sağ taraftaki boşluğa yeni - Dword (32 bit) değeri deyin

Yeni Dword değeri oluştur

3. İsim olarak "RecycleBinDrives" deyin ve çift tıklayıp açılan boşlukta değer verisi olarak "ffffffff" değerini girin . Son olarak Dosya gezginini yeniden başlatın.

USB bellek için Geri dönüşüm kutusunu aktif et

Artık Windows, cihazınıza bağladığınız flash sürücülerde $RECYCLE.BIN gizli bir sistem klasörü oluşturacaktır.

USB bellekteli geri dönüşüm kutusu

Bir sürücünün Geri Dönüşüm Kutusu maksimum boyutuna ulaştığında , Windows en son silinen dosya ve klasörlere yer açmak için Geri Dönüşüm Kutusunda bulunan eski dosyaları otomatik olarak kalıcı şekilde siler. Geri dönüşüm kutusuna sağ tıklayıp özellikler derseniz açılan ekrandan USB sürücüsünün geri dönüşüm kutusu ayarlarına erişebilirsiniz.

USB için geri dönüşüm kutusu

Eğer Dosyaları , Geri dönüşüm kutusuna taşıma. Dosyalar silindiğinde hemen kaldır ayarını seçerseniz USB bellekteki dosyalar eskisi gibi kalıcı olarak silinecektir. Üstte uygulanan registry ayarlarını Mevcut ve tüm kullanıcılar için aşağıdaki linkte paylaştık. Ayrıca bu işlemi bir tıkla yapmanız için gerekli Vbscript ti de ekledik

- Silme Onayı Uyarı mesajını geri getirelim Burada

- Geri Dönüşüm kutusunu otomatik temizletin Burada

- Geri dönüşm kutusundaki Çöp nekadar yer kaplıyor Burada

- Bilgisayardaki verileri kalıcı şeklde silin Burada

- Masaüstüne Geri dönüşüm kutusu eklenmiyor Burada


7 Yorum Var
  1. Avatar for TRWE_2012
  2. Avatar for Velociraptor
  3. Avatar for shampuan
  4. Avatar for Velociraptor
  5. Avatar for Gürol
  6. Avatar for Velociraptor
  7. Avatar for Nazlı

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha